AMD RYZEN 7 1800X – REVIEW a TEST procesoru, který mění trh a vrací AMD do hry! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 02 březen 2017
Přejít na obsah
AMD RYZEN 7 1800X – REVIEW a TEST procesoru, který mění trh a vrací AMD do hry!
AMD ZEN a procesory RYZEN 7
CineBench R15 - Rendering
7-Zip - Komprimace dat (AES)
POV-Ray - RayTracing Rendering
HandBrake X264 - Video Encoding
TrueCrypt
Herní výkon - hrajeme ve FullHD i 4K
Spotřeba a taktování
RYZEN vs FX a Intel - Ceny, výhodnost atd.
Závěr a hodnocení

 

  • Herní výkon – Hrajeme na plno ve FullHD/4K

Na internetu je stále řada testů procesorů, kde testeři změří i s drahou grafikou výkon v extrémně nízkých odlišeních a bez plných detailů a AA/AF. Řekněme si na rovinu, že je to úplný nesmysl tohle měřit, protože koho to jako zajímá? On to někdo z nás bude hrát a používat v takovém nastavení? Ne! Nemá žádný význam ani vypovídající hodnotu testovat procesory s grafikou v rozlišení a nastavení, ve kterém to nikdo nebude normálně používat. Takže jediné smysluplné nastavení je silná grafika v kombinaci s běžným 1920x1080 i 4K rozlišením a plnými detaily. Zde nás zajímá, co kterým procesorem získáme za výkon. Ostatně i FullHD je dnes už nízké rozlišení a některé grafiky a hry jsou už výkonem CPU zde limitovány.

V aktuálních testech nových her z uplynulého roku je také znát, že vývojáři her přeci jen udělali značný pokrok a nová API VULKAN či DX12 výrazně zlepšily využití procesorů. Již nejsou k vidění bottlenecky, kdy vícejádrové CPU prohrávají s vysokotaktovanými modely s méně jádry, protože hra neumí využít více než 2-4 jádra. U mnoha současných nových her už není často problém s využití 8 i více jader. I když hlavní výhoda vícejádrových CPU spočívá v tom, že jejich výkon je konstantní, i pokud kromě hry máte zároveň spuštěny další aplikace.

  • Battlefield 1 (DirectX 12)

Další z vynikajících her roku 2016 a další z moderních her s výbornou optimalizací.

Rozdíly se ještě sníží ve vysokém rozlišení, kdy v kombinaci s GTX 1080 není mezi procesory příliš rozdíl.

  • GTA V (DirectX 11)

No a zástupce starší generace končícího DirectX 11. GTA 5 je nicméně v aktuální slušně optimalizováno, i tady není problém s níže taktovanými procesory, pokud mají více jader než 4. Přesto je znát, že DirectX11 je omezením z hlediska využití výkonu vícejádrových čipů. Naštěstí, už se objevuje stále více moderních her, využívající modernější API a optimalizace.

I tady se ale rozdíly výrazně smazávají s růstem rozlišení, kde ve 4K už je hodně srovnáno.

  • Poznámka k RYZEN CPU a výkonu ve hrách

K testu her však musíme připojit podstatnou informaci. V mnoha testech zcela evidentně RYZEN 7 1800X procesor nejel naplno. V některých testech vykazoval nižší zátěž a také TDP, což naznačuje, že zdaleka nejel naplno. Může za to v podstatě absentující optimalizace pro tento procesor, což vlastně nijak nepřekvapí. AMD vypadlo na mnoho let ze segmentu výkonných CPU a toto je navíc úplně nový procesor a architektura, takže je zcela logické, že v mnoha hrách nemá prostě žádnou optimalizaci. I tak má ale mnohem lepší výkon, než FX a příliš nezaostává za už perfektně optimalizovanými Intel procesory, zejména ve vyšších rozlišeních jako je 4K, kde jsou rozdíly minimální. AMD RYZEN 7 má také občas problém kvůli zamnutému SMT. Ano, to je přesně to samé, co se ještě nedávno řešilo u Core i7, kde také vícejádrové čipy se zapnutým SMT, které by mělo přinášet více výkonu díky vláknům navíc, dělalo pravý opak. Opět je to věcí optimalizací her ….

A vývojáři her už dali jasně vědět, že pro mnoho her chystají updaty, kde podporu a optimalizace pro RYZEN procesory zahrnou. Nově vydávané hry by tyto optimalizace měly mít už od začátku (například v novém Sniper Elite 4 je RYZEN 7 už využíván a nejvýkonnějším CPU vůbec), takže si určitě za pár měsíců uděláme testy ve hrách znovu a určitě to dopadne jinak. Není samozřejmě žádný důvod, proč by RYZEN 7 měl ve hrách nějak zaostávat za Core i7, když většina těchto CPU má stejný výkon na jádro a většina i mnohem nižší výkon jako celek. AMD RYZEN je ovšem obrovským zlepšením výkonu proti FX procesorům ve hrách, už nyní ….

  • Co vám testy běžně neukáží …

Ještě jednu věc bych chtěl zmínit. Skoro všechny recenze obvykle ukazují herní testy v ideálních, řekl bych až laboratorních podmínkách. To znamená na čistém OS, kde v pozadí neběží téměř nic (Proč? Protože se to snadno a přesně testuje). Jenže u mnoha uživatelů takové podmínky vůbec praktickému fungování neodpovídají. Mnozí mají kromě hry spuštěnu řadu dalších aplikací, například prohlížeč s mnoha stránkami, k tomu třeba streamují anebo mají otevřené různé další SW pro práci apod. No a věřte, že v takové praxi bude výkon procesorů ve hrách vypadat ale úplně jinak:

Ještě si myslíte, že Core i7-7700K je nejlepší herní procesor? Opravdu není, stačí toho mít na pozadí trochu více než jen hru, a dělat více věcí najednou a tohle 4jádro prostě nestačí, zatímco pro 8jádrové čipy není žádný problém. Bohužel tyhle testy ve většině recenzích běžně neuvidíte, protože je obtížné je dělat. Nedají se dost dobře laboratorně přesně opakovat vždy se stejným výsledkem (měření se liší vždy o několik %) a prostě je to sice mnohem více vypovídající a praktičtější test, ale peklo pro recenzenty.

Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5222x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 920x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1738x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2850x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1192x
Komentářů: 2