AMD RYZEN 7 1800X – REVIEW a TEST procesoru, který mění trh a vrací AMD do hry! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 02 March 2017
Přejít na obsah
AMD RYZEN 7 1800X – REVIEW a TEST procesoru, který mění trh a vrací AMD do hry!
AMD ZEN a procesory RYZEN 7
CineBench R15 - Rendering
7-Zip - Komprimace dat (AES)
POV-Ray - RayTracing Rendering
HandBrake X264 - Video Encoding
TrueCrypt
Herní výkon - hrajeme ve FullHD i 4K
Spotřeba a taktování
RYZEN vs FX a Intel - Ceny, výhodnost atd.
Závěr a hodnocení


 

  • AMD ZEN a procesory RYZEN

Už nějakou dobu víme, že se nová architektura jmenuje ZEN a také víme, co přináší. Dnes se jí tedy už věnovat nebudeme. Jen zopakujme, že nemá nic společného s Bulldozerem FX a vznikla doslova na čistém papíře.

AMD ale zároveň vědělo, že prostě nemůže přijít s ničím výrazně odlišným, než co nabízí Intel. To už zkoušelo a prostě nemá šanci se s tím prosadit a vznikl by obrovský problém s využitelností a optimalizacemi aplikací. AMD tak chtělo vytvořit moderní výkonnou architekturu, která je velmi efektivní, soustředí se na výkon více jader i vláken, ale neobětuje tomu výkon na jedno jádro. Výsledkem jsou tak 8jádrové procesory se 16 vlákny, které dnes známe jako RYZEN 7, které ovšem AMD servíruje pro běžnou mainstreamovou platformu AM4 s dvoukanálovým řadičem pamětí, tedy přímo proti Intel Z270, jež však nabízí pouze maximálně 4jádrové/8vláknové procesory.

AMD začíná nabídku třemi RYZEN procesory řady RYZEN 7, které mají tedy 8jader / 16vláken. Liší se pochopitelně taktem, ale také TDP, které je u R7 1700 dokonce jen 65W, což na trhu nemá konkurenci. 95W u vyšších verzí 1700X a 1800X je také vynikající, protože stejné TDP dokáže Intel nabídnout jen se 4jádry, a všechny jeho 6, 8, 10 jádrové čipy mají 140W. To z hlediska efektivity slibuje naprostou revoluci a změnu poměrů na trhu, protože právě vysoká spotřeba a nízká efektivita byl problém AMD čipů proti Intelu.

AMD RYZEN však hodně překvapily v mnoha směrem. V první řadě mají více tranzistorů než největší čipy Intelu (zhruba o miliardu) a jsou vyráběny původně 14nm "SAMSUNG" FinFET výrobním procesem (dnes GF), určeným pro malá mobilní SoC. Nikdo tedy nepředpokládal, že by se, byť je přiblížily taktům, které nabízí Intel na již třikrát vylepšeném jeho vlastním 14nm procesu určeném jen pro velká CPU. Jaké je ale překvapení, že RYZEN dosahují velmi podobných taktů, jako Intel procesory.

AMD také zapracovalo na různých úsporných technologiích ale také boost technologiích. Takže RYZEN mají třeba XFR, což je něco na způsob Turbo Boostu Intelu. Například R7 1800X má uváděno 3,6GHz základní takt a 4GHz v boostu. Ale to znamená, že 3,6GHz je na všech jádrech, 4GHz jen na jednom. S XFR ale závislosti na chlazení dokáže ten čip jet až na 3,7GHz na všech jádrech, či až 4,1GHz na jednom. Nicméně ty frekvence se právě v závislosti na chlazení a podmínkách budou dynamicky měnit (stejně jako na Intelu).

Pokud vás zajímá, co znamená to X v názvu některých CPU, tak ta částečně s XFR souvisí. Neznačí rozhodně možnost taktování, protože všechny RYZEN procesory jsou plně odemčené. Modely X mají vyšší potenciál k taktování a to, že XFR navýší ty frekvence až o +100MHz. Modely bez X by měly mít nižší OC potenciál a XFR by mělo dosahovat maximálně +50MHz.

Souběžně s novými RYZEN procesory AMD také vydává kompletně novou platformu, čipsety atd. Ale tím už jsme se zabývali, a hlavně to bude tématem dalšího článku, ve kterém se zaměříme na základní desky a výkon čipsetu X370 a vše, co nová AM4 platforma nabízí. Dnes nás zajímá hlavně procesor.

  • AMD RYZEN 7 1800X v testu

A konkrétně se podíváme na zatím nejvýkonnější model, který AMD přichystalo. RYZEN 7 1800X, který má 3,6GHz v základu na všech jádrech a 4,0GHz na jednom jádru v boostu. Procesor má 16MB L3 cache, dvoukanálový řadič DDR4 pamětí až 2666MHz nativně. 

(RYZEN 7 vs RYZEN 7)

Fyzicky na první pohled vypadá RYZEN 7 velmi podobně, jako známé FX procesory. Rozměry jsou skoro stejné, oba procesory nadále mají nožičky, nicméně spodek už je zřetelně jiný. Patice AM3+ a AM4 jsou opravdu vzájemně nekompatibilní. Takže se nesnažte RYZEN 7 nacpat do své staré AM3+ desky ;).

(RYZEN 7 vs FX-8000)

Zajímá nás hlavně srovnání s FX-8350 procesorem, tedy 8jádrem s 8vlákny (4moduly) a 4-4,2GHz, což je asi nejdéle prodávaný model končící 32nm FX-8000 řady s TDP max 125W. Do testu jsme zařadili ještě i FX-9590, což je extrémní 220W procesor s až 5GHz v základu.

Pro srovnání s Intelem, tu máme plejádu Core i7 procesorů, včetně aktuálních modelů a platforem. Takže to nezdržujeme a podívejme se, jak si nový procesor od AMD vede a zda se můžeme těšit z konkurence nebo to AMD může rovnou zabalit ….  

Takže pojďme na to …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 372x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 624x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1158x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1735x
Komentářů: 6