Endorfy FERA 5 Black – TEST a RECENZE populárního chladiče nově v celo-černém kabátku! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 14 květen 2024
Přejít na obsah
Endorfy FERA 5 Black – TEST a RECENZE populárního chladiče nově v celo-černém kabátku!
Endorfy FERA 5 Black - CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • Endorfy FERA 5 Black – CPU cooler

Je možné, že ještě někde v obchodech narazíte na balení s původním SilentiumPC značením a přebalem, to bylo bílé a lesklé. V rámci přejmenování na ENDORFY výrobce změnil i grafiku balení. To je jednodušší, je to jen kartónová krabice bez zvláštní povrchové úpravy a samozřejmě se změnila loga atd. BLACK edice se od standardní liší tedy jen tím názvem a odpovídající grafikou.

Uvnitř je vše ale víceméně beze-změn. Tedy funkčně obložený pasiv s krabičkami s ventilátorem a příslušenstvím. Protože jde o univerzální chladič, dostanete s ním i příslušenství pro všechny podporované platformy.

Součástí příslušenství je také pasta v tubičce, drátky pro upnutí ventilátorů na pasiv apod. Jak jsem řekl v úvodu, ENDORFY nezapomnělo udělat černé i tyhle prvky, které jsou u standardního FERA stříbrné. Jak se montuje se podíváme v další kapitole.

Pokud jde o samotný pasiv, není to žádná nová konstrukce, jde o další malou evoluci mnoha předchůdců. Pochopitelně výrobce musí hodně optimalizovat, protože cenová dostupnost je zásadní. Takže jak na množství materiálu, tak na kvalitně detailů se musí něco uspořit. Hliníková žebra jsou tak mnohem tenčí a blíže u sebe a mají dost ostré hrany než u některých podobných chladičů vyšších cenových úrovní.

Vše je nasazeno na 4heatpipe (průměr 6mm), které jsou v základně zploštělé. Výrobce se to snažil docela vyrovnat, a docela se mu to povedlo, samozřejmě je tu ta úspora nákladů znát. Ale funkční to bude. Vidíte také jednoduchou příčku, kterou se chladič montuje k upínce na desce. Nic zásadně hezkého s propracovanými detaily, ale bude to funkční.

Výrobce se snažil o rozumně kvalitní opracování. Rozměrově je vše dostatečně přesné. Zakryl také jednoduše funkčně a úhledně horní část pasivu. Úhledně do něj zapadají i ventilátory, které je možné osadit z obou stran, standardně je ale v základu testovaná verze dodávána s jedním. Proti doposud prodávaným FERA 5 je hlavním rozdíl prostě to černé lakování, ventilátor je stejný, a v základu nesvítící verze už také černá je :). Samozřejmě RGB verze svítí, ale to u BLACK edice z pochopitelných cílených důvodů není. Tady nic nesvítí.

Použit je tedy opět Endorfy Fluctus 120 PWM s řízením otáček v rozpětí 250 až 1800. Připevňují se na pasiv klasicky drátovými upínkami (u Balck edice jsou černě lakované), a pozor, ať se nepořežete o ty tenké hliníkové pláty pasivu, současně se asi nevyhnete poškození hran těch pasivů, jež se snadno ohnou. Potěší, že ventilátory mají kabel, který obsahuje konektor pro připojení druhého ventilátoru a pak to celé najednou se zapojí do CPU cooler konektoru na desce. Šikovné a praktické, kdy případě oba osazené ventilátory tak mají stejný rozsah otáček a řízení.

Jinak má gumové anti-vibrační podložky na rámu, takže se při osazení na pasiv nedotýká plastový rámeček pasivu, ale jsou mezi tím gumové podložky. Ideální. Plně osazený chladič s oběma ventilátory má rozměry 155 x 127 x 102 mm (dva ventilátory), v základu je ale dodávaný jen jeden a s tím má tedy celý chladič rozměry 155 x 127 x 77mm celkem.

Takže se podívejme, jak se chladič osazuje, a hlavně jak funguje a chladí … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1411x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 944x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 1