Endorfy FERA 5 Black – TEST a RECENZE populárního chladiče nově v celo-černém kabátku! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 14 květen 2024
Přejít na obsah
Endorfy FERA 5 Black – TEST a RECENZE populárního chladiče nově v celo-černém kabátku!
Endorfy FERA 5 Black - CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

FERA je populární procesorový chladič mnoho let. Aktuálně verze FERA 5 už je na trhu nějakou dobu a testovali jsme ji ještě pod původní značkou SilentiumPC. Nově se tedy tohle změnilo a se změnou značky na ENDORFY, přišlo také nové balení. Nic dalšího se ale nezměnilo. Stále jde o ten samý populární cenově dostupný chladič. Uchladí bez problémů většinu současných mainstreamových CPU, nicméně testovaný RYZEN 9 5950X a jeho nástupce 7950X už je na hraně kvůli vyšším teplotám a TDP a za hranou už jsou mnohé Intel Core modely, které mají 250W TDP, tedy vyšší než je maximum pro tento chladič (220W). Na ty jej tedy rozhodně nedoporučujeme.

Samozřejmě že cena je stále klíčová. FERA 5 v základní verzi začíná dnes na 650 korunách, se dvěma ventilátory v balení je za 820 korun a RGB verze s jedním podsvícením ventilátorem a vrškem pasivu je za 870 korun. Asi nepřekvapí že nová BLACK edice je nejdražší. Vychází na 899 korun, tedy o 250 korun víc než jinak fyzicky stejný chladič v nelakovaném stříbrno-měděném výchozím provedení.

Právě ty vyšší náklady na nalakování všeho, jsou důvodem, proč chladiče v této cenové hladině a zaměřené na poměr cena/výkon, podobné černé provedení často nemají. Není to prostě zanedbatelné z hlediska nákladů, speciálně když to lakování musíte udělat u všech částí a pokud jde o pasiv, tak nesmí zhoršit chladící schopnosti, tedy vyzařování tepla. Zatímco u chladičů za 2 tisíce takové náklady schováte, u chladičů jako je tento ten extra výrobní krok a náklady na něj schovat prostě nelze.

FERA 5 Black se tak cenově už blíží většímu FORTIS 5, který stojí 1000 korun a z hlediska poměru cena/výkon tak není tak atraktivní jako nelakovaná FERA 5 za 650 korun, nebo právě větší FORTIS 5. Ale to je zkrátka realita a „cena“ za to extra lakování. A troufám si říci, spousta lidí si rádo za to černé provedení připlatí a nepřekvapilo by mě, kdyby se černé verze brzy dočkal i ten FORTIS 5.

  • Závěr

Z hlediska funkčnost není mezi černou a běžnou verzí FERA 5 rozdíl. Lakování nezhoršilo výkon chladiče, maximální rozdíl je desetinka °C v extrémech, ale v běžné praxi u běžných procesorů s TDP do 125W pro které je primárně určen (tedy reálným TDP, ne vydávaným za 250+W), žádný rozdíl nepoznáte ani nenaměříte. Stejné jsou i charakteristiky ventilátoru a tedy hlučnosti, která je v automatickém režimu velmi rozumná. Stále samozřejmě platí, že jde o základní 120mm tower CPU chladič s jedním nebo dvěma 120mm ventilátory, ale není srovnatelný s dražšími robustnějšími modely. Prostě tenké pláty, tenké heatpipe a kompaktní rozměry znamenají, že nemá tak velký chladící výkon jako dražší mohutnější, byť třeba stále 120mm věže. Výkon je zkrátka limitovaný, rozhodně bych jej nepoužíval na procesory, které mají reálně přes 125W, natož pro taktování takových CPU. Je o něco lepší než BOX chladič Wraith PRISM, ale ne o moc. Nicméně AMD i Intel dávají dnes k procesorům s reálně 65 – 125W většinou jen základnější chladiš bez heatpipe, něco jako je WRAITH Silent, a proti nim je tak FERA 5 určitě velkým zlepšením a stále za rozumnou cenu.

Pravda, černé provedení stojí extra a poměr cena/výkon tak už není u něj tak super. Ale zase jde o celo-černý chladič, kdy výrobce načernil opravdu všechny detaily. A to se některým bude nejen líbit ale i hodit. Nicméně je pravdou, že konkurence má také spousta podobných chladičů v černém provedení, takže o vyloženě něco zásadně nového na trhu v této cenové hladině nejde. V nabídce Endorfy/SilentiumPC je to ovšem úplná novinka, protože podobné provedení tento výrobce doposud nenabízel. Takže to z jeho strany musíme chápat i jako nutný krok, protože konkurence v podobné výkonové a cenové třídě černé verze chladičů běžně má. Endorfy nyní už tedy také a pravděpodobně nabídku rozšíří. Cenově však bude muset asi ještě trochu více zatlačit, protože Black edice není v tak dobré pozici poměrem cena/výkon, jako nelakovaná verze. Někteří si ale za to lakování rádi připlatí a současně nabízí těch 6 let záruky, což dělá jen jeden konkurent v této cenové hladině, ostatní mají podstatně méně. Takže FERA 5 je stále atraktivní základní CPU chladič a nově tedy i v elegantním černém provedení …

Za výbavu pro testování děkujeme partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2605x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1429x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1733x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1041x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1320x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1576x
Komentářů: 1