Strana 3 z 3
Royal edice v nabídce G.Skill vždy působila velmi výrazně, což je samozřejmě cílem toho designu. Rozhodně není pro každého, ale do některých sestav se právě kvůli tomu vzhledu osazuje. Pochopitelně hodně pomáhá, že kromě toho výrazného designu jsou to opravdu špičkové paměti, prakticky absolutně to nejlepší, co v daných specifikacích na trhu vůbec najdeme. A konečně tedy vychází i DDR5 varianty pro AM5 základní desky s procesory AMD.

V našem případě jsme otestovali 6000MHz 2x 16GB moduly s ultra nízkým časováním CL26, tedy opravdu špičku. Jsou sice ještě rychlejší verze v nabídce, ale ty nejsou dnes ideální, protože aktuální generace platforem a procesorů AMD RYZEN i nových Intel Core Ultra 200, je sice podporují, ale jen s děličkou, což v praxi výkon ve většině případů o moc nezlepší, pokud vůbec. Bez děličky tyhle generace procesorů běžně bez potíží zvládají maximálně 6400MT/s na opravdu kvalitních deskách. Na některých deskách kus od kusu to může jít i o trochu více, ale to už vám nikdo nezaručí, v praxi většinou budete muset, pokud chcete ještě rychlejší RAM, použít tu děličku. Navíc vyšší takty znamenají i horší časování a pro většinu aplikací to není moc výhodné ve výsledku z hlediska reálného výkonu. 6000 až 6400MT/s moduly mají velmi nízké časování a z praktického hlediska vycházejí vlastně nejlépe.

Speciálně když na rozdíl od rychlejších pamětí fungují bez potíží s tím běžným EXPO profilem a také cena je mnohem přijatelnější. Námi testovaný 2x 16 GB DDR5-6000 kit je tak už v základu velmi rychlý a jeho EXPO profil zvládnou zaručeně všechny aktuální základní desky, včetně levnějších s čipsetem B650 apod. A nemusíte být fandové taktování, abyste jich prostě plně využily. Pokud jde o cenu testovaného modelu, v době psaní recenze se cena pohybovala kolem 6200-6600,- včetně daně napříč několika českými prodejci. Jenom pro srovnání 8000MT/s model o kapacitě 2x24GB s časováním CL40 pak ještě o dva tisíce více. Tato řada paměti tedy opravdu nepatří mezi ty levné a jedná se opravdu o paměti pro ty největší HW nadšence.

Vzhled také prodává a na ten se G.Skill u druhé generace Royal edice s DDR5 čipy rozhodně povedl, stále je velmi unikátní. Mě osobně se líbí ještě víc než předchozí DDR4 generace. Paměti působí uhlazeněji, i když jsou stále velmi výrazné. Zda je vám případně milejší stříbrné nebo zlaté provedení, je jen na vás, je už asi hodně individuální.

Ty stříbrné se asi budou do mnoha sestav hodit o něco více s ohledem na obvyklé černé, bílé zpracování ostatních komponent kolem, což je viditelné z fotek se základní deskou X870E Crosshair od ASUS. V každém případě nás G.Skill docela dlouho napínal a Royal DDR5 uvádí konečně i pro AM5 platformu a čekání se rozhodně vyplatilo, protože se jedná o špičkové paměti, kdy v 6000 MT/s či 6400MT/s jsou i plně využitelné bez nějakého ladění a potíží s kompatibilitou, což RAM s vyššími takty mají a ladění tak vyžadují. Nově můžete mít ty dnes ideální DD5-6000 i s tím extrémně nízkým CL26 časováním, a to až v 32GB na modul. G.Skill pracuje i na verzi 64GB modulu, aktuálně už má 64GB DDR5-6000 při CL32. Zkrátka vývoj viditelně pokračuje a pokud chcete to nejlepší, jsou G.Skill a jeho Royal Neo edice, ale i méně okázalé Trident Z5 Neo, dnes obvykle sázkou na jistotu …

Za poskytnutí pamětí na recenzi děkujeme společnosti G.Skill

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|