Strana 2 z 3
- Rychlé 8400MT/s DDR5 v praxi
Kingston překvapivě neudělal pro svůj nejlepší aktuální KIT žádné speciální balení ani extra provedení. Jsou stejné, jako ostatní FURY RENEGADE DDR5 moduly, které firma dnes nabízí. A to v rychlostech od 6000MT/s v 16, 24, 48 a 32GB modulových provedeních.

Dnes testovaná verze je přitom tou vůbec nejrychlejší. Navíc jde o dva moduly rovnou po 24GB, tedy 48GB celkem a navíc v CUDIMM provedení s onou dodatečnou signál stabilizující elektronikou. Mají také RGB podsvícení.

Nepřekvapí absence AMD EXPO profilování, protože AMD oficiálně zatím CUDIMM na své platformě nepodporuje. Paměti ale budou i na AMD fungovat, jen v režimu obcházející onu elektroniku, tedy poběží jako by to byly standardní UDIMM. Pochopitelně provozovat 2x 24GB DDR5-8400 na současné AMD platformě není jen tak. Kromě nutnosti použití děličky, se prostě nacházíme vysoko nad oficiálně podporovanými DDR5-5600, které AMD uvádí u svých Ryzen 9000 procesorů, i když tedy oficiálně doporučuje používat DDR-6000. Stále, jen opravdu TOP AM5 desky mají vůbec šanci těch 8400MT/s stabilně provozovat.

U Intelu to přes oficiální podporu až 8000MT/s CUDIMM, kterou Intel nedávno v určitých OC profilech u Z890 desek zavedl, není v praxi vlastně o moc lepší. Opět dělička je nutností, protože Core Ultra 200 stejně jako Ryzen 9000, mají rychlost vnitřní sběrnice stejnou jako rychlost DDR5, ovšem ta má své jasně dané limity, jak rychle v praxi může funkčně běžet. Aktuálně je u obou platforem je funkční praktické stabilní maximum zhruba kolem 6400MT/s. Rychlejší paměti vyžadují zapnutí děličky, a tedy pak to běží v poměru 1:2 a je možné rychlejší DDR5 normálně osadit. Potíž však zůstává v tom, že udržet je stabilní při větších kapacitách atd. je nadále problém z mnoha důvodů. CUDIMM elektronika pomáhá jen částečně, i u Intelu, který jej oficiálně podporuje, a jeho Z890 desek, se těch 8000/8400MT/s ukazuje jako maximum použitelného u TOP desek to lze vytáhnou i na 9200MT/s stabilně. Ovšem u většiny běžných LGA1851 desek nebude zdaleka možné stabilně provozovat takhle rychlé moduly. Ostatně není to jen tak, ty rychlosti udržet. DDR5 paměti mají mít poměrně nízké napájení zhruba 1,1V, ovšem tyhle opravdu rychlé edice, aby vůbec měly šanci stabilně držet s těmi 8000+, mají ohromných 1,45V. Což je vážně hodně na DDR5. Stejně tak časování není až tak dobré, i když s ohledem na rychlost je těch CL40-52-52 vlastně výborné.
- Takže jak to běhá v praxi?
CUDIMM moduly v tuto chvíli nejsou oficiálně na AMD AM5 podporovány. Pokud je osadíte, vyhodí vám dnes BIOS hlášku, že moduly jsou podporovány pouze v tzv. „bypass mode“. Ten jednoduše obchází onu dodatečnou elekroniku (CKD) a vyřazuje tedy onen přínos, který CUDIMM mají mít. Chovají se pak, jako by to byly standardní UDIMM moduly. Což v případě testovaných Kingston RENEGATE CUDIMM DDR5 na 8400MT/s znamená, že pokud to chcete používat na těch 8400MT/s, musí to vaše základní deska zvládat. Což ovšem není pochopitelně zaručeno, protože je to vysoko nad specifikacemi podporovaných rychlostí DDR5, které garantuje a udává AMD u RYZEN procesorů. U Intelu je to prakticky stejné s tím rozdílem, že CUDIMM podporováno je. Ale i tak nečekejte, že to poběží na každé desce.

V našem případě máme v testlabu jednu z nejlepších základních desek současnosti. ASUS a jeho ROG CrossHair HERO X870E sice oficiálně nepodporuje CUDIMM, ale 8400MT/s DDR5 moduly ano. Samozřejmě musíte zapnout děličku. Ovšem ano, na těch 8400MT/s to opravdu naběhne a funguje! To se ale nedá říci zdaleka o všech AM5 deskách. Obdobné je to i u Intelu a Z890, kdy jen na TOP kvalitních deskách to stabilně drží a funguje. ASUS ROG STRIX Z890 deska dokonce nabízí ppodporu pro až 9200MT/s. Zkoušeli jsme i několik levnějších X870, B850 a Intel B860 i Z890 modelů a prakticky na žádném to na těch 8400MT/s moc stabilně neběželo. U většiny bylo 8000MT/s nastavení obvykle takovým běžným stabilním maximem. I to je asi částečně důvodem, proč i Kingston nabízí, co by aktuální maximum, právě 8000MT/s ve standardním UDIMM provedení a 8400MT/s v CUDIMM verzi.



Z hlediska výkonu v praxi má DDR5-8400 lehce vyšší výkon v některých případech, ale prostě současné Intel a AMD platformy s takhle rychlými DDR5 nepočítají, a tak ten teoretický přínos, který ukazuje AiDA64 v propustnosti, se v běžných aplikacích zdaleka odpovídajícím % přínosem výkonu neprojevuje. S výjimkou komprese u 7-Zip (u dekomprese už je výkon opět velmi podobný).



U her je vliv také malý, ale ano, někde jsou 8400MT/s DDR5 těmi absolutně nejrychlejšími a minimálně vás brzdit nebudou. Nicméně prostě procentuální přínos výkonu je minimální, a většinou jen u vyloženě CPU limitovaných scénářů. To znamená obvykle jen 1080p rozlišení v kombinaci s high end grafikou. Ve vyšších rozlišeních už rozdíl výkonu je „pod rozlišením chyby měření“. Bohužel zůstávají dvě negativa, vyšší zahřívání dané vyšší spotřebou díky 1,45V napájení takhle rychlých pamětí a samozřejmě velmi vysokou cenou, která může být o dvojnásobná proti třeba DDR5-6000 v praxi s podobným běžným výkonem.
Takže k závěrům …
|