NOCTUA Chromax.black NH-D15 a U12S – TEST a RECENZE výkonných chladičů v elegantní černé Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 24 březen 2021
Přejít na obsah
NOCTUA Chromax.black NH-D15 a U12S – TEST a RECENZE výkonných chladičů v elegantní černé
NOCTUA NH-D15 chomax black - maximální výkon
NOCTUA NH-U12S chromax black - kompaktní ale výkonný
V praxi - výkon chlazení a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asi nikdo nečekal, že bychom dnes objevily něco výrazně nového. Noctua a její NH-U12S a především NH-D15 jsou na trhu dlouho a všichni je známe. Testovali jsme je různě mnohokrát. Hlavní novinkou u chromax.black je prostě fakt, že jsou nově celé černé = velmi elegantní. Což je na poměry NOCTUA produktů hodně výstřední ;). Ale už jen proto z nich budou zástupy lidí nadšení. Se vší úctou k NOCTUA, ty její klasické hnědé ventilátory se prostě k ničemu designově v současných PC nehodí a spoustu zákazníků si za ty roky s nimi odradila. Tohle jí je dost možná nažene zpět.

Můžeme také potvrdit, protože jsme otestovali jak tyhle nové černé verze, tak ty standardní nelakované edice, že ten černý lak nezhoršil nijak poznatelně jejich výkon. Ale ano, pár desetinek stupně tam rozdíl byl, ale nikdy to nepřekročilo 0,7° a vzhledem k určité „chybě měření“ +/- pár desetin °C, to může být oběma směry klidně. Každopádně černé verze prostě nechladí hůře, než ty nelakované. Takže za nás velmi dobrý.

Menší U12S předvádí skvělý výkon, vzhledem ke kompaktním rozměrům a jen v základu jediným 120mm ventilátorem. Navíc je koncipována hlavně na tichý režim, než maximalizaci výkonu. Větší D15 je pak jasný král. Překoná svým výkonem i mnoho AiO chladičů, což možná některé překvapí. Dokáže být současně i tišší a to tak, že je téměř neslyšitelný. A to i v kombinaci s RYZEN 9 5950X PBO, byť tam už některé větší AiO mají prostě kapacitní výhodu. Na druhou stranu hlavní výhoda obou klasických NOCTUA chladičů je spolehlivost, daná jednoduchostí konstrukce proti AiO, kdy na nich vlastně není, co se rozbít a selhat. Takže nadstandardních 6 let záruky na ně také dnes nepřekvapí. Jinak NOCTUA má i další modely v novém chromax.black. V redakci máme i ten malý L9i pro Intel, který samozřejmě s 5950X nešlo otestovat, ale nabídka byla nedávno doplněna o L9a-AM4 verzi, který by už teoreticky šel, byť se bavíme o chladičích určené pro maximálně 65W TDP. Dále jsou na výběr v černém provedení ještě modely U9S a NH-D15S.

Ten černý design je tedy hlavní novinkou. A ačkoliv osobně mě ta klasická kombinace stříbrného pasivu a hnědého ventilátorů této firmy nevadila, tedy samozřejmě pokud to nebylo v PC, kde to barevné sladění komponent bylo pro někoho důležité. Ale plně uznávám, že se to prostě designově k ničemu nehodilo. Uvedení černých variant je tak podle mého názoru trefa do černého. Tohle je parádní a hodí se ke všemu.

Navíc NOCTUA nabízí zvlášť k pořízení ty výměnné individuální barevné sady silikonových antivibračních podložek pro jednotlivé modely ventilátorů (liší se, nejsou pro všechny stejné, tak abyste objednali správnou sadu pro správný model). V balení jich bývá po 16 kusech, tedy na 2 ventilátory a cena za jednu barvu je kolem 100 korun. A Noctua k tomu nabízí i barevně padnoucí úchyty, redukce a dalších. Nabídku chromax příslušenství také stále rozšiřuje.

Mě osobně se tak třeba líbí kombinace černé a bílé. Nicméně počítejte s tím, že si za to všechno nechá NOCTUA zaplatit. A už ty klasické modely nejsou zrovna levné. Takže zatímco běžná U12S stojí cca 1550 korun, za chromax.black verzi dáte bezmála 2 tisíce. Což je na jinak normální kompaktní 120mm věž, docela pálka :). Ale na poměr cena/výkon NOCTUA nikdy nehrála. A to platí bez debat i o NH-D15. Což je, spolu s D15S verzí, prostě nejlepší a nejvýkonnější klasický CPU chladič na trhu (i když pár konkurentů co do výkonu i velikosti má). Už standardní verze stojí 2400 korun a chromax.black D15 to posouvá na více jak 2800 korun. To už plně konkuruje mnoha AiO chladičům, ovšem také mnoho z nich, speciálně těch levnějších, strčí překoná jak výkonem, tak tichým provozem a speciálně spolehlivostí, kdy prostě na tom není, co se rozbít, vylít a jinak selhat. Takže 6 let záruky na vše, včetně ventilátorů, cena téhle kvalitě prostě plně odpovídá.

  • Závěr

Každopádně NOCTUA NH-U12S je vynikající 120mm chladič, nově v elegantním kompletně černém zpracování. Ale ta cena je poměrně dost vysoká. Takže konkurentů s mnohem lepším poměrem cena/výkon má hodně. I tak nemáme problém jej doporučit.

Pokud jde o D15, tady není o čem diskutovat. Jeden z nejvýkonnější klasických chladičů na trhu, ultra tichý, ultra spolehlivý a nově v elegantní černé verzi. Ta je tak pěkná, že osobně bych při výběru mezi touhle a starší verzí s hnědým ventilátorem neváhal ani vteřinu. Tohle je můj nový nejoblíbenější klasický chladič pro CPU.

 

Je škoda, že to NOCTUA trvalo tak dlouho přijít s celo-černým provedením s možností případné modifikace chromax příslušenstvím. Ale už je to tu a já si myslím, že hodně lidí bude nadšeno. Konečně to není hnědé :). Každopádně černá NOCTUA NH-D15 chromax.black je prakticky dokonalost na poli klasických chladičů pro CPU, takže maximálně doporučujeme.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům …

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 04:05:29
avatar
Mám NH-D14 v pc už 9 rokov a ventilátory sú podľa mňa také ako keby som ich kúpil včera. Tie ložiská sú asi nesmrteľné.
Chcelo by to už ale nejakú inováciu, viem že tieto chladiče sa už ťažko vylepšujú, ale nh-d15 je už tiež pár rokov na trhu. Nepracuje Noctua na nh-d16?
Jediné čo by som znenil na tých chladičoch sú tie hnusné zakončenia heatpipe. Dá sa to urobiť oveľa elegantnejšie.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 10:24:48
avatar
Ano, ty ventilátory jsou asi nesmrtelné, mám pořád pár těch původních a taky běhají, což prakticky žádné jiné z té doby už dávno ne ....

nevím o D16
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 08:34:54

Možná by bylo od věci zmínit, že ty černé 14 cm ventilátory proti těm hnědým mají o něco vyšší otáčky. 1500 místo 1300 a taky o čtvrtinu vyšší statický tlak. Takže jako mírný upgrade i k stříbrné verzi se hodí. Ideálně pokud ty staré hnědé můžete ještě umístit jako ventilátory na skříň. Zrovinka já to tak udělám, černé Noctuy už leží připravené pod stolem..
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 09:24:24

VYšší statický tlak, může být užitečný, ale já Noctuu dávám všude, kde je to možné právě z důvodu co nejnižších otáček. 1500rpm už je pro mě docela nepříjemné.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 12:05:08

NA dobrém produktu si každý najde to své pozitivní. Někdo ticho. Ostatně dá se použít adaptér na snížení výkonu. Já zase spolehlivost a výdrž ložisek neb hluk je pro mne nepodstatný. A tak to má být. Upgraduji právě kvůli Ryzenu 5950X, jen o vous potřebuji snížit teplotu a tam se vyšší tlak u jinak hustých žeber pasivu Nostua hodí.
Jinak pasty to je zoufalství. Ani MX4 není co bývala. Výrobci se asi starají víc o reklamu než o kvalitu a mění si složení jak se jim zamane. Takže dobrá pasta není dnes jen o testech, ale i jakou šarži mají ve skutečnosti v obchodě. Moc smutné.
Nedivil bych se , kdyby se i falšovaly. Málo gramů hodně peněz..samo si to říká.
Rolko 75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 15:35:55
avatar
Čo tak skúsiť tekutý kov?
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 18:35:45

Tekutý kov je pokušení, kterému odolám. On totiž vodí. A náhoda je blbec. Někde mi to ukápne a v dnešní době, kdy se nedá sehnat skoro nic nechci riskovat ani procesor, ani desku.
Ani jedno z toho se nedá pořádně sehnat a hlavně je to opravdu drahé.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-31 09:02:13

dřív jsme používal collaboratory liquid a asi takhle:
- ono to není tekuté ve smyslu že by to teklo. sice to po vytlačení ze stříkačky udělá kapku, která se chvěje a která má povrchové napětí a chování jako tekutina, ale pokud to vysloveně nerozmačkáte něčím na plochu, kde to potřebujete mít, tak se to ani nehne, takže nehrozí, že by se to někam steklo a dostalo, kam nemá. Spíš je problém to tam dostat i záměrně.
- jako obrovskou nevýhodu beru to, že to defakto vždy speklo IHS a chladič v jeden kus, takže chladič šel sundavat defakto jen s cpu a po následném náročném oddělení na dříve hladkých plochách zbyl jakýsi škraloup.

To bylo ale dřív v době prvních řad core procesorů, když se ihs ještě pájel, pak přišla pasta šedivka a já se na tohle vykašlal, protože už to nemělo smysl a už se k tomu nikdy nevrátil. Takže třeba jsou teď tekuté kovy nějaké jiné, ale předchozí zkušenosti mě od používání tohodle tak nějak odradily.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 06:10:51
avatar
Nestras me pomalu dochazi moje MX4 20g, pred lety vypadala jako vecna, ale uz jsem s ni postavil nekolik PC a prepastoval par grafik, ze se obavam, jestli z ni jeste neco vytlacim. No tak to pujdu do Grizzly Kryonaut asi, kdyz MX devalvovali jako ma byt MX5, pokud bude letos a bude lepsi tak ok, nicmene se spekuluje, ze to ani lepsi byt nemusi prave kvuliva cene, navic ani nevim kdy, snad letos?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 10:23:49
avatar
v praxi to ale není znát, tedy když to používáš na automatiku .... otáčky tak mají podobné a s výkonem i hlučností je to tak stejné
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 18:44:50

Když už to stálo tolik peněz tak to v noci /kdy spím/ vytápí pokoj a těží. Podvoltované a přetaktované. Proto jsou parametry ventilátorů důležité. Ano, za běžného provozu na automat to málokdo pozná. Při neustálé zátěži a manuálu otáček na plný výkon se každý kubík vzduchu prohnaný chladičem počítá..
Domnívám se, že tak kvalitní a drahé chladiče si kupují zákazníci, kteří ocení jakékoli zlepšení a využijí produkt domrtě. Tak není důvod se kvalitnějším a výkonnějším následovníkem nepochlubit /Což tyhle černé verze výkonnější jsou, kvalita se uvidí po 8 letech stejně jako u těch hnědých, které jedou bez potíží doteď./
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - otazkou je 2021-03-25 09:10:54
avatar
Jak lak změnila, či nezměnila přilnavost povrchu. Tedy zda se na povrchu bude usazovat jemný prach snadněji nebo hůře. Ale to je něco, co musi prověřit čas.

Osobně dávám přednost nelakovanému, leštěnému povrchu. Už na omak bývá lakovaný povrch značně hrubší, a podle mě, se na něm bude tedy i snáze držet jemný prach. Také se bude zřejmě hůř čistit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 10:25:28
avatar
ani ty stříbrné nejsou hladké, ano to lakování je trochu hrubší, ale nemyslím si, že to v praxi bude významný rozdíl pokud jde o lapače prachu ... chce to prostě občas vyčistit
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 09:22:11

Ty teploty kolem 70°C bych chtěl vidět. Mám klasickou Noctuu NH-D15 - pravda, jeden z ventilátorů je 120mm, protože 140 jsme nedostal nad RAMky, ale s Ryzenem 5800X teploty při handbraku přes 90°C. Pasta MX4.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 10:27:40
avatar
v sekci o 5950X máš napsáno, že kolísání teplot je normální ... handbrake je zrovna náročnější, nicméně ani těch 90 není problém, prostě ty čipy jsou velmi malé, tak přenos tepla je na malé ploše a je víc koncentrováno .... nicméně 90°C s D15 to bych chtěl vidět zase já, to snad ani není možné ... jak moc vedro máš v místnosti (u nás testováno s 21°C)
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 12:13:34

Přes 90 už výkon trpí. Mám to odsledováno na mém kousku, že ideálně je nepřekračovat 86C. Ono ne nadarmo nástroj Clock Tuner or Ryzen CTR 2.1 má teplotní limit při optimalizaci 90C. Kaýdý kousek je jiný, ale záhodno limit 90 držet jako optimální teplota vs výkon /tedy pokud se bavíme o vzduchu, na dobré vodě to takový problém nebývá teploty udržet./. Vím, vím ve specifikacích je 95C, ale praxe.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 19:29:10
avatar
kdybys trochu googlil našel bys recenze a články o tom, že jednočiplet 5800X má větší výkyvy teplot a hřeje víc než dvoučiplety 5900/5950X. Psal jsem to tu už dřív a je to jeden z důvodu proč třeba Steve z Nexusu považuje 5800X za nejhorší ze všech Zen3 Ryzenů (doporučuje 5600X na hry protože stačí a pak až oba dvojčiplety). Navíc 5950X je top křemík zatímco 5800X je pohoněný spotřebák. 5600X na to netrpí, protože je provozován blíže sweetspotu toho křemíku

Takže nikoliv bug,ale prostě normální chování
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 10:58:34

"Asi nikdo nečekal, že bychom dnes objevily něco výrazně nového."...my holky

Dej si na to pozor, máš chyby v li/ly skoro v každým článku
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 19:41:44
avatar
To nemá smysl a vlastně už ani není hezké to připomínat. DD má intelekt v pořádku, v jeho případě to tipuji na dysortografii. Kdyby byl dnes dítě, tak by mu to podle mě už diagnostikovali, ale dřív se to tak neřešilo.

Citace:
Dysortografie je specifická porucha pravopisu, patří mezi specifické poruchy učení. Často se objevuje ve spojení s dyslexií. Typická je neschopnost aplikovat i dobře naučená gramatická pravidla do písemné podoby. (Neschopnost naučená pravidla v praxi použít). Chybí cit pro jazyk a je snížena schopnost skloňovat a časovat. Porucha ale nepostihuje celou část gramatiky, dotýká se jen specifických dysortografických projevů.


Pochop, takový člověk může pravidla perfektně znát a je mu to k ničemu, takže moc nemá cenu mu říkat ať si na to dává pozor nebo ať se je naučí.
Je to v pohodě, prostě to ignoruju a soustředím se na obsah, pravost tvrzení a pod.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 22:27:10

Nemusí to být nutně ani nějaká diagnoza. Stačilo nedávat ve škole zrovna v tom období, kdy se to probíralo pozor. Já se s tím peru dodnes a musím říct, že to akorát odvádí pozornost od té pravosti tvrzení. Člověk ve prostřed věty začne přemýšlet na češtinou a v tu ránu je nitka myšlenky v čudu
Vždycky si vzpomenu na koktavýho Ralpha z Mafie a jaký měl úspěch.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - U12A 2021-03-25 21:29:39

Ještě by to chtělo U12A, ten je výkonem jen kousek pod D15 díky trochu lepšímu pasivu a dvěma ventilátorům
Sám ho mám na R9 5900X a naprostá spokojenost
Opraveno 21:29
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 06:44:34
avatar
Moje prvni Noctua necekal jsem kvuli barvam i kdyz jsem samozrejme vybral tuto cernou variantu, ale asi kvuliva cene, kdysi jsem si nebyl schopen predstavit dat takovou palku jen za chladic k CPU, jenze pak prisla doba kdy jsem se rozhodl vodnicit a kdyz zase prisla doba, ze vody bylo dost, tezko jsem se mohl vratit k mensich chladicum, takze NH-D15 byla jasna volba. Schvalne jsem uz vybiral low profile pameti, takze ani zadny problem s ventilatory, ale samozrejme u nejakych hernich "čahůnů" je uz problem s osazenim obou ventilatoru Odkaz a nejen jich, mel jsem na pametech nasazeny ty monster Arctic RC PRO chladice a musely dolu, ty se nevejdou ani bez ventilatoru. To ze muzou byt oproti starsi verzi rychlejsi ventilatory jsem netusil, zpomalovatka jsem nepouzil, pac desky uz maji fajnovou regulaci, ASUS dokonce lepsi nez Gigabyte, ale ani u toho nebyl problem s nastavenim, jen s tim, ze pri nekterych zmenach v BIOSu proste "zapomnel" rucni nastaveni a to bylo docela k vzteku, ASUS to nastesti nedela. Mam je na cca 1200 max, takze vlastne jako kdybych mel puvodni verzi a nejvic je stejne slyset zadni vyfukovej, kterej mam nastaven jako nejrychlejsi, cca o 100-150 otacek vic.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 19:13:48
avatar
provozuju od Vánoc U12 (na 65W CPU AMD). Dal jsem přednost klasické cituji Linuse: "hovínkově hnědé a zvratkově béžové"). Jednoduše proto, že preferuji minimalismus bez okének a kolotočového svícení a klasická verze byla prostě o nějaké ty jednotky % levnější. Tak samo jsem naložil s ventilátory v case (taktéž vše Noctua v "hovínkově-zvratkové")

edit: jo a měl jsem u U12 jen úchyt na AM4 a jmenovalo se to special edition AM4. Je to další možnost jak ušetřit pár korun když to stejně chte dát na AM4
BarbarH3MAN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-19 23:09:33
avatar
takže si kludne možem nechat moj ND15
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 467x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 799x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3061x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1