NOCTUA Chromax.black NH-D15 a U12S – TEST a RECENZE výkonných chladičů v elegantní černé Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 24 březen 2021
Přejít na obsah
NOCTUA Chromax.black NH-D15 a U12S – TEST a RECENZE výkonných chladičů v elegantní černé
NOCTUA NH-D15 chomax black - maximální výkon
NOCTUA NH-U12S chromax black - kompaktní ale výkonný
V praxi - výkon chlazení a hluk
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • NOCTUA Chromax.black NH-D15 a U12S – TEST a RECENZE

                                            výkonných chladičů, nově v elegantní černé!

Chladiče společnosti Noctua, to je klasika a jistota. Pravděpodobně nejlepší klasické procesorové chladiče na trhu, s naprosto precizním zpracováním každého detailu s vynikajícími ventilátory. Vše kryto 6ti letou zárukou. Noctua od počátku svého ne zase tak dlouhé působení na trhu, ovšem zvolila velmi neobvyklou barvu svých produktů. Speciálně ventilátorů, které kombinují světle hnědou s tmavě hnědou. A nic jiného v podobných barvách na trhu není. Takže už jen barevným schématem svých produktů je tato firma snadno rozpoznatelná.

Nicméně mnoho let je tahle barevná kombinace i terčem myslím si oprávněné kritiky. Je natolik „zvláštní“ a především se naprosto k ničemu barevně/designově nehodí, že spousta lidí prostě ten vzhled nepřekousla a Noctua tak zbytečně přicházela o zákazníky. Teprve poměrně nedávno uvedla průmyslovou sérii černých ventilátorů a také sérii REDUX se šedými modely, které už byly akceptovatelnější svým barevným schématem. Nicméně ty nejlepší ventilátory téhle společnosti, stále zůstaly u hnědo-hnědé kombinace. A k tomu vždy všechny pasivy chladičů byly klasicky stříbrné.

Takže jinak vynikající chladiče NOCTUA se do současných počítačů se svým stříbrným pasivem a těmi klasickými hnědými ventilátory, prostě k ničemu vizuálně moc nehodí. Prakticky nikdo nedělá skříně, desky ani jiný počítačový hardware v nějaké podobné kompatibilní barevné kombinaci. Kdysi existovaly desky ASUS SaberTooth s hnědým schématem, ale to bylo tak vše. NOCTUA bohužel dlouho odolávala nabídnout ty své produkty v jiné barvě, která by se k něčemu skutečně hodila. Zákazníci ale prostě tak dlouho chtěli, až firma nakonec přichází s vítaným rozšířením své nabídky …   

Sice to tedy trvalo hodně dlouho, ale nakonec už několik měsíců NOCTUA nabízí černé chladiče v rámci nové série chromax.black! A zatímco u jiných firem by to nebyl asi takový problém, natož aby celé roky trvalo „přebarvit“ jinak stejné produkty, jako obvykle perfekcionalisti z NOCTUA ladili správnou barvu a její složení.

Firma totiž nechtěla, aby ten lak jakkoliv narušoval/zhoršoval tepelné vyzařování, což samozřejmě když nalakujete heatpipe, nebo hliníkový plát, které mají vyzařovat teplo, tak to trochu utlumíte. NOCTUA ale hlásí, že po letech zkoumání našla nakonec složení speciálního černého laku takové, kdy může říci, že mezi černou a klasickou nelakovanou variantou stejného chladiče, nebude v praxi žádný zásadní rozdíl z hlediska chlazení.

No a protože k černým pasivům se skvěle hodí i černé ventilátory, NOCTUA konečně přebarvila i své vyhlášené modely NF série. Ale to pořád není vše. Víte, jak všechny NF ventilátory této firmy jsou vybaveny antivibračními podložkami v rozích? Tak nově servíruje pro jednotlivé modely padnoucí CHROMAX sady, s výměnnými různě barevnými verzemi těchto silikonových podložek. Takže je libo černý chladič s černým ventilátorem ale třeba bílými, nebo jinak barevnými detaily? Žádný problém:

Společnost také postupně rozšiřuje nabídku kompletně černých modelů chladičů v rámci chromax.black série, kdy tedy „přebarvuje“ své standardní populární varianty. Nám jako první do redakce dorazily tři kousky, tedy královská NOCTUA NH-D15, pak mainstreamová U12S a pro mini počítače je tu L9i. A tak se na ně dnes podíváme ve srovnání s jejich klasicky zbarvenými, tedy nelakovanými verzemi, které máme v testlabu samozřejmě také.

Jaká je tedy NOCTUA v černé? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Středa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaStředa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 262x
Komentářů: 0
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványÚterý, 13 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1439x
Komentářů: 2
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 2
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1492x
Komentářů: 5