Procesory AMD a Intel v roce 2018 – vyhlášení nejlepších, nejhorších a rekapitulace roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 31 prosinec 2018
Přejít na obsah
Procesory AMD a Intel v roce 2018 – vyhlášení nejlepších, nejhorších a rekapitulace roku
Strana 2
altRok 2018 končí. Pokud nám něco v roce 2018 dělalo radost, tak situace s procesory.

 

 

 

 

 

  • Procesory AMD a Intel v roce 2018

                        – vyhlášení nejlepších, nejhorších a rekapitulace roku

 Začátkem roku 2018 jsem jako obvykle udělal výhledový článek. V něm jsem předpovídal, že AMD bude silným soupeřem, uvede další velmi konkurenceschopné produkty, zatímco Intel bude bojovat hlavně penězi a marketingem, ovlivňováním OEM trhu a brzdit nástup AMD, pokud jde o podíl atd. Jinak technologicky bude Intel přešlapovat na místě. A trefil jsem se prakticky do puntíku.

V řadě oblastí PC trhu byl rok 2018 pro nás uživatele tím nejhorším a nejdražším v historii. Ale pokud jde o oblast procesorů, naopak byl jedním z nejlepších let v celé historii. AMD je jednoznačně vítězem (minimálně morálním) a Intel naopak jednoznačně ukázal, že opravdu zaspal. Uspán miliardovými příjmy z trhu bez konkurence, který stvořil, nečekal, že se malé AMD ještě zvedne a uvede zásadní procesorovou revoluci a evoluci v každém segmentu trhu. Realita je, že Intel již ani není výrobcem nejvýkonnějšího procesoru na trhu! Poprvé v historii má AMD nejvýkonnější procesor v každé cenové hladině a dokonce absolutně.

Rok 2018 znamenal opět zásadní posun výkonu pro běžná PC. Na poli cenově dostupných procesorů s integrovanou grafikou i mainstreamových CPU jsme se dočkali fantastických RYZEN G a RYZEN 5, v high endu AMD vylepšilo RYZEN ThreadRipper a zásadně posunulo věci uvedením 32jádrového 64vláknového modelu. Intel mezitím přešlapoval na místě. Jeho nejlepším produktem je 8jádrový Core i9-9900K, který však vzhledem k ceně je spíše špatný vtip než konkurence, jinak Intel doslova jen přeznačil celý high end. Z Core i7-7000X se staly Core i9-9000X a dokonce i to pájení Intel zpackal tak, že recenze ukazují, že starý 18jádrový TOP model Core i9-7980XE je pořád lepší než „nový“ 18jádrový Core i9-9980XE. Současně s tím Intel nejen že nezlevnil, on v některých případech ještě zdražil.

Přesto to zákazníci kupují a jedním z největších zklamání roku je, že podílově AMD zůstává stále výrazně menší, než Intel, přestože má lepší procesory za lepší ceny. Tohle už ale padá na hlavu jak zákazníků, tak také antimonopolních úřadů, protože zkrátka není v pořádku a normální, aby s takovou situací na trhu a realitou produktů nebyly podíly AMD a Intelu minimálně vyrovnané. Data z konce roku však ukazují celkový procesorový podíl AMD pouhých cca 15% proti Intelu. Zákazníci od loňského roku už si nemohou stěžovat na to, že Intel nemá konkurenci a alternativu, rok 2018 byl prvním rokem, za dlouhou dobu, kdy Intel nejen alternativu dostal, ale byl v mnoha případech i jednoznačně překonán konkurencí s lepšími, výkonnějšími a výhodnějšími procesory.

Každopádně rok 2018 byl z hlediska situace s procesory mnohem lepší, než jsme asi čekali. 12nm UPDATE AMD RYZEN série byl výraznější a také za zajímavější ceny, zatímco Intel nic zajímavého za celý rok neuvedl. A naopak, kvůli snaze brzdit nástup AMD v serverech vrhl všechny síly do výroby obřích monolitických XEON čipů, takže má na 14nm výrobě nezbývá místo na menší procesory a vyrábí méně čipů než vyráběl dříve a dokonce se výrazně stáhl z retail trhu. To mu ale umožnilo zvýšit ceny, a tedy marže, a protože zákazníci jeho CPU i za těchto podmínek stále kupují, i když jsou pomalejší a mnohem dražší než procesory od AMD, tak z hlediska financí a prodejů je Intel vítězem. Nic na tom nezměnily ani věci, jako fakt, že Intel procesory mají chyby, neopravitelné bezpečnostní díry a spousta funkčních problémů, kvůli kterým by se řada jiných produktů v jiných oblastech musela stahovat z trhu a nesměla prodávat. Rok 2018 jednoznačně ukazuje, že konkurenční prostředí na CPU trhu nefunguje. Co ale stále hlavně překvapuje, jak moc Intel zaspal. Desítky miliard dolarů zisků každý rok, a přesto Intel nedokázal přijít s funkční 10nm výrobou včas a zaostává už o 4-5 let za svými plány. Intel přišel o pozici největšího výrobce mikroprocesorů na světě, ostudně odvolal svého šéfa, a ještě větší blamáží skončila jeho prezentace 5GHz 28 procesoru.

Pokud ještě někdo netušil, v jakých problémech s nabídkou a vývojem svých procesorů Intel je a jak moc AMD pokročilo, tak mu to jasně ukázala letošní COMPUTEXová prezentace Intelu. Ne té předváděl vysoce přetaktovaný serverový XEON s 28jádry na 5GHz, který hodlal uvést na trh, kdy však jen tak náhodou zapomněl zmínit, že procesor je přetaktovaný a chlazený mrazícím zařízením, a tedy tohle nebude nic co by připomínalo běžný produkt. Paradoxně nejzajímavější produkt Intelu za celý rok předvedl právě ve spolupráci s AMD. Bohužel právě z toho důvodu se mu nedostalo takové pozornosti, jakou by si zasloužil, protože řada zejména mobilní NVIDIA grafik by ztratila smysl. KABY LAKE-G byl nejlepší procesorový produkt Intel roku 2018 a to díky tomu, že vedle solidního procesoru byla integrována výkonná VEGA grafika od AMD. Bohužel tento výrobně i provozně efektivní celek se za celý rok objevil jen v minimu počítačů, přitom by byl lepším řešením tak pro 50% nabídky notebooků minimálně.

Zkrátka byl to zajímavý rok. AMD je sice z hlediska zákazníků, z hlediska nabídky procesorů a pokroku jednoznačným vítězem, ale bohužel z hlediska prodejů a příjmů je díky počínání zákazníků vítězem Intel, který si připsal další rekordní kvartály a příjmy. Přiznám se, že mě realita dokázala opět překvapit a udivit, nečekal jsem, že by se výrazně situace změnila. Ale přesto jsem vzhledem k tomu, jaké jsou ty procesory a za jaké ceny očekával, že AMD bude dnes mít alespoň 25-30% trhu a bude někde na 2,5 - 3 miliardách dolarů příjmů za kvartál, zatímco Intel o to klesne. Ale ne, mít lepší produkty za výrazně lepší ceny je zjevně málo a zákazníci o ně vlastně nestojí. Škoda.

A jaké ty produkty jsou? Podívejme se na nejhorší a nejlepší procesory roku 2018 … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Assassin’s Creed Odyssey dostal editor příběhů
Assassin’s Creed Odyssey dostal editor příběhůÚterý, 25 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 54x
Komentářů: 0
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!Pondělí, 24 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 886x
Komentářů: 3
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!Středa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2712x
Komentářů: 14
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOM
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOMStředa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1328x
Komentářů: 1
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!Úterý, 18 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1475x
Komentářů: 2
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?Pondělí, 17 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1870x
Komentářů: 4