Procesory AMD a Intel v roce 2018 – vyhlášení nejlepších, nejhorších a rekapitulace roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 31 prosinec 2018
Přejít na obsah
Procesory AMD a Intel v roce 2018 – vyhlášení nejlepších, nejhorších a rekapitulace roku
Strana 2

 

 

  • NEJ procesory roku 2018 dle DDWorld.cz

A jaké konkrétní procesory se nám letos nejvíce líbili a nelíbili? Začněme u toho nejhoršího, abychom skončili pozitivně u toho nejlepšího.

Kandidátů na nejhorší procesor roku bylo hned několik, ale tohle je podle mého názoru jeden z nejhorších procesorů nové generace všech dob. Nejde o to, že by byl výkonově sám o sobě nějak nepoužitelný, 8 jader na vysokém taktu je pořád OK. Problém je vše ostatní, zejména vztah k procesoru předchozí „generace“, který nahrazuje.

Straší Intel Core i7-8700K se 6jádry/12vlákny vyšel v roce 2017 za 359 dolarů (cca 10 tisíc). Stejné takty, stejná 14nm architektura, to je nový Core i7-9700K. Ano, má o 2 jádra více, tedy 8jader místo 6, ale současně má jen 8 vláken místo 12! Takže v řadě aplikací dokáže být i o něco pomalejší. Což je problém, když je navíc dražší, protože vyšel za 374 dolarů (reálně stojí více)! Tohle je jeden z nejhorších procesorů nové generace, který jsem kdy viděl. Maximálně stejně výkonný, často ale slabší než starší model, který nahrazuje? A dokonce za více peněz? A stále se najdou tací, kteří tohle koupí ….

Dobře nebudeme si dál kazit náladu, protože naštěstí rok 2018 byl plný skvělých procesorů za skvělé ceny. Takže přejděme k tomu, co se letos povedlo.

Jeden z nejpovedenějších levných procesorů všech dob. Jeho cena se dostala někde až dokonce k pouhým 2500 korunám vč. DPH, za což dokáže nabídnout nejen výborný procesorový výkon skutečného nativního 4jádra moderní architektury (ZEN), ale navrch má vynikající integrovanou VEGA grafickou kartu, která skutečně dokáže nabídnout použitelný herní výkon v řadě méně náročných her a to i v 1080p! K tomu je to velmi efektivní procesor, odemčený pro taktování CPU i GPU části a v kombinaci s rychlými DDR4 3200MHz+ dokáže prostě fantastické věci za tu velmi nízkou cenu.

 

Vzhledem k cenám a mizernému výkonu CPU i GPU konkurenčních Celeron/Pentium modelů nemá tento CPU ani skutečnou konkurenci. Je smutné, že v celkových prodejích se pravděpodobně stále prodalo více Pentium čipů než RYZENu, kdy zejména OEM trh zákazníky bere na hůl. Každý, kdo ale RYZEN 3 2200G koupil, si ale může gratulovat, protože má jeden z nejlepších levných CPU v celé historii moderních PC a dokonce s použitelnou grafikou v jednom, která velkou část roku 2018 byla dokonce jediným řešením pokud jste levnou grafickou kartu potřebovali.

  • Nejlepší procesor pro běžná PC a většinu uživatelů:

AMD RYZEN 5 2600

Upřímně, tohle by těžký výběr. Řeknu na rovinu, že RYZEN 7 2700/2700X „prohrál“ jen velmi těsně. V tomto případě jde o počet jader/vláken, které využijete. Oba modely jak RYZEN 5 2600 se 6jádry/12vlákny, tak RYZEN 7 2700 s 8jádry/16vlákny jsou vynikající. Nicméně jde také o cenu. RYZEN 7 za 7600 korun je přeci jen trochu dražší, a velké většině uživatelů více než s přehledem bude stačit výkon 6jader/12vláken, který nabízí RYZEN 5 2600 za pouhých 4300 korun vč. DPH!

 

Právě cena tedy rozhodla. RYZEN 5 2600 je monstrózně výhodný procesor. 6jader/12vláken za 4300 korun!? Tenhle čip má výkon, jaký ještě nedávno měly high endové čipy Intelu za desítky tisíc. Přitom netopí, uchladí ho naprosto tiše i ten BOX chladič, co s ním dostanete v ceně a pokud chcete, dá se velmi slušně nataktovat. Tento procesor je v mnoha žebříčcích nejlepším a nejvíce prodávaným samostatným CPU roku a zcela zaslouženě. Je smutné, že jsou tací, kteří místo něj koupili i mnohem dráž Core i5 s jen 6vlákny, přitom realisticky je konkurencí RYZENu 5 až Core i7 za dvojnásobnou cenu. AMD RYZEN 5 2600 je jeden z nejlepších a nejvýhodnějších mainstreamových procesorů v celé historii a obrovským posunem pro mainstreamová PC jako taková. Připomínám, že to není tak dávno, co jsme museli vysolit minimálně 5 tisíc na alespoň 4jádra/4vlákna a teď tu máme 6jader/12vláken za 4 tisíce. Pokud chcete o něco více, tedy 8jader/16vláken, je o něco dražší, ale jinak stejně vynikající RYZEN 7 2700/2700X jasná volba ;).   

  • Nejvýkonnější procesor roku a zvláštní ocenění:

AMD RYZEN Threadripper 2990WX

Na rozdíl od předchozí kategorie, tohle není procesor pro běžné uživatele. Pokud ale víte, jak ho využít a máte k čemu, je Threadripper 2990WX absolutním králem procesorů roku 2018. Intel nemá nic, co by se tomuhle, byť jen přiblížilo. Myšleno cenově rozumného a použitelné i pro běžný PC bez extrémních desek, chlazení, do normální skříně apod.

 

RYZEN Threadripper 2990WX s 32jádry/64vlákny posunul hranice všeho, co jsme si o běžném CPU dosud mysleli. Ano, jeho výkon zdaleka ne všude odpovídá parametrům, ale to není problém procesoru, to je problém aplikací včetně samotného Windows. Jednoduše tvůrci systémů a aplikací nepočítali s tím, že se tak rychle začnou věci měnit a že AMD nabídne 32jádrový procesor do desktopu, když ještě nedávno bylo maximem 10 jader od Intelu. Ač tedy ne všude má odpovídající výkon, vyšel hlavně proto, aby ukázal na nedostatky softwaru a proto, aby s jeho nástupcem tvůrci aplikací už počítali. 2990WX není procesor pro běžné domácí uživatele a jeho výkon je trestuhodně nevyužit ze strany i řady profesionálních aplikací, ale je možné jej využit na několik aplikací souběžně, kdy tak nabízí za 47 tisíc korun výkon, jaký doposud měly jen víceprocesorové pracovní stanice nebo servery za stovky tisíc korun. Pokud je jeho výkon využit, jedná se s přehledem k nejvýkonnější desktopový procesor na trhu, který je o desítky procent lepší než to, co za stejnou cenu dokáže nabídnout Intel, což je samo o sobě historickou událostí.

  • Univerzálně nejlepší procesor pro PC v roce 2018:

AMD RYZEN ThreadRipper 2950X

16jader/32vláken není už tak přelomovou novinkou, ale loňský 1950X přišel do situace, kdy s ním řada aplikací, her apod. z hlediska optimalizací prostě nepočítala. Letošní 2950X však přinesl zásadní zlepšení výkonu ve všech oblastech, vyšší takty, nižší latence, lepší využití pamětí a zejména od minulého roku prošly optimalizací aplikace i hry. Výsledkem tak je, že 2950X je absolutně fantastický procesor pro cokoliv, hraní her, programování, modelování, renderování, práce s videem a tak dále. Jeho hlavní síla je v tom, že spoustu těch věcí můžete dělat současně, aniž byste to poznali na úbytku výkonu. Renderování videa na pozadí a současně můžete nerušeně naplno hrát hry. K tomu všemu má tenhle čip solidní provozní vlastnosti a hlavně cenu.

 

24 tisíc korun je dost peněz za procesor, jenže když k tomu dodáme, že stejný CPU výkon nabízí Intel až za dvojnásobek a za stejnou cenu nabídne o 30-40% slabší 10 jádro atd. je to úplně o něčem jiném. Pokud stavíte high endový herní/pracovní PC, je RYZEN Threadripper 2950X nejlepší procesor, protože za super cenu nabízí absolutně TOP špičkový výkon ve všech oblastech navrch k tomu má platforma AMD X399 i zdaleka nejlepší výbavu a potenciál a je v současnosti vůbec nejlepší desktopovou platformou na trhu. RYZEN Threadripper 2950X je králem desktopových procesorů roku 2018.

  • Závěr

Rok 2018 byl tedy plný zajímavých procesorů a vývoje dobrým směrem. Pár opravdu špatných nabídek za špatnou cenu bylo, však naštěstí je předčily procesory, které posunuly hranice výkonu, výhodnosti, efektivity a prostě všeho k lepšímu. Tedy nabídly skutečný přínos a zlepšení pro nás, běžné uživatele. Rok 2018 byl procesorově jedním z nejlepších v celé historii x86 PC, produktově máme opravdu konkurenční prostředí a máme parádní výběr. Bohužel prodeje a podíl na trhu vypadá, jako by tomu tak nebylo. Je vážně zvláštní, že obrovská spousta zákazníků stále nakupuje mnohem horší procesory za horší ceny, než by mohla mít. To není normální ani v pořádku a evidentně nebude problém v produktové nabídce ani cenách procesorů jako takových.

Celkově jsem ale s rokem 2018 z hlediska procesorů spokojený. Důvod pro upgrade letos mohl najít prakticky každý. Škoda, že nám to jiné okolnosti PC trhu kazily. Ale na to se podíváme v dalších článcích. Pokud jde o procesorový rok 2019, už za pár dní na CES 2019 se dozvíme o RYZEN 3000 a myslím, že se máme na co těšit. Konkurence ještě přituhne. Je ale na zákaznících, aby pro své vlastní dobro poměr prodejů a podíl mezi Intelem a AMD, posunuli alespoň na 50:50. Protože jestli chcete konkurenci i do budoucna, nelze současný stav prodejů a podílů považovat za dostatečný a konkurenční prostředí za funkční.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-31 23:46:41
avatar
Sám mám 14 dní koupený AMD RYZEN 5 2600, takže spokojenost k tomu RX580 Nitro+, takže AMD jsem podpořil
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 00:40:06
avatar
jj určitě tě vedou v seznamu
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 01:15:20
avatar
Každá vlaštovka, byť sebemenší, ale s ekonomickou úvahou se bere !!! :-)
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 10:16:33
avatar
Vždy fandím AMD ale procesor od nich som ešte nemal. Corei7 4930K musí ešte niečo vydržať. Minulý rok som ale radil kamarátovi so skladaním nového PC a vybral som ryzen 7 a RX580 a je max. spokojný
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 14:24:25
avatar
S tvrdením, že: "Poprvé v historii má AMD nejvýkonnější procesor v každé cenové hladině a dokonce absolutně."

až tak úplne nesúhlasím. Pamätám si časy kedy vládli prvé dvojjadrové Athlon 64 až FX procesory. Nebol taký výber procesorov ako je dnes ani u Intelu ani u AMD no mne sa zdá, že už vtedy malo AMD lepší procesor v každej cenovej kategórii. Zlepence Pentium D Pressler (aj keď s pomerne dobrým OC potenciálom) či prehrievajúce sa Prescott nedokázali držať krok s portfóliom AMD ktoré vtedy okrem pätice 939 s DDR2 tvorila ešte aj prechodná 754 s DDR1. Človek tak mal na výber od najlacnejších Sempronov až po najdrahší FX.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 16:16:50
avatar
až tak jednoznačné to nikdy nebylo ;)
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-02 08:51:09

A ještě o něco dříve Intel max. 486 DX4 100 a AMD 486 DX4 120.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Athlon 1,3GHz 2019-01-04 18:32:56
avatar
No, ani ne. Protože v době uvedení DX 120 už byly Pentia 100 MHz, které byly jasně lepší. Ale jinak Athlon 1000MHz, předběhl Intel Pentium III 1000MHz, myslím, že o několik týdnů a dokonce měl i vyšší výkon na stejné frekvenci. A Athlon 1300MHz už neměl konkurenci, ale jen chvilku. Pentium 4 na 1,4GHz nebylo výkonnější dokonce se mi zdá, že až 1,6GHz teprve byly výkonnější a Pentium III dosáhlo jenom na 1133MHz, takže taky výkonostně nestačilo. A o pár let později Athlony 64 překonávaly Pentia 4, opět na stejné frekvenci měly vyšší výkon a dokonce s první generací Core se Intel jenom dotáhl, zatím co AMD přišlo s dvoujádry. . Intel sice taky, ale prostě nestačil. Až s Core 2 teprve překonal AMD a jeho dvoujádrové procesory.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-04 21:09:25

Jo Core 2 Duo byla revoluce v cpu. Měl jsem 6400 na 2.13 GHz a měl bezproblémový přetakt na 3,2. Tenkrát to bylo něco jako raketa
Od té doby už nic tak zásadního nepřekvapilo, vyjma C2D v prvopočátcích.
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 15:20:33

Sám jsem si nedávno kupoval r5 2600 a musím souhlasit že tento procesor je skvělá volba.Půvosně jsem jej koupil jako dočasný,než vyjde nová generace,ale vypadá to že si jej nechám.Hry i vše ostatní mi jedou jak víno,procák to zvládá s rezervou,tak proč bych měl vyhazovat prachy za jiný?
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 16:34:48
avatar
AMD ma veľmi ťažko sklamalo že nezdražilo. Ešte v októbri som narýchlo poskladal NAS s R5 2600 lebo keď som videl nedostupnosť procesorov od Intelu, a hlavne ich cenu, tak som si povedal že neexistuje aby aj AMD neišlo cenou hore a radšej okamžite kupoval.

A čo sa nestalo? R5 zlacnela, RAMky zlacneli, SSD zlacneli .... rip me
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 16:44:47
avatar
a pak at nekdo tvrdi, ze v oblasti hw se nevyplaci "si pockat" :o)
Stejne je to ale divna doba, kdyz si zakaznici zacnou sami stezovat, ze jim produkty nezdrazuji
Priznavam, ze jsem sam nejake drobne zdrazovani spise i cekal a AMD me s touhle cenovou politikou lehce prekvapilo - v mem pripade ale pozitivne ;)
ala77 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 16:56:48

Taky jsem čekal cca rok když mi odešla moje AMD 270 ceny byly masakr kůli těžbě : Nedávno jsem neoodolal nabýdce za RX 580 4GB za 4700 nová od zeleného hajzlíka
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-01 18:10:56

Jak někdo může napsat nabýdce?
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-02 16:53:41

Ryzen 5 3600 pôjde ešte o level ďalej v pomere cena/výkon, hlavne ak sa potvrdí 8 jadier a 16 vlákien.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-02 23:23:57
avatar
Na tento rok se tesim, chtel bych upgradovat z 1700X na to nejlepsi co pujde dat do AM4 ale modlim se, aby zachovali podporu ECC, coz tezko rici jestli se stane kdyz to bude jiny kremik nez maji EPIC ... no letos se to dozvim
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-03 16:17:48

Koupil jsem nedávno Ryzen 7 2700x a nelituji. V hrách se vůbec nezapotí a stock cooler bohatě stačí.
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-03 19:00:37
avatar
Mně přijde nejhorší CPU roku spíše i9-9900K, výkon má, ale nedá se pořádně chladit, žere v zátěži a po OC, stojí neadekvátně moc.
9700K se mi jeví, až na cenu, jako výkonný CPU na všelicos (byť jen jako skoro stejná náhrada za 8700K)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-03 19:46:40
avatar
9900K je OK když jede v základu, je sice prakticky stejně výkonný jako 2700X až díky vyšším taktům v méně náročných apliakcíh má vyšší výkon díky taktům na jádro ale kromě toho že je drahý a kupovat by ho nikdo neměl, je to dobrý CPU jako takový a něco, co Intel ještě neměl .... 9700K je prostě blbost ... za vyšší cenu méně vláken na stejném taktu a stejné architektuře ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1122x
Komentářů: 6
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 600x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 2
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2563x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 2