TEST: AMD Ryzen TheadRipper 2990WX – revoluční procesor s bezkonkurenčním výkonem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 13 srpen 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen TheadRipper 2990WX – revoluční procesor s bezkonkurenčním výkonem!
AMD Ryzen Threadripper WX a 32jádrový TR 2990WX
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray
Blender
X265 - Video Encoding
VeraCrypt AES
Výkon ve hrách
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD Ryzen TheadRipper 2990WX

                                 – revoluční procesor s bezkonkurenčním výkonem!

AMD za poslední rok a půl posunulo procesorový výkon tak, jako jsme to snad ještě neviděli. A tady máme další kapitolu z revoluční příručky AMD …

Žijeme ve skvělé době. Dobře si ji zapamatujte, takhle vypadá funkční konkurenční prostředí a vývoj! Nemusíme chodit příliš daleko za připomínkou, jak to vypadalo, když konkurence nefungovala a vývoj v podstatě neexistoval a situace na trhu podle toho vypadala. Jen před rokem a půl (začátek roku 2017), většina běžných i profesionálnějších uživatelů (99%) neměla k dispozici více, než 4jádrový procesor. Přesně podle politiky, že 4 jádra přeci musí stačit všem. Jen 1 až 2% opravdu bohatých uživatelů si mohlo dovolit 6, 8 jádrové čipy od Intelu, kdy vrcholem nabídky byl 10 jádrový procesor Core i7-6950X za 50 tisíc korun. Konkurence v podstatě neexistovala. AMD v té době mělo v nabídce nejlépe 32nm 8jádra (ale s velmi nízkým výkonem na jádro) série FX za méně než 5 tisíc korun, která už byla ze ZENitem ;).

V uplynulých 6-8 letech do čtyřjádrových Core bylo obvyklé, že nová generace procesorů Intelu nabízela jen minimální posuny (na 14nm generacích prakticky nulové posuny) a hlavní bylo zlepšení efektivity (stejný nebo o něco málo lepší výkon při nižší spotřebě). Ceny ale zůstávaly vysoké a 4jádra musela stačit v podstatě všem (99% trhu). Intel neměl v plánu nabízet pro většinu z nás nic lepšího! Pokud jste si ale hodně připlatili, Intel vám byl připraven i v roce 2017 nabídnout 6, 8, 10 a výhledově dokonce 12 jádrový procesor (ale ten byl původně v plánu až na rok 2018). Ovšem za mnoho desítek tisíc korun, takže nic, co by se stalo běžným standardem. Takový byl plán společnosti Intel pro svět osobních počítačů na aktuální období.

Jediné optimalizace a zlepšení, která Intel prakticky viditelně prováděl, byly optimalizace jeho finančních zisků a ohlašování dalších a dalších rekordních kvartálů. Víceméně stagnace výkonu a vysokých cen měla dále pokračovat a s ní i vedoucí úloha Intelu, jako nezpochybnitelného hegemona CPU výkonu, prakticky bez konkurence. Kromě AMD a několika jeho nejbližších partnerů nikdo začátkem roku 2017 netušil, jak moc se věci změní v následujících několika málo měsících …

  • Píše se rok 2018 a AMD pokračuje v revoluci a v záchraně PC

Doufali jsme, že plánované AMD RYZEN procesory postavené na zcela nové architektuře ZEN, budou alespoň konkurenceschopné a stačit jako slušná alternativa ke 4jádrovým Intel Core i7. Realita ale myslím předčila všechna očekávání. A AMD ještě neskončilo. Ačkoliv prodeje procesorů stále nedopovídají tomu, jaké jsou jednotlivé produkty a co stojí, protože mnozí uživatelé a zejména OEM výrobci stále ještě nezpracovali změnu, která se náhle udála, a kterou nikdo moc nečekal, posun je přeci jen vidět. Z doby 4jádrové jsme najednou skočili rovnou na „8jader pro každého, která měla a mají větší výkon než absolutní TOP high end, na který do té doby dosáhlo jen horních 10% z horních 10%. AMD letos ještě vylepšilo své loňské RYZEN 1000 procesory a vypustilo na trh 12nm RYZEN 2000, čímž už definitivně zdemolovala všechny původní plány a nabídku Intelu. AMD dnes vládne výkonem, efektivitou i výhodností celé platformy v jednotlivách cenových kategoriích, kdy navíc neomezuje a nenechává zákazníky připlácet za normální věci. Tím však AMD nekončí …

V roce 2017 AMD celý svět překvapilo původně neplánovanými až 16jádrovými Threadripper procesory pro desktop (X399 platforma). Intel po úvodních zmatcích a překvapení, že jeho 10 jádro za 50 tisíc poráží AMD rozdílem dvou tříd se svým procesorem za poloviční cenu a narychlo přeznačil až 18jádrové XEON procesory. Se zpožděním tak na trh na konec doručil až 18jádrové Core i9-7980XE, které za současných 54 tisíc korun dokázalo zpět urvat pozici nejvýkonnějšího desktopového procesoru na trhu. O tu však dnešním dnem (13.8.2018) přichází, a to s takovým rozdílem, že je velkou otázkou, zda Intel se současnou architekturou a výrobou, vůbec dokáže nějak odpovědět. Seznamte se s novým nejvýkonnějším procesorem světa, kdy potřetí v historii AMD dokázalo překonat Intel co do absolutního výkonu, tentokrát však s rozdílem více než jedné třídy, což se v žádném z obou předchozích případech nestalo.

  • AMD Ryzen Threadripper 2000

Většinu základních informací jsme si již řekli v našem rozsáhlém PREVIEW, takže na něj odkáži:

Nicméně samozřejmě zopakujeme zásadní informace. AMD se rozhodlo, že kromě mainstreamové a mobilní řady procesorů RYZEN, které obsahují jen jeden maximálně 8jádrový/16vláknový čip, zmodernizuje i Threadripper řadu a rozdělí ji na dvě produktové řady. Jednu pro běžné uživatele, hráče a příznivce high endu (X) a druhou orientovanou na pracovní stanice (WX). Konstrukce zůstává stejná, jako u první generace, akorát místo 14nm čipu používá AMD nově tedy 12nm čipy.

Pro Threadripper procesory jsou vybírány ty nejlepší čipy s ohledem na schopnost a nutnost dosažení a udržení vysokých taktů. Nejedná se tedy o přeznačené EPYC procesory, jak by si někdo mohl myslet. Patice je sice stejná, fyzické pouzdro CPU a vlastní výrobní postup vlastně také, ale EPYC procesory jsou stále v současnosti jen 14nm a mají 8kanálový paměťový řadič a 128 PCIe linek.

Zde je nutný rozdíl, protože AMD X399 platforma má jen 4kanálový řadič a 64PCIe linek. To samozřejmě nepředstavuje rozdíl pro Threadripper procesory se 2 aktivními čipy, tedy pro 12 a 16 jádrové verze (ty více než 4kanály a 64PCIe linek nabídnout nemohou). Nicméně AMD se u druhé generace rozhodlo přidat čipy s aktivními všemi 4 jádry, tedy až 32jádrové varianty!

U těch se rozhodlo, že ale zachová kompatibilitu se současnou X399 platformou, což znamená, že muselo vyřešit, jak 4 čipy s celkově 8kanálem (2 kanály na čip) budou fungovat ve 4 kanálové platformě. Ideální řešení samozřejmě neexistuje (tím by bylo zachování 8kanálu což u X399 prostě nejde). Přesto je to funkční a použitelné, a v řadě aplikací nebude omezená paměťová propustnost problém. V některých ale ano, pak však přichází na řadu argument mnohem vyššího výkonu na celek i jádro díky mnohem vyšším taktům, a především argument ceny, kdy 32jádrový vysoko taktovaný RYZEN TR 2990WX stojí 47 tisíc, a nízko taktovaný 32jádrový EPYC vychází na cca 100 tisíc korun.

Kromě jiného přináší RYZEN ThreadRipper 2000 série i několik novinek. Po vzoru 12nm letošních RYZEN 2000 pro AM4 platformu, je de vylepšené fungování boostu (Precision Boost), a také mnohem vyšší takty, kam se může procesor v závislosti na chlazení a TDP, dostat sám. Zajímavou novinkou je také možnost „automatického“ taktování, kdy stačí jedním tlačítkem zapnout Precision Boost Overdrive a procesor se sám přetaktuje (může využít vyšší power limit) v závislosti na chlazení. Výhodou je, že stále funguje vysoký takt při zatížení jen několika jader, kdy při ručním taktování, kdy jednoduše nastavíte stejný takt na všech jádrech, o tuto funkci přijdete a výsledkem tak je, že v mnoha aplikacích ztrácíte výkon. „PBO“ je také mnohem efektivnější z hlediska spotřeby, kdy proti ručnímu OC, kdy výkonově bude výsledek stejný, však dokáže být i o 100W úspornější, protože prostě zbytečně nedrží takty vysoko na všech jádrech, není-li to nutné. Procesory také mají XFR, což jim umožňuje dosahovat vyššího základního taktu, než je uváděno. Záleží na použitém chlazení.

Vylepšení se dočkal i paměťový řadič a obecně výkon pamětí, prostě stejné věci, jako u již dříve představených 12nm RYZEN procesorů pro AM4 platformu. X399 oficiálně tedy v základu pro Threadripper 2000 nabízí podporu 2933MHz se 4 moduly. Při osazení více modulů ale bude jen 2667 nebo 2133MHz. Osobně ale musím říci, že používám 4x 8GB 3200MHz a žádný problém. Funguje dokonce i 3400MHz. U konfigurace 8x 8GB však už rychlost klesá na 2933MHz maximálně, co jsem zkoušel. Proti první generaci je zde velmi zásadní posun výkonu i vylepšená kompatibilita, kdy jak víme, tak vyšší takty RAM u RYZEN hrají velmi zásadní roli.  

  • RYZEN Threadripper WX série

AMD oficiálně představilo dvě řady a 4 nové procesory. Nástupci loňských 12 a 16jádrových verzí pokračují v označení X a jsou univerzálnějšími, běžně využitelnějšími modely, výbornými pro hráče i tvůrce obsahu. A nabízeny jsou za fantastickou cenu. Nicméně o nich bude řeč až v další samostatné recenzi. AMD totiž 16jádrový RYZEN 2950X sice oznámilo a máme jej k dispozici, prodávat se ale bude až na konci měsíce. Dnes si popovídáme o řadě WX v rámci, které AMD nejen uvedlo, ale také začalo reálně prodávat první procesor, který si rovnou otestujeme.

Obsahuje dva modely, 32jádrový / 64 vláknový Threadripper 2990WX a 24 jádrový / 48 vláknový Theadripper 2970WX (ten se do prodeje dostane až v říjnu). Mají na vícejádrové čipy velmi vysoké takty, mnohem vyšší než třeba serverové EPYC verze. TDP obou procesorů je také vyšší a to 250W (a platí pro reálné takty, kterých CPU běžně dosahuje, ne jako TDP Intelu, které platí jen pro nejnižší základní udávané takty a reálně je TDP o desítky % vyšší).

Oba procesory mají výhradně NUMA režim pamětí (kvůli konstrukci se 4 aktivními čipy), ale mají i herní režim (lze část jader deaktivovat jendím klikem v aplikaci). Primárně jde ale o procesory pro pracovní stanice a aplikace, které dokáží z vysokého počtu jader těžit a zejména je o procesory, které mají nakopnout vývoj a optimalizace aplikací vlastně pro všechny.

Dnes si otestujeme nový Ryzen ThreadRipper 2990WX, který útočí na pozici vůbec nejvýkonnějšího procesoru na trhu a také je obsazuje. Odsunuje Intel do pozice „toho druhého“ na což u Intelu rozhodně nejsou zvyklí. Jaký tedy nový čip je, co umí a pro koho je vhodný? Na to pro vás mám odpovědi a pořádně jsme jej exkluzivně v ČR otestovali …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 858x
Komentářů: 3
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!Úterý, 12 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1657x
Komentářů: 1
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPR
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPRPondělí, 11 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1527x
Komentářů: 0
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázka
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázkaStředa, 06 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1905x
Komentářů: 2
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!Úterý, 05 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1641x
Komentářů: 0
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.Pondělí, 04 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1868x
Komentářů: 0