TEST: Alphacool Eisbaer Extreme – jak to vypadá, když se udělá AiO chlazení pořádně? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 17 září 2019
Přejít na obsah
TEST: Alphacool Eisbaer Extreme – jak to vypadá, když se udělá AiO chlazení pořádně?
Alphacool Eisbaer Extreme AiO chlazení
V praxi - teploty a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Pokud chcete kvalitní vodní chlazení pro váš PC, je Alphacool jednou z mála společností, která má potřebné zkušenosti a kompletní nabídku řešení na míru. Tento výrobce se ale snaží oslovit i méně zručné uživatele svými AiO řešeními, které jsou výrazně odlišné od běžných AiO na trhu. V tomto případě dokázalo spojit výhody a konstrukci AiO s klasickými komponenty pro velké vodní okruhy.

Alphacool vzal prostě ty klasické díly vodního chlazení a udělal z nich opravdu použitelné robustní AIO s parádní výkonem, tichým chodem, a hlavně propracovanými možnostmi dalšího rozšíření. I toto případné budoucí rozšíření není nějak složité díky přítomnosti rychlospojek. Nemusí se tedy okruh pracně rozebírat, měnit hadice apod. Alphacool navíc nabízí rozsáhlé příslušenství, rozsáhlou nabídku bloků pro CPU i GPU, výměníky a další věci. Velkou výhodou je také celo měděná konstrukce tohoto setu, robustní čerpadlo, možnost výměny kapaliny a servisování atd. V základu ale umožňuje stejně jednoduché osazení tohoto chladiče do PC, jako kteréhokoliv jiného AiO chladiče na trhu.

Ohledně výkonu tohoto setu. I přes přítomnost pouhých dvou ventilátoru s velmi nízkým průtokem vzduchu, dokáže uchladit procesor i5 8600K přetaktovaný na 5GHz v teplotách pod 70°C, což je velmi dobrý výsledek. Během hraní her můžete samozřejmě očekávat teploty nižší, protože jen málo her dokáže vytížit všech 6 jader na maximum.

Od toho se odvíjí i velmi nízká hlučnost celého zařízení, i na maximální výkon o tomto vodním setu skoro ani nevíte, a pokud nastavíte ventilátory kolem 800-1000 RPM a pumpu někde kolem 2100-3000 RPM je vodní set neslyšný zcela a v základním provedení tohoto setu výsledný průtok bohatě stačí. Pokud jste fanoušky RGB podsvícení tak u tohoto setu bohužel ostrouháte. Podsvícené je jenom okénko do expansní nádrže a nápis na samotném bloku na procesor. Barva podsvícení je modrá a nejde změnit ani vypnout.

Snad jedinou výtkou může být vyšší cena, která se činí v kompletní verzi s ventilátory atd. 6997 korun vč. DPH, čímž je určitě jedním z nejdražších AiO na trhu. Není ale zase o tolik dražší, než některé podstatně konstrukčně jednodušší řešení. Zde musíme brát do úvahy špičkové provedení jednotlivých komponent, robustnost i velmi kvalitní ventilátory spolu s unikátní konstrukcí umožňující snadné rozšíření okruhu. Vyšší cena je tedy jednoznačně pochopitelná a pokud jde o kvalitu a možnosti AiO chlazení, tak Alphacool Eisbaer Extreme představuje v současnosti absolutní špičku této koncepce chladičů.

 

Za poskytnutí chladiče děkuji společnosti Alphacool

Za poskytnutí ostatního HW děkuji našim stálým partnerům:

 

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 16:16:50
avatar
Kudla ta cena je vražedná, ale to i to provedení. Vážně bomba. Náhodou v bílé edici??? A vleze se mi do Fractal Designe Define R5? Asi ano ne? Ale ta cena, to je víc než bude stát můj nový procesor )) No líbí se mi to, scheisse, se zase nevyspím. Toto mě bere víc než najaký nový procesor, deska. Samá blikátka a prd.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 19:38:22

Hmm taky mám nasazeného brouka v hlavě. Patřím právě mezi nezkušené uživatele ohledně vodního chlazení. Cenu jako takovou neřeším, jde mi spíš o to zda to využiji. 50% času hry, 50% práce (kdy pc dostává docela zabrat). V létě bývá pokaždý už hodně horko. Mno uvidíme, možná si ho nadělím na vánoce..........
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 21:00:40
avatar
Využiješ to.

Celý rok máš ticho, pokud práce není nějaký office, tak využiješ toho, že cpu je chladný a nemá problémy s boost takty a jak líp provozovat grafickou kartu, než s fullcover blokem? Chladím tak od dob ATin a nikdy mi žádná karta neodešla, a to jsem i kdysi těžil...

Navíc vodník je věčný a co do něj dáš, to máš na furt, tedy až na bloky pro grafiku, tam buď koupíš univerzál, ale to pak chce dořešit chlazení napájení, nebo fullcover, který stojí dvojku až trojku, což je sice dost, ale zase když vezmeš kolik stojí příplatkové edice proti referenci, tak jsi na tom podobně. Smaozřejmě, pokud jdeš do top grafik s custom pcb, tak zaplatíš balík za grafiku s top chladičem a pak ještě jednou za blok... ale prodat to pak taky jde.

Jinak až/pokud se rozhodneš pro vodu, tak napiš ideálně na alphacool support na foru světa hardware, má to na starosti Šustr z jscomputers a ten poradí se vším. (ano, nakonec objednáš u něj, protože když koukneš do nabídky eshopů, tak jen u JS se dá koupit všechno po čem srdce prahne. A co nemají zalistované v nabídce, tak to jsou většinou schopni sehnat. Jako dělám reklamu, ale nakupuju tam už dost let a jsme maximálně spokojený. Kdyby mě nasrali, tak to taky řeknu ;) )
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 21:04:50
avatar
Šustr je bourák na nic si nehraje, dobře poradí a snad není nic co by nevěděl nebo nezjistil.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 23:43:24

Díky za radu. Jinak office za práci na pc z hlediska požadovaného výkonu nepovažuji. V mém případě grafické studio (od vlastního kreslení až po úpravu videa), komprese dekomprese souborů s tím spojená apod. To mi jede klidně i 6-8 věcí naráz
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 06:09:25

Ahoj, vypadá to, že se v tomhle orientuješ, tak se chci zeptat.. Jak hodnotíš produkty Alphacool proti EK? Jsou srovnatelné nebo tak? Líbí se mi na stránkách EKWB ten jejich konfigurátor, kde si i lajk nakliká své komponenty, co chce chladit a jak moc, jestli chce RGB nebo ne a ono mu to samo vyplivne vše potřebné a rovnou si to může koupit Všude se dost použivají bloky EK, hlavně teda na grafiky, ale o tom Alphacoolu se moc nepíše mi přijde.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 09:43:38
avatar
následující neber doslovně, ale spíš jako souhrn mých pocitů a zkušeností, dle kterých vybírám

- radiátory má lepší alhacool (jak technicky tak výkonem), fakt jsme čuměl, kam se zas posunuli. Když to srovnám s coldstreamy, tak full copper NexxxoS (v2) je naprostá bomba.

- úhlové fitinky (ty otočné) má dle všeho nejlepší ekwb

- ekwb má mnohem širší sortiment a je víc orientovaný na "krásno", tak proto se všude strká. A asi víc dělá sponzoring. Taky mám na grafikách odjakživa ek bloky (tedy měl jsme i nějaké innovateky, ale to už je dávno), ale obecně není důvod nevzít alhacool.

- bloky na cpu - to je jedno od koho koupíš (alphacool, ekwb, watercool - ti dělají heatkillery). Zrovna teď jsem byl dost nenadšený z velocity bloku na AM4, tedy z montáže. Dřív byl supremacy montovaný na originální backplate k motherboardu, teď je u Velocity nějakej univerzální sráč, kde je guma s milionem otvorů na všechny možné patice a přes to se dává naprosto příšernej nenalakovanej plech. Jako naprostý otřes, dost mi vadí ta guma, budu ji muset ořezat protože prostě se mi nelíbí, jak tlačí na součástky na pcb. A to se bavíme o bloku od EKWB za dva a půl litru... asi chtěli manažeři ušetřit pár kaček aby nedělali amd a intel blok separátně, ale měli jen jeden. Jako, palec dolu. (výkonově tedy samozřejmě v pořádku, ale když dá někdo dvacku za chlazení, tak takovej otřes v kejsu z principu nehce, a muset vymontovat kvůli montáži celý mobo je pakárna)

- pumpy používám jen d5, takže je jddno kdo na to nasadil expu, jeslti alphacool nebo ekwb, nejsou to primární výrobci.

- hadice jsou nejelpší nějaké laboratorní, teď mi vypadla značka

Obecně, nejkrásnější na tom všem je, že vše je se vším kompatibilní, takže je zbytečné volit jednoho výrobce, ale naopak si to udělat opravdu "custom". Radiátor vybrat dle skříně (tloušťky, rozměry), pumpu dle umístění, já sice miluju XRES s vysokou expou od ekwb, ale někdo chece expu a případně i pumpu do 5,25 pozice, tak vybere něco od xspc nebo alphacoolu... Není žádný důvod omezovat se na jednoho výrobce, taky nekupujete vše od gigabyte (deska, grafika, disk, ram klávensice myš, ale kombinujete dle preferencí)


Tak si až to bude aktuální otevřete stránky alhacoolu, ekwb, jscomputers, koukněte co se líbí a pak napište šusterovi co on na to. Já si většinou vyberu dvě až tři varianty ke každé komponentě a pak se zeptám, co je momentálně lepší a to koupím. Tedy pokud prostě někde nehraje prim design, to si pak jen ověřuju, že to není nějakej šmejd ;)

Na foru je taky par threadu, které jsou celkem informativní a dá se leccos vyčíst.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 09:59:31
avatar
Hezké shrnutí. Ohledně hadic s EK chybu neudělá, ale cena je větší na druhou stranu je jistota, že se lehce nelámou a hlavně netvrdnou. Určitě se ideálně vyhnout jakýmkoliv barevným nebo dokonce svíticím hadicím, ty mají tendenci se lámat nebo tvrdnout o to větší.

Pumpy D5 je jistota, ale sám jsem měl (jednu ještě mám, jedna byla prodána v jiném vodním kompletu) doma 2 čínsky pumpy co mě zůstaly z vodního minera od syscooling a musím říct, že mě hoodně překvapily, bohužel mají vlastní malou expanzku takže jsem připojoval další trubkovou ( pumpu jsme schoval v R5tce ke zdroji), ale pumpy jsou krásně tíché a výkon je dostatečný na 2x 360, CPU a GPU blok a cena tehdy byla snad 35 dolarů. Už mi jedou 5tej rok.

Co se srovnání týče alphacool a EK, jsou naprosto srovnatelný. Mě se třeba líbí zrovna ty úhlovky více od alpha mají takovej jemnější chod jak na dotažení tak i otočení. Samozřejmě je potřeba brát ty high flow fitingy.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 20:49:11
avatar
tak slušnej blok stojí 2000
d5 s expou je minimálně za 2000
rad 280ka je za cca 1800
fitinky standarně jsou po 150kus
větráky taky budou tak po 200

takže jestli zato chtějí sedm, tak je to prostě cena kvalitních komponent normálního vodníka. (a ne sračky co jsou běžně v aio - ano mluvím o tobě coolermastere - tečící pumpy, vrčící větráčky a jiné parádnosti)


osobně bych viděl pozitivum v tom, že když někdo netouží po rbg a vizuální stránce obecně (a že se tady na mě nedávno vrhlo dost lidí, kteří chtějí jen výkon, výkon a ještě jednou výkon a na vizuál serou), tak tohle je vodník pro něj.

Top komponenty okleštěné o vizuální serepetičky narvané do něčeho, co bych nazval průmyslovým designem.
Mít zavřenej kejs, tak do toho jdu. Eiswolf řada má spoustu příslušenství, od dalších radů po super bloky na gpu s žebrováním. Ostatně, vše je to jen o těch jejich rychlospojkových trubičkách, stejně mají na druhém konci standarní závit, takže můžu k eiswolfu přidat libovolnou komponentu vodního chlazení.

Jen mi přijde, že ty tubičky v kterých to rozvádí musí být děsně restriktivní, proti standardním 10/13 nebo 12/16 (což už je taková zahradní hadice, ale já to preferuju)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-18 20:53:53

Coolermaster nabízí sice sračky oproti plnohodnotné vodě za X 1000, ale pořád je to podle mě lepší, než obří těžký chladič, který hrne teplo v bedně. Jsem naprosto spokojený za vodní chlazení v cenně 14 stovek. Jede to a je to tiché. Nic neteče, jen čerpadlo v tichu trochu vrní
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 09:57:01
avatar
No...
hele já byl taky spokojený, ale zrovna coolermaster mě už nasral dvakrát:

1) FuryX a ten aio na tom (by coolermaster) - reklamoval jsem to dvakrát, protože se u toho nedalo být. A dokážeš si představit, jak dlouho se vyřizovaly reklamace u FuryX?

2) mám 4 AIO od coolermasteru, co se rozdávaly k x470 asus deskám při předobjednávce. Tři z nich začaly téct. A to jak ty co byly používané (takže to kapalo na grafiku, ještě že měla backplate) tak ty, co jsme měl v krabici nevybalené. Když jsme to pak hledal, tak nejsme vůbec výjimka, a to že 3 ze 4 tečou považuju za alarmující a totálně jsme k tomu řešení ztratil důvěru. Naproti tomu moje custom vodníky nikdy ani neukáply.

Takže jsme toho názoru, že než levné aio, tak radši tu těžkou věž, co hrne vzduch...

Ale pokud někdo udělá AIO formou sesazení standardních komponent do kompaktního celku, tak se mi to prostě líbí a věřím tomu. Ale pak to proti coolermasteru stojí ranec. Ale zase to jde rozšířit
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 02:23:11
avatar
Tak ideální bude si rok dva počkat. Se zatím zaplatí vývoj a pak to bude třeba za dvě třetiny ceny. 4 táci za toto řešení už by byl dobrý kauf. Design mě neuráží, naopak.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 08:40:58

"Barva podsvícení je modrá a nejde změnit ani vypnout." Skvělej deal breaker. Fakt nepotřebuju mít v noci v pokoji zdroj modrého světla.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 14:15:48
avatar
to okenko je male da se prelepit nebo to rozebrat a diodu proste odpojit.. nic co by nezvladly sikovne ruce za 10 minut v pripade prelepeni nakou cernou nepruhlednou paskou to je prace na par sekund.. neprekonatelny problem to tedy rozhodne neni a ono to sviti celke dost tlumene neni to skoro videt.
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 14:33:24
avatar
Pod to bych se podepsal, kudla i černý fix by to zakryl )))
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Test s Ryzen 9 3950X 2019-09-19 09:52:07

Ak je to možné a ak môžem poprosiť: Čo takto spraviť test s Ryzen 9 3950X a týmto vodným chladením? Rád by som videl ako sa bude chovať boost a aké teploty si pri práci a hraní procesor udrží s týmto chladením.

Nakoľko som s vodným chladením nikdy nerobil, toto by bola moj a premiéra. Musí sa vôbec meniť chladiaca kvapalina v tomto chladení?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:12:15
avatar
Ano voda je tak na 2 roky.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:27:29

Ok, takže každé 2 roky vymontujem chladič, vylejem vodu z chladenia a nalejem novú od výrobcu?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:30:56
avatar
u AiO se to nedělá, je to jen u custom vodníků. A u custom máš větev na které je uzávěr kterým vypustíš veškerou vodu ven a další větev , přes kterou napustíš novou.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:36:24

Aha.AiO aspoň podľa mňa nemá garantovanú doživotnú životnosť. Čiže ako potom zistím, že chladenie je na odpis?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:39:12
avatar
když to není shit tak nikdy na odpis není. Pokud to shit je tak jednoduše přestane chladit, protože se zadře pumpa a nebo vyteče voda.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 20:27:58
avatar
Takhle to nedělám. Já zvrhnu expu do kastrolu :-D
Ono když si vezmu že vypouštěcí větev vyjde na litr (obousměrny šroubení - tricestna kostka - obousměrný šroubení - uzávěr - fitinka - hadice - fitinka - šroubovací víčko) a ještě to zabere kravsky místa, tak prostě vezmu ten válec, vyklonim z kejsu a je to. Na pouštím to přes expu, mám takovou tu flašku s integrovaným "brčkem" co neukapne a tou to tam strikam.
I když teď mám RAD i vepředu a ten nový nexxxos má takový šikovný port, že by to asi i šlo.

(jasně, mám kvůli vypouštění schvalne delších pár hadic)

Jinak do tohodle AIO z recenze by mohla jít normálně destilka ne? Nebo třeba DP Ultra od aquacomouteru...

Podle mě tam nemusí být nějaká srajda typu IP protect nebo toho oleje co teče z coolermasteru
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 21:38:59
avatar
jsou tam nejaky olejíčky vetsinou.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-24 09:44:31
avatar
V eisbaer řadě je dle všeho nalitá Ultra nebo nějaká jiná jejich voda a to asi z toho důvodu, že eisbaer řada se dá doplňovat, rozšiřovat a obecně se počítá s tím, že se o kapalinu uživatel nějak bude starat

(jinak Ultra je fajn - je to long term use, stojí to pár kaček a není to nijak agresivní. A maj pěkný barvy, liju do okruhu červenou, jednak to vypadá dobře a pak se dá dobře zkontrolovat po sestavení jestli někde není netěsnost.)
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:22:26

Pane Belko len tak na okraj cisto pre poriadok "V hrách jsem naměřil teploty o řád nižší" .
To by teda znamenalo ze tie teploty klesili z radu desiatok stupnov na rad jednotiek stupnov. 70 -> 7 ;-)
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 10:38:35

Z tvého příspěvku jsem se tedy opravdu hodně dozvěděl. Múžeš mi tedy vysvětlit PROČ?? Tady je docela slušná diskuze o vodnících a ty to zbytečně zazdíš. Toto je hnidopošství nejvyššího kalibru. Máš tam tabulky s teplotama? Máš! Umíš číst? Umíš! Tak mi opravdu vysvětli PROČ tento příspěvěk. A rádoby smajlík to nespraví, protože toto není podařený vtip, ale otravování. Zkus si psát ty recenze sám a jsem zvědav jak se ti povede vyjadřování myšlenky. Kdyby jsi místo toho raději sdělil své zkušenosti s vodníkem bylo by to pro mě osobně daleko cenější.....

EDIT: právě kvůli takovýmto příspěvkům začínám být z diskuzí
znechucený a odrazuje mě to od čtení tady na DDworldu.
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 14:31:42
avatar
Ahoj, nenech se odradit. V porovnání s jinými weby tu probíhá v poslední době velmi slušná diskuze. Mrkni pod článek o Nitro+, krása .

Hezký den
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-19 14:18:11
avatar
ve hrach jsem nameril o 15-20 stupnu nizsi teploty nez v OCCT. Procesor byl ale delidnuty na to bacha.. dela to hrozne moc. Ono teplotni rozdil mezi OCCT a hrou kterou hrajes si muze doma kazdy zkusit sam.. Nektere hry zerou 2 jadra, nektere ale i 4( jader, takze taky dost zalezi na jednotlive hre..
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Srovnání 2019-09-19 17:18:24

Nebylo by prosím možné dělat testy chladičů na stejné sestavě a výsledky cpát do tabulky, at je jde porovnat? Při současné metodice testů pokaždé na jiné sestavě se akorát dozvíme, že chladič chladí

Edit: mustr Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1086x
Komentářů: 10
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 894x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2100x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2744x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3415x
Komentářů: 24