TEST: AMD FX-8350 - Nové vylepšené FX procesory jdou do akce. Vysoký výkon za nízkou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 23 říjen 2012
Přejít na obsah
TEST: AMD FX-8350 - Nové vylepšené FX procesory jdou do akce. Vysoký výkon za nízkou cenu
AMD FX - PileDriver do akce
testy a testovací sestava
Teoretické testy - CineBench R11 a 3DMark 11
Praktické testy - WinRar a 3DsMax
Praktické testy - MainConcept a TrueCrypt
Herní testy - 1920x1200
Spotřeba a taktování
Hodnocení výkonu, ceny a poměru cena-výkon
Hodnocení a Závěr
alt

 

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD FX-8350 - Nové vylepšené FX procesory,

                                               jdou do akce. Vysoký výkon za nízkou cenu

Pokud hledáte vysoký výkon, ale zároveň nechcete za počítač příliš utratit, tak zpozorněte.

V letošním roce jsme se překotného vývoje na poli výkonu procesorů nedočkali. Nepočítáme-li poměrně slušný výkonový posun na poli integrovaných grafik u nových A10 TRINITY APU procesorů, tak se firmy Intel a AMD se příliš výkonově s novými generacemi procesorů nepředvedly.

Začalo to uvedením 22nm procesorů Intel Ivy Bridge, které všeho všudy proti stejně drahým 32nm předchůdcům Sandy Bridge, nabídly pouhopouhých 0-5% průměrného výkonu navíc (uvidíme, zda AMD nabídne větší výkonový posun u nových FX ve srovnání se staršími). Nicméně tyto procesory měly za úkol zejména předvést v praxi 22nm výrobu. Opět o něco více výkonu nabídla jejich integrovaná grafika, nicméně ta se stále v žádném případě nedá srovnávat s možnostmi a výkonem integrované konkurence v TRINITY APU čipech. Procesorově si Intel i přes minimální pokrok u nových Core i3/5/7, drží vedení, které mu zajišťuje hlavně platforma X79 s obřími procesory Sandy Bridge-E. Bohužel ani u té jsme se letos nedočkali žádného posunu, nepočítáme-li o 100MHz rychlejší TOP model za 25 tisíc, tak se do uvedení Ivy Bridge-E příští rok, nic nezmění. Intel si obecně může nerušeně užívat pozice výrobce nejvýkonnějších procesorů a proti jeho modelům Core i7 (ať už Ivy Bridge nebo Sandy Bridge-E) nemáme ale ani cenově na trhu vlastně žádnou AMD alternativu. Ovšem vzhledem k tomu, že nejlevnější smysluplná aktuální Core i7 jsou Core i7-3820 pro LGA 2011 nebo Core i7-3770 pro LGA 1155, která v obou případech stojí bezmála 7000 korun, není tato kategorie pro 95% uživatelů příliš zajímavá. Tolik peněz za procesor utratí skutečně málokdo. I po dnešku nadále platí, že pokud chcete výkonný procesor a jste ochotni za něj zaplatit, tak vaše největší dilema při výběru, bude rozhodnutí mezi Intel X79 nebo Intel Z77 platformou (podle mého názoru je X79 jasná volba, protože vše ostatní je prostě jen mainstream, i když to tak cenově ne vždy vypadá).

  • Skutečný mainstream aneb výkonné procesory za rozumné ceny

Zapomeňme tedy na sice výkonné ale hodně drahé procesory typu Core i7 za sedm a více tisíc a podívejme se do rozumných cenových hladin, ve kterých vybírá 95% uživatelů a zájemců o nové procesory a počítače. Je to také proto, že ačkoliv jsou drahé procesory skutečně výkonné, není to ani zdaleka o tolik, o kolik jsou dražší. Jinými slovy, mají mizerný poměr cena-výkon. Zatímco v minulém testu při představení procesorů TRINITY jsme se zaměřili na low end, který ohraničují modely za maximálně 3000 korun, u kterých z velké části záleží i na integrované grafice, protože je tam slušný předpoklad, že bude využívána, skutečný mainstream leží v procesorech od 3000 - 4600(5000) korun (cca 130-200 dolarů). Zde už nás nezajímá integrovaná grafika, protože si k těmto procesorům osazujeme herní neintegrované grafické karty. Zajímá nás tak, kromě procesorového výpočetního výkonu, hlavně poměr cena-výkon a to nejen samotného procesoru, ale i platformy jako celku, protože procesor bez základní desky je jaksi k ničemu :).  

V mainstreamovém segmentu v rozpětí 3000 - 5000 korun, si nemůžeme na špatný výběr a absenci souboje procesorů a platforem Intel a AMD stěžovat. Snad jediné, co nás trochu může mrzet, je nabídka Intelu, který nechává velkou díru mezi jen dvoujádrovými Core i3 a čtyřjádrovými Core i5. Rozumné Core i3 začíná a končí na 2700-3000 korun, ale nejlevnější smysluplné čtyřjádrové Core i5 začínají na vysokých 4200-4400 korun. To je příležitost pro procesory AMD, kde už rok nabízené FX modely dokázaly nabídnout v tomto ohledu hodně. Mezi nimi vynikají hlavně FX-6000 procesory, které nabízejí vůbec nejlepší poměr cena-výkon v mainstreamu. Počínaje dneškem AMD celou řadu a nabídku FX procesorů aktualizuje a kromě o něco vyššího výkonu nabízejí i velmi zajímavé ceny hned při startu. Dnes vám v testu předvedeme vůbec nejvýkonnější procesor AMD FX a to model FX-8350, který je nástupce FX-8150. Nicméně i tento výkonný procesor bude stát pouhých cca  4500 korun vč. DPH (199 dolarů), což slibuje hodně zajímavý souboj s cenově srovnatelnou nabídkou v podobě populárních čtyřjáder Core i5-3470/3570, která stojí podobně zhruba 4400 a 4800 korun vč.DPH. A tedy přesně ten souboj, který zájemce o výkonný a cenově zajímavý procesor i celý počítač, zajímá.

  • Souboj platforem AMD FX vs Intel Core i5

Už tedy víme, že nový procesory AMD FX-8350 se cenově postaví modelu Core i5-3470 a tedy výkonový souboj bude zajímavý. Pokud ale chceme obě platformy srovnávat, musíme započítat i cenu a situaci základních desek. Abychom byli féroví, vezmeme v potaz základní desky ve srovnatelném provedení a výbavě:

Naší volbou jsou parádní střední modely SaberTooth od ASUSu. Oba ve špičkovém provedení, s celou řadou shodných technologií a s rozšířenou zárukou ve výši 5 let! U platformy AMD je tím modelem ASUS SaberTooth 990FX R2.0 s cenou 3600 korun vč. DPH. U Intelu ovšem úplně stejně vybavený a zpracovaný model, tedy Sabertooth Z77 pořídíme za mnohem vyšších 5000 korun vč. DPH.

Pro ty, kteří jsou orientovány na taktovací hrátky, nabízí ASUS také srovnatelné základní modely ze série ROG. Na AMD platformě je to špičkový CrossHair V Formula-Z AMD 990FX za 5700 korun vč. DPH. Výbavou, kvalitou i technologiemi rovnocenný model pro Z77 platformu se jmenuje ASUS Maximus V Formula, ale přijde vás i zde na o něco málo více, a to na 6500 korun vč. DPH.

Nelze si tedy nevšimnout, že zatímco ceny procesorů jsou celkem vyrovnané, při nákupu zcela výkonově, kvalitou i výbavou srovnatelných desek, se celkové ceny obou platforem výrazně odlišují. Ale toto zohledníme až v závěru dnešního testu, kdy si obě platformy srovnáme, až se dozvíme, jaký výkon obě za ty peníze nabízejí ...  

Nejdříve se podívejme, co nového inovovaná řada FX procesorů od AMD přináší ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 480x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 659x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1741x
Komentářů: 6