TEST: AMD RYZEN 5 (1600X a 1500X) proti Core i5 – AMD překonává INTEL v mainstreamu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 12 duben 2017
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 5 (1600X a 1500X) proti Core i5 – AMD překonává INTEL v mainstreamu
Procesory AMD RYZEN 5 v kostce a testy
CineBench R15 - Renderování
7-Zip komprese-dekomprese dat (AES)
POV-Ray 3.7 - Ray Tracing Rendering
HandBrake - X265 video encoding
TrueCrypt
Herní výkon v praxi
Spotřeba a taktování
Výkon, cena a výhodnost
AMD svět překvapuje podruhé - vymazává Intel a definuje nová pravidla!

 

 

 • Herní výkon

Na internetu je stále řada testů procesorů, kde testeři změří i s drahou grafikou výkon v extrémně nízkých odlišeních a bez plných detailů a AA/AF. Řekněme si na rovinu, že je to úplný nesmysl tohle měřit, protože koho to jako zajímá? On to někdo z nás bude hrát a používat v takovém nastavení? Ne! Nemá žádný význam ani vypovídající hodnotu testovat procesory s grafikou v rozlišení a nastavení, ve kterém to nikdo nebude normálně používat. Takže jediné smysluplné nastavení je silná grafika v kombinaci s běžným alespoň 1920x1080 ale i třeba 4K rozlišením a plnými detaily. Zde nás zajímá, co kterým procesorem získáme za výkon. Ostatně i FullHD je dnes už nízké rozlišení a některé grafiky a hry jsou už „výkonem“ CPU, či spíše výkonem (optimalizací) hry samotné, zde limitovány.

U mnoha současných nových her už není často problém s využitím 8 i více jader. I když hlavní výhoda vícejádrových CPU spočívá v tom, že jejich výkon je konzistentní, i pokud kromě hry máte zároveň spuštěny další aplikace. Výkon procesoru je prostě mnohem vyšší.

 

 • Battlefield 1 (DirectX 12)

Hra nedávno dostala aktualizaci, která trochu zlepšila výkon RYZEN procesorů. U předchozí verze totiž RYZEN s vypnutým SMT měly vyšší výkon než se zapnutým. Update posunul výkon na úroveň toho vypnutí SMT. Nicméně nadále, pokud u 8 a 6jádrových RYZEN vypnete SMT, výkon se o 1-2 FPS zvedne. Takže prostor k optimalizacím ještě je. Co jsme ale udělali navíc je, že kromě celkem nesmyslného testu výkonné grafiky (a to používáme „jen“ GTX 1080) v 1920x1080, zařadili i test ve 4K a nově také test mainstreamové Radeon RX 480 ve fullHD.

 

 • GTX 1080 ve FullHD

Zde naměříme největší rozdíly FPS, ale i tak nejsou nijak zásadní pro hratelnost hry. Jakýkoliv 4jádrový CPU je zcela dostatečný.

 

 • GTX 1080 ve 4K

S vyšším rozlišením se rozdíly mezi procesory téměř vymažou. Proč? Protože se zátěž přesune na GPU a omezením je výkon grafiky. Nicméně vícejádrové CPU mají výhodu v plynulejší hře. Výkon jako takový je ale téměř identický, protože prostě výkon procesoru není pro tuto hru stěžejní a máte-li solidní moderní 4jádrový CPU, tak to stačí.

 

 • Radeon RX 480 ve FullHD

No a to samé platí i o hraní sice v nízkém rozlišení, ale s mainstreamovou grafikou.

Omezením je opět výkon grafiky, nikoliv procesoru, a tak vidíte, že výkon většiny výkonných CPU je téměř stejný. Hra jako Battlefield prostě neumí z výkonu CPU výrazně těžit.

 

 • GTA V (DirectX 11)

No a zástupce starší generace končícího DirectX 11. Technicky vzato hra využívá pořádně jen 4jádra. 8jádra mají výhodu jen v tom, že protože hra není to jediné, co na PC běží, takže zvládají více věcí a jejich minimální FPS jsou tak o něco vyšší. GTA je také příkladem hry, která nemá naprosto žádné optimalizace pro RYZEN, kde poměrně výrazně RYZEN ztrácí i při zapnutém SMT. Porti minulému testování ale použití rychlejších RAM nahání několik zajímavých FPS u AMD. Dalších pár FPS se dá získat vypnutím SMT u 8jader, ne tak už u 4jádra Ryzen 5.

 

 • GTX 1080 ve FullHD

Tahle hra je krásným příkladem, jak to vypadá u starší hry s žádnými optimalizacemi pro nové RYZEN procesory. Vypadá to tak, že to není v praxi pro hratelnost hry absolutně žádný problém.

 

 • GTX 1080 ve 4K

S nárůstem zátěže na grafiku, jejíž výkon se stane omezením, tedy typicky při hraní ve vyšších detailech a rozlišení, se výkony procesorů srovnají. Přestože RYZEN nemá žádné optimalizace, jeho výkon za Intel v podstatě nezaostává. A jako herní CPU je minimálně stejně dobrý, ne-li díky vyššímu výkonu v záloze vlastě lepší.

 

 • Radeon RX 480 ve FullHD

Pokud plánujete hrát se slabší grafikou, tak opět můžete být v klidu, výkon procesoru není to, co by vás omezovalo, pokud dnes máte solidní moderní alespoň 4jádrový CPU. Rozdíly mezi CPU jsou minimální, protože omezením je výkon grafické karty a hra neumí výkon procesorů nijak zužitkovat, maximálně zkonzumuje něco z vyšší frekvence jádra.

 

 • Poznámka k RYZEN CPU a výkonu ve hrách

Herní výkon se od vydání RYZEN procesorů neuvěřitelně přeceňuje. Najednou je Core i7-7700K strašně super procesor, fakt že existují podstatě výkonnější i7-6800/6900K modely se zcela ignoruje, jen proto, že má o několik bezvýznamných FPS s ultra výkonnou grafikou v ultra nízkém rozlišení více. V praxi je jeho výkon přes o desítky % vyšší frekvenci jen zanedbatelně lepší. Zcela názorně ukazuje, že téměř u všech her neměříme výkon procesorů, ale výkon aplikací.

Pokud by hry používaly skutečně výkon procesorů, tak by výsledky vypadaly podobně jako CineBench apod. Jenže současné a ty několik let staré co máme, prostě výkon skutečně výkonných CPU neumí využít. Na jednu stranu je to fajn, i s procesorem za 5 tisíc si v praxi zahrajete stejně jako s procesorem za 15 i více. Ale je to smutné. Samozřejmě výkonnější čipy mají výhodu v mnohem větším potenciálu k využití, který se projevuje hladším průběhem FPS, lepšími minimální FPS a hlavně a především tím, že kromě hry toho můžete mít na pozadí i zároveň zapnuto více … a to je vlastně to, co nejen herní výkon daného procesoru ukazuje nejvíce realitě vypovídajícím způsobem.

 

 • TEST: Skutečný „herní“ výkon procesoru

Skoro všechny recenze (včetně výše uvedených grafů) obvykle ukazují herní testy v ideálních, řekl bych spíše laboratorních podmínkách. To znamená na čistém OS, kde v pozadí neběží téměř nic (Proč? Protože se to snadno a přesně a opakovatelně testuje). Jenže u mnoha uživatelů takové podmínky vůbec praktickému fungování neodpovídají (u mě tedy vůbec). Mnozí mají kromě hry puštěnu řadu dalších aplikací, například prohlížeč s mnoha stránkami, k tomu třeba streamují, anebo mají otevřené různé další SW pro práci apod. No a věřte, že v takové praxi bude výkon procesorů ve hrách vypadat ale úplně jinak:

(Rendering- streaming je tam jen jako příklad možného souběžného využití celkového výkonu CPU v praxi a co to znamená pro jednotlivé procesory)

Ještě si myslíte, že Core i7-7700K je nejlepší herní procesor? Opravdu není, stačí toho mít na pozadí trochu více než jen hru, a dělat více věcí najednou a tohle 4jádro prostě nestačí, zatímco pro 6-8jádrové čipy to není žádný problém. Bohužel tyhle testy ve většině recenzích běžně neuvidíte, protože je obtížné je dělat. Nedají se dost dobře laboratorně přesně opakovat vždy se stejným výsledkem (měření se liší vždy o několik %) a prostě je to sice mnohem více vypovídající a praktičtější test herního výkonu, ale peklo pro recenzenty.

Herní výkon procesoru vám neukáže samostatně puštěná hra, ale to, když tu jednu hru spustíte spolu s dalšími aplikacemi. Jinými slovy využijete plný výkon celého CPU. Ten výkon, který i ta hra může, dnes ale jen velmi výjimečně využívá. Core i7-7700K nemá ve většině her vyšší počet FPS proto, že by to byl výkonnější procesor, ale proto, že hra není schopna využít skutečného výkonu procesorů. I7-7700K je i extrém z hlediska taktů, které jsou výrazně výše, než na kolika běhá AMD i řada dalších CPU, přesto tomu ani „herní“ výkon zdaleka neodpovídá. Proč? Protože u her neměříme dnes výkon procesorů, ale výkon hry samotné a stav optimalizací, kolik výkonu daná hra skutečně využívá. A situace je tristní! Důvod? Protože Intel doposud pro 90% uživatelů nabízel jen 4jádra, neměly samozřejmě vývojáři důvod se snažit využívat více … RYZEN s 6 a 8 jádry za cenu Intelovo 4 jader je změna, která se prostě projeví … Intel bude muset počet jader zvýšit a vývojáři her budou samozřejmě výkon využívat, stejně jako tomu bylo, když 4jádra nahrazovala 1-2jádrová CPU ….

Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 725x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1385x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1