TEST: AMD RYZEN 5 (1600X a 1500X) proti Core i5 – AMD překonává INTEL v mainstreamu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 12 April 2017
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 5 (1600X a 1500X) proti Core i5 – AMD překonává INTEL v mainstreamu
Procesory AMD RYZEN 5 v kostce a testy
CineBench R15 - Renderování
7-Zip komprese-dekomprese dat (AES)
POV-Ray 3.7 - Ray Tracing Rendering
HandBrake - X265 video encoding
TrueCrypt
Herní výkon v praxi
Spotřeba a taktování
Výkon, cena a výhodnost
AMD svět překvapuje podruhé - vymazává Intel a definuje nová pravidla!
alt

 

 

 

 

  • TEST: AMD RYZEN 5 (1600X a 1500X) proti Core i5

                                                    – AMD překonává INTEL v mainstreamu

Mnoho posledních let jsme neměli na výběr. 4jádra Intel Core i5 nebo nic. Teď už na i5 zapomeňte. Dnem 11.04.2017 vstupují do prodeje zbrusu nové mainstreamové procesory střední řady, AMD RYZEN 5. A tak pro vás máme naši recenzi a testy. Trochu nám to trvalo, ale protože nechceme být jako někteří jiní recenzenti, kteří namíchali staré výsledky na staré verzi Biosů, Windows i některých aplikací s novými (a to ještě v tom lepším případě, pokud se to s aktuálním SW vůbec obtěžovali měřit), museli jsme prostě otestovat úplně všechno znovu! Naše recenze a testy jsou tedy maximálně aktuální k dnešnímu dni, kdy používáme nejnovější BIOSy, aktualizované verze aplikací, Windows 10 Creators Update i oficiálně udávané frekvence DDR4 pamětí pro Intel (2400MHz) a AMD (2666MHz). DDWorld jede podle hesla: „radši později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Co nás dnes hlavně zajímá, je souboj INTEL Core i5 s novými AMD RYZEN 5 ve střední třídě procesorů mezi 5 – 7,5 tisíci korunami. Což myslím zajímá velkou část potencionálních zákazníků.

Na poslední chvíli jsme do testu zařadili k mainstreamovým procesorům i herní testy s mainstreamovou Radeon RX 480, i když už jsme chtěli otestovat i jistou novější grafiku, ale na to si ještě týden budete muset počkat ;). Takže dnes vám na DDWorld.cz řekneme, jak se věci mají. A že tu máme hodně velké změny …

 

  • Intel nás zabetonoval na 4jádrech – AMD boří zažité pořádky!

Posledních mnoho let na trhu moc veselo nebylo, konkurence žádná, ceny vysoký a tristní výhled na zlepšení, protože AMD vypadalo, že se musí každou chvíli položit. Zejména pokud se díváme do cenové kategorie mainstreamu, tedy Intel LGA 115x platformy a Z97/170/270, které dominují trhu poslední roky a kvůli problémům AMD prostě nebyla žádná pořádná konkurence. Intel je sice největší výrobce čipů na světě, investuje desítky miliard dolarů do vývoje procesorů i jejich výroby, ale to, co předvádí posledních několik let v desktopu, no nejsem si jistý, jak to nazvat, ale už nějakou dobu to nevypadá, že by se výrazně snažil. Aktuální procesory KABY LAKE sice nejsou rozhodně špatné čipy, jenže když přijde na srovnání s vlastní minulostí, je vlastně jedinou zajímavou věcí na nich pokles spotřeby a vyšší možnosti taktování. Pokud vezmete na srovnání originální Core i7-2600K apod., trochu jej nataktujete na 4GHz+, zjistíte že nárůst výkonu u současných CPU není v mainstreamu v mnoha případech nijak dramatický a to vlastně vysvětluje celou současnou situaci.

Intel prostě více než 4jádra v nabídce pro 90% uživatelů nemá. Mainstreamová platforma Intel, to jsou 2jádra, 4 jádra nebo 4jádra a 8 vláken a tím to hasne. A tak to bylo posledních mnoho let a nejspíše by to pokračovalo ještě několik dalších. Intel sice vylepšuje výrobu a vylepšuje jinak stále stejnou architekturu, ale mezi některými generacemi jsou rozdíly v jednotkách % a recenzenti mají co dělat, aby u těch dechberoucích zlepšení neusnuli. Výsledkem toho je, že Intel fakticky totálně zabetonoval situaci, zabil téměř všechen vývoj na více frontách. Drtivá většina uživatelů neměla roky důvod upgradovat, vývojáři her neměli extra velký důvod proč se snažit hry optimalizovat na více jader, protože většina lidí prostě neměla více než 4jádrový procesor a tak dále a tak dále. Navrch toho ceny zůstávaly pořád stejné a měnila se jen čísla procesorových generací. Pro nás to tak znamenalo žádné konkurenční cenové prostředí a pevné ceny (když bereme v potaz kurz dolaru poslední 3 roky) 5 tisíc za nejlevnější 4jádrový i5 procesor, a až 10 tisíc za 4jádrový procesor s 8 vlákny (i7). K tomu Intel zakázal veškerou zábavu ;). Taktování omezil u čipsetů jen na nejvyšší Z verze a u procesorů si nechává účtovat extra příplatek za odemčené K verze, které navíc nedávají smysl, protože už sami mají dost vysoký základní takt a ve skutečnosti tak mají nižší OC potenciál, než by bývaly měly nejnižší verze a jsou nejdražší, takže jejich taktování z hlediska „zisku výkonu zdarma, za který bychom jinak museli platit“, nedává žádný smysl. Ale ano, Intel nabídl i více. X79/X99 platformy a 6, 8 a naposledy i 10 jader. Ovšem za ceny, které nejsou pro slabší povahy …  

Minulý měsíc se však hodně věcí změnilo. Stalo se, v co jsme ani nedoufali. Malá firmička jménem AMD, jejíž rozpočet je jen o málo větší než kapesné užšího vedení Intelu, AMD, které je rádo že vůbec ještě žije a za prvním INTEL je v pořadí výrobců čipů někde ve třetí desítce, přišlo na trh se zbrusu novou architekturou velkých ZEN procesoru a prvními modely na ní postavenými. Desktopovými RYZEN 7 čipy s 8jádry/16vlákny pro mainstreamovou AM4 platformu. A začaly se dít věci!

V tuto chvíli můžeme myslím s jistotou prohlásit, že AMD odstřelilo Intelu celý high end. X99 platforma podle všeho prostě v tichosti končí. Intel se ani nebude snažit upravovat ceny a nějak konkurovat. Nemá k tomu ani prostor a fakticky by mu to ani nepomohlo. AMD nabízí výkon druhého nejvýkonnějšího procesoru Intel ve všech ohledech s nižší spotřebou a pro mainstream i za 10 tisíc korun. Není pochyb o tom, že pokud dnes chcete utratit 10 a více tisíc za procesor, jdete si teď pro AMD RYZEN 7.

Ale 10 tisíc za procesor je pořád hodně peněz pro velkou část uživatelů. To se týká obrovského počtu současných uživatelů PC, kteří neměli celé roky důvod procesor upgradovat ani ze starých Core i3/Core i5 ani z FX série, protože AMD nemělo nic a jediné, co jim dokázal pro mainstream nabídnout Intel, jsou zase jen 4 jádra. AMD však konečně přináší změnu!

 

  • AMD RYZEN 5 nastupují proti Core i5

Nemáte 20, 30, 50 tisíc na procesor a chcete do svého PC něco lepšího než ušmudlaná 4 jádra, kdy i váš mobilní telefon má dnes 8jader běžně ;)? Donedávna by se vám někteří vysmáli, a se slovy že „4jádra prostě musí stačit každému“, by vás poslali k šípku. Jenže nyní přichází AMD a nabízí nám nejen procesory s 8jádry/16 vlákny za polovic proti Intelu, ale také nově modely se 6jádry/12 vlákny za cenu čistě 4jádrových/4vláknových mainstreamových Core i5! Vážně …. Nezbláznil jsem se, ani si nevymýšlím! Intel uvedl před pouhými 3 měsíci nová KABY LAKE Core i5-7400/7500/7600 a 7600K a nyní přichází AMD s novými RYZEN 5 procesory a Intel má o čem přemýšlet, protože jestli něco nevymyslí, tak někdo letos nedostane prémie.

V nabídce jsou nově dvě 4jádra s 8 vlákny (RYZEN 5 1400 a 1500X) a dvě 6jádra/12vláken (RYZEN 5 1600 a 1600X). Za stejné ceny, za jaké nabízí Intel Core i5 a dokonce nejdražší pouze 2jádrové Core i3.

Zní vám to dostatečně zajímavě? :) Tak se na ně podívejme, protože jsme pro vás RYZEN 5 i Core i5/3 proti sobě postavili a otestovali podrobně v aktuálních testech …. 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Friday, 22 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 695x
Komentářů: 2
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Thursday, 21 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 385x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Wednesday, 20 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 901x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Wednesday, 20 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Sunday, 10 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3259x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Saturday, 09 June 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3503x
Komentářů: 7