TEST: AMD Ryzen Threadripper 2970WX – monstrózní výkon 24 jádrového CPU za slušnou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 31 říjen 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen Threadripper 2970WX – monstrózní výkon 24 jádrového CPU za slušnou cenu!
AMD Ryzen ThreadRipper 2970WX a testy
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray
Blender
HandBrake
VeraCrypt
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD Ryzen Threadripper 2970WX

                        – monstrózní výkon 24 jádrového CPU za slušnou cenu!

Na trh dorazil po 32jádrovém i 24jádrový AMD procesor, který válcuje vše, co Intel dokáže nabídnout. Už v létě AMD nenechalo na trhu s procesory kámen na kameni, když uvedlo ještě nedávno nepředstavitelný 32jádrový procesor do běžného desktopu a hlavně za cenu, která je jen zlomkem toho, co takový výkon, dostupné jen v podání víceprocesorových sestav, doposud stál. RYZEN ThreadRipper 2990WX je absolutní král současných desktopových procesorů a Intel nemá nic, čím by se mu za vyrovnaných podmínek dokázal, byť jen přiblížit. A jeho nejlepší jen 18jádrový procesor za ještě vyšší cenu je v řadě úloh a zejména multitaskingu o 40% slabší.

AMD ale už při uvedení ThreadRipper 2000 procesorů oznámilo, že kromě 32jádra vydá ještě cenově zajímavější 24 jádrový model. A tak se právě stalo. Do redakce nám nedávno nový RYZEN ThreadRipper 2970WX s 24 jádry a 48 vlákny dorazil, a tak jsme jej otestovali a dnes se na něj podíváme.

  • AMD ThreadRipper WX

      – to nejlepší, co procesorový trh nabízí pro ty, co ví, jak toho využít

32jádrový 2990WX a 24jádrový 2970WX ThreadRipper procesory jsou určené pro cenově dostupné pracovní stanice, kdy AMD zajistilo kompatibilitu se současnou desktopovou X399 platformou (nemusíte tedy platit extrémní peníze za serverovou platformu). Ta je na poměry „pracovních stanic“ cenově extrémně dostupná, podporuje dokonce i ECC paměti, má masivních 64 PCIe linek což je mnohem více než má konkurenční Intel X299 (48) a ta neumí ECC ani pokročilé formy RAID (na ty si musíte připlácet). Nicméně kompatibilita s desktopovou 4kanálovou platformou X399 má i svou drobnou nevýhodu.

Oba WX procesory mají totiž v sobě 4 funkční čipy, které normálně každý mají dvoukanálový řadič pamětí, takže v serverových EPYC procesorech a platformě máte 8kanálový řadič pamětí. X399 platforma je ale jen 4kanálová, takže AMD v případě obou čipů muselo udělat kompromisní řešení, které spočívá v tom, že se čipy dělí o 4kanál a blíže umístěné čipy mají logicky lepší přístup do paměti než ty dále, což v úlohách hodně náročných na paměť má výkonová omezení. Naštěstí takových úloh není mnoho, většinou to omezením tedy není, a tak máte možnost plně využít 32/24 jader, které tyhle procesory na velmi slušné frekvenci nabízí.

Oficiálně jsou oba čipy určené pro ty, kteří je umí využít, tedy profesionálnější zákazníci – pracovní stanice atd. Běžný uživatel samozřejmě není schopen takového výkonu využít, běžné aplikace a hry dokáží využívat stěží třetinu výkonu, který tyhle procesory mají. Samotný Windows 10 má velký problém a jeho scheduler sám omezuje výkon v mnoha aplikacích pod Windows 10, protože prostě nebyl vyladěný na takový počet jader a nedokáže s nimi efektivně pracovat. AMD a Microsoft sice pracují na update Windows 10 systému, ale na ten si zjevně ještě počkáme. Nicméně potenciál je jasně vidět v testech na operačním systému LINUX, kde často stejný typ úlohy zvládají ThreadRipper mnohem rychleji než pod Windows 10, protože Linux, který se používá v serverové oblasti, má mnohem lepší vyladění pro takový počet jader/vláken. Nicméně situace se postupně zlepšuje.

Objevují se nové verze aplikací, které lépe výkon těchto multijádrových čipů využívají. Stejně tak se ladí třeba grafické ovladače, kdy NVIDIA opravila nedávnu jednu chybu ve svém Geforce display driver, kdy v kombinaci s NVIDIA grafikou měly Threadripper procesory nižší výkon. V řadě her to znamenalo nárůst výkonu o desítky %. V neposlední řadě se snaží i AMD, které představilo novou technologii Dynamic Local Mode (DLM), která je aktivovatelná přes aplikaci RYZEN Master a zajišťuje, aby byla primárně využívána jádra s nejlepším přístupem k paměťovému řadiči. Dělá jednoduše to, co by měl správně dělat sám Windows 10, který však stále nedostal potřebnou aktualizaci ze strany Microsoftu. AMD tak tímto režimem dokázalo v řadě aplikací navýšit znatelně výkon (často i ve hrách), kdy je tedy vidět, že problém využití těchto CPU je prakticky výhradně na straně aplikací a chybějících optimalizací.

Situace se pomalu lepší a jedním z důvodů proč AMD vůbec 24 a 32 jádrový procesor letos vydalo na běžný trh, je právě to, aby je vývojáři aplikací vzali na vědomí a začali věci optimalizovat. Protože v dalších generacích AMD zvýší počet jader v mainstreamu i v highendu. Samozřejmě pořád je tu multitasking, kdy sice tyhle procesory mohou být v některých úlohách pomalejší, než procesory s mnohem méně jádry, ale to proto, že aplikace využívá jen omezeného počtu jader (a tedy záleží i na taktech). Nicméně zatímco při využití 8 jader už nemáte u 8jádrového CPU žádný prostor pro další úlohu, u 24/32 jádra můžete spustit 2-3 další náročné úlohy a stále máte rezervu. To je skutečná síla těchto multijádrových čipů, které znamenají revoluční posun v technologii a výkonu běžných procesorů a vývojáři aplikací mají co dohánět …  

  • Ceny, modely a konkurence 

Pokud jde o WX modelovou řadu procesorů ThreadRipper, jsou jen dva. S velkým náskokem nejvýkonnějším procesorem na trhu je 32jádrový/64vláknový TR 2990WX. Ten nyní doplní jeho „odlehčená verze“ s 24jádry/48vlákny TR 2970WX. Oba procesory mají prakticky stejné takty, tedy 3,0GHz v základu a 4,2GHz v boost režimu. Obvykle dokáží běhat kolem 3,3 - 3,4GHz v plném zatížení všech jader s běžným chlazením (a nejsou na něj kupodivu náročné). Oba procesory mají masivní 64MB L3 cache a realisticky uváděné 250W TDP. Výhodou je také 64 PCIe linek, nativní podpora ECC pamětí atd.

Cenově jde samozřejmě o nejdražší běžné AMD procesory, ale vzhledem k tomu, že stejný procesorový výkon stál doposud bez přehánění statisíce korun, je těch 48 500 korun vč. DPH za 2990WX a 35 900 korun vč. DPH za 2970WX pro cílovou skupinu uživatelů prakticky zadarmo. Zejména při pohledu na to, co za podobné ceny nabídne Intel.

Nejbližšími konkurenty jsou totiž za 52 korun prodávaný pouze 18jádrový Intel Core i9-7980XE (či jeho inovovaná verze Core i9-9980XE). Za 38 tisíc korun vám Intel pak prodá jen 16jádrový Core i9-7960X (9960X). V obou případech kromě výrazně nižšího výkonu daný výrazně menším počtem jader/vláken, mají i podstatně méně PCIe linek, neumí ECC a mají podstatně horší efektivitu nemluvě samozřejmě o poměru cena/výkon. Pokud jde o high end, Intel s jeho X299 platformou objektivně prostě nestačí prakticky v žádném ohledu tomu, co nabízí AMD X399 platforma, přesto si za to mnohem méně dokáže účtovat mnohem více.

Dnes se podíváme konkrétně na test nového 24jádrového RYZEN ThreadRipper 2970WX, který za 36 tisíc korun je levnější než 16jádro od Intelu, přičemž překonává výrazně i ten 18jádrový Intel, jež je mnohem dražší. On je totiž velký i cenový odstup mezi 2990WX a 2970WX, který činí přes 12 tisíc korun. A to není zanedbatelné. Za to dnes koupíte slušnou X399 desku a minimálně SSD k tomu, takže 2970WX přestavuje ekonomičtější variantu WX řady.

Což je co říci, protože co do výkonu je to totiž druhý nejvýkonnější procesor na světě absolutně … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and Shaw
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and ShawPátek, 19 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 509x
Komentářů: 2
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.Čtvrtek, 18 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 488x
Komentářů: 0
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!Středa, 17 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 852x
Komentářů: 3
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!Úterý, 16 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 1
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 3
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 3