TEST: Be Quiet! Dark Rock Pro 4 – klasický tower chladič v luxusním zpracování v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Neděle, 08 červenec 2018
Přejít na obsah
TEST: Be Quiet! Dark Rock Pro 4 – klasický tower chladič v luxusním zpracování v akci!
Be Quiet Dark Rock Pro 4
V praxi - Instalace a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – instalace a výkon

Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku MSI X370 Gaming Carbon ve spojení s procesorem AMD Ryzen 7 1700X. Přece jenom soket 1150/1151 by nebyla taková výzva už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň a zdroj dodala firma Be Quiet! a to konkrétně Dark Base 700 a zdroj Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je taktéž od firmy MSI, konkrétně řady GamingX Plus s čipem Radeon RX 580.

Co se týče samotné instalace, je vůči již dříve testovanému modelu Dark Rock 3 mnohem jednoduší. V tomto ohledu udělal Be Quiet! asi největší pokrok za posledních 5 let. Instalace je rychlá, jednoduchá a využívá dokonce originální plech pod soketem. Celá instalace zabere zhruba 2-3 minuty, další cca tři minuty budete připevňovat oba ventilátory, protože ten prostřední musí být během montáže zcela oddělený a ten který je nad pamětmi doporučuju taky sundat, lepe se pak instalují paměti a ve finále si můžete dle výšky paměti upravit i výšku do které přední ventilátor upevníte.

Na vše výrobce udělal samozřejmě kromě návodu i pěkné video.

  • Výkon chladiče

Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.  U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Přiložené ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V (135mm/120mm).

  • 5 V – 550/700 Rpm
  • 7 V – 1000/900 Rpm
  • 12 V – 1500/1200 Rpm

Jak je vidět z grafů, Dark Rock Pro 4 obstál v úloze uchladit Ryzen 1700X s jeho 95W TDP naprosto bez potíží, což se asi dalo čekat :). Při nastavení ventilátorů na maximální výkon, nepřesáhla teplota 47°C při vytížení všech 16 vláken na 100%, což je opravdu na vzduchový chladič husarský kousek. Co je také velkým pozitivem, jsou málo se zvyšující teploty s tím, jak se snižuje výkon ventilátorů. Přece jenom rozdíl mezi 12V a 5V na ventilátorech jsou pouhé 3°C. Osobně doporučuji dát ventilátory u tohoto chladiče na 7V, protože kolem tohoto napětí jsou ventilátory opravdu krásně tiché a nevíte o nich. Ovšem ani na maximální výkon není chladič hlučný, naopak je to nejtišší vzduchový chladič, co mi doposud prošel rukama, v tomto ohledu všechna čest výrobci. Určitě dokáže konkurovat v tomto ohledu jinak bezkonkurenčnímu rakouskému soupeři.

V Unigine Valey 1.0, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší. Při hraní her opravdu není problém mít ventilátory na 5V s tím, že teploty nepřesáhnou 50°C.

V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum.

Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s napětím 1,45V. Přece jenom 4GHz na všech 8 jádrech už dokáže potrápit opravdu většinu i AIO vodních chladičů na trhu.

Jak je vidět z grafu Be Quiet! Dark Rock Pro 4 opravdu těží ze svého většího pasivu a také toho, že má hned dva ventilátory. I přes opravdu velmi nízké maximální otáčky nemá problém udržet procesor při opravdu maximálním vytížení v programu OCCT. Bohužel na 7V už procesor haproval na hranici záseku z důvodu moc vysoké teploty, která atakovala hranici 80°C.

Pojďme k závěru. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 516x
Komentářů: 2
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 487x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiStředa, 22 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 479x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Pondělí, 20 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 874x
Komentářů: 2
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!Neděle, 19 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1899x
Komentářů: 8
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.Čtvrtek, 16 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2429x
Komentářů: 35