TEST: Chieftec Photon Gold Series 650W GDP-650C-RGB – cenově dostupný PC zdroj s RGB Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 28 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: Chieftec Photon Gold Series 650W GDP-650C-RGB – cenově dostupný PC zdroj s RGB
Zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

 

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce sice udává GOLD účinnost, ale v tomto případě nejde o zdroj s certifikací 80PLUS GOLD. Je určen jen pro 200-240V síť a ve 115V nefunguje. Pro získání 80PLUS GOLF certifikace jinak musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 89% (platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita Chieftec zdroje?

Podle našich měření by prakticky vzato mohl 80PLUS GOLD s odřenýma ušima splnit, tedy jen v té 230V verzi. Je na spodním okraji. Ve 20% zátěži (tedy kolem 130W) je zhruba 89,6%. V 50% zátěži, tedy kolem 325W je pak účinnost nejlepší a dosahuje 92,1%. V extrémní 100% zátěži, tedy blížící se oněm 650W, je pak účinnost solidních 89,7%. Vzhledem k ceně a konstrukci zdroje v pořádku.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít mezi 50 - 100W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 65W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem pouze 80%, což tedy odpovídá nižší třídě konstrukce tohoto zdroje, a bohužel obvyklém nižším hodnotám účinnosti této třídy zdrojů. 90% učinnost při nízkém zatížení mají jen ty nejlepší zdroje na trhu za několikanásobek ceny.  

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM, ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.   

 

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je u Chieftec GDP-650C-RGB je zcela v normě, a ani vzdáleně se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje to zjevně není velký problém. Větvě drží i v maximální zátěži, co mají. Nedochází k žádným velkým zvlněním ani výkyvům. Zdroj nepíská, ani se nehřeje. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování.

 

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Chieftec GDP-650C-RGB má 140mm ventilátor, který se sám reguluje. Bohužel výchozí hodnota otáček je 1000ot/min, což u 140mm ventilátoru není zrovna málo a tak aerodynamický hluk je zřetelný. Tichý není ani v klidu. Slyšet prostě je.

Chlazení a hlučnosti rozhodně nepomáhá fakt, že polovina ventilátorů je blokovaná tlustou průhlednou fólií, která je namontována hned pod ventilátor a z poloviny ho blokuje. Jaký to má smysl?

Nechápu. Zvyšuje to znatelně hlučnost, kdy navíc sám ventilátor se na 140mm točí hodně rychle, lopatky má navíc spojené a neoptimalizované na nižší hlučnost, prostě aerodynamický hluk který vydává je nepřeslechnutelný v klidu, horší je samozřejmě v zátěži, kdy se dokáže roztočit až na 2000ot! Prostě tichý zdroj to není, ale slyšel jsem i horší.

 

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného Chieftec GDP-650C-RGB je asi možné, že jej někdo dokáže zatížit na více než maximum, ale nebude to asi moc obvyklé. Nicméně rezervy překvapivě má. Zdroj je prodáván jako 650W, špičkově ale garantovaně zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl 812W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. Funguje tedy dobře a bezpečně! Má všechny předepsané ochrany. Zdroj plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,1W.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3026x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3640x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2971x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2822x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 4212x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5699x
Komentářů: 4