TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 28 leden 2019
Přejít na obsah
TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu?
NOCTUA NF-A12x25 "Sterrox"
Ventilátory v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“

                                                    – nejlepší ventilátory pro PC na trhu?

Mnozí si řeknou, co je na ventilátorech pro PC tak složitého. Máte motor, pár lopatek a konstrukci ve které to všechno je a prostě se to točí a fouká. Někteří další ale vědí, jaká věda se za tím vším skrývá a kdo tuhle vědu nejlépe aplikuje do praxe v posledních mnoha letech. A tím někým je Rakouská společnost NOCTUA. Pokud jde o zpracování a konstrukci CPU chladičů a ventilátorů, tak její produkty kopou vlastní ligu nad všemi ostatními. Vývoj svých produktů bere neuvěřitelně vážně, spolupracuje s leteckými inženýry a konstrukci svých chladičů a ventilátorů propracovává do nejmenších funkčních detailů. Řada věcí, která je dnes u špičkových ventilátorů běžná, tak s tím začala právě NOCTUA. Před ní byly ventilátory opravdu jen plastová vrtule, co honily vzduch.

V roce 2018 NOCTUA představila po mnoha letech vývoje svůj nový mistrovský kousek. 120mm ventilátor nové generace NF-A12x25. Samozřejmě kromě nových prvků a detailů je hlavní inovací zcela nový materiál, který pro jeho výrobu NOCTUA vyvinula. Nazvala ho STERROX (a patentovala).

 

Jedná se o polymer tekutých krystalů (LCP), který vyniká stálostí, pevností a minimální deformací působením odstředivých sil či teplot, které na normální lopatky z plastů u ventilátorů působí. Díky stálosti tohoto nového speciálního materiálu NOCTUA dokázala zmenšit mezeru mezi rámečkem a lopatkou ventilátoru na pouhých 0,5mm, což je proti běžným klidně 3mm mezerám u větráků velký rozdíl. A na těchto detailech opravdu záleží. V praxi se totiž znamená větší průtok vzduchu, nižší hlučnost atd.

 

 

Kromě nového materiálu a konstrukce lopatek, má NF-A12x25 také upravený střed s ložiskem SSO2, které prakticky eliminuje jakékoliv vibrace a zajišťuje mnohaletou výdrž. Aktuálně společnost NOCTUA nabízí tuto novou konstrukci a design ventilátorů pouze v provedení NF-A12x25, tedy v podob klasického 120mm ventilátoru. V nabídce má ale hned tři provedení:

FLX, PWM a ULN, které se liší maximálními otáčky, a tedy výkonem i hlučností. Všechny mají společnou univerzálnost použití, tedy jsou stejně dobré na klasickém chladiči CPU, jako na výměníku vodního chlazení či jako běžný ventilátor do skříně. Tradičně je zde i záruka dlouhé výdrže, kdy NOCTUA dává na ventilátory svých 6 let záruky, což je o mnoho déle, než reálně vydrží mnoho běžných ventilátorů vůbec fungovat. 

Ale tohle nejsou jediné novinky, které NOCTUA představila. Spolu s nimi uvedla na trh i novou verzi klasických REDUX NF-P12 ventilátorů v šedé verzi v různých provedeních dle maximálních otáček.

Mají ale jinak klasickou konstrukci, nejsou vyrobeny ze STERROXu a nejde tedy bohužel o šedé verze odvozené od A12x25 ale o verze odvozené od starší a osvědčené řady NF-P12. tyto klasické ale šedé verze jdou na trh v méně okázalém balení než jejich hnědé varianty. NOCTUA nabízí NF-P12 Redux 120mm ventilátory ve verzích 900, 1300, 1300 PWM a 1700PWM, kdy čísla udávají maximální otáčky. 

No a poslední zajímavostí je nástavec NA-SFMA1, který umožňuje přimontovat 120mm ventilátory na pozici pro 140mm ventilátor. Použitelné jako do skříní tak na výměníky vodního chlazení. Všechny tyto produkty máme už delší čas na vyzkoušení a dnes vám tedy můžeme nabídnout kompletní recenzi … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and Shaw
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and ShawPátek, 19 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 516x
Komentářů: 2
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.Čtvrtek, 18 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 494x
Komentářů: 0
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!Středa, 17 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 853x
Komentářů: 3
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!Úterý, 16 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1164x
Komentářů: 1
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1369x
Komentářů: 3
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 3