TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 28 leden 2019
Přejít na obsah
TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu?
NOCTUA NF-A12x25 "Sterrox"
Ventilátory v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“

                                                    – nejlepší ventilátory pro PC na trhu?

Mnozí si řeknou, co je na ventilátorech pro PC tak složitého. Máte motor, pár lopatek a konstrukci ve které to všechno je a prostě se to točí a fouká. Někteří další ale vědí, jaká věda se za tím vším skrývá a kdo tuhle vědu nejlépe aplikuje do praxe v posledních mnoha letech. A tím někým je Rakouská společnost NOCTUA. Pokud jde o zpracování a konstrukci CPU chladičů a ventilátorů, tak její produkty kopou vlastní ligu nad všemi ostatními. Vývoj svých produktů bere neuvěřitelně vážně, spolupracuje s leteckými inženýry a konstrukci svých chladičů a ventilátorů propracovává do nejmenších funkčních detailů. Řada věcí, která je dnes u špičkových ventilátorů běžná, tak s tím začala právě NOCTUA. Před ní byly ventilátory opravdu jen plastová vrtule, co honily vzduch.

V roce 2018 NOCTUA představila po mnoha letech vývoje svůj nový mistrovský kousek. 120mm ventilátor nové generace NF-A12x25. Samozřejmě kromě nových prvků a detailů je hlavní inovací zcela nový materiál, který pro jeho výrobu NOCTUA vyvinula. Nazvala ho STERROX (a patentovala).

 

Jedná se o polymer tekutých krystalů (LCP), který vyniká stálostí, pevností a minimální deformací působením odstředivých sil či teplot, které na normální lopatky z plastů u ventilátorů působí. Díky stálosti tohoto nového speciálního materiálu NOCTUA dokázala zmenšit mezeru mezi rámečkem a lopatkou ventilátoru na pouhých 0,5mm, což je proti běžným klidně 3mm mezerám u větráků velký rozdíl. A na těchto detailech opravdu záleží. V praxi se totiž znamená větší průtok vzduchu, nižší hlučnost atd.

 

 

Kromě nového materiálu a konstrukce lopatek, má NF-A12x25 také upravený střed s ložiskem SSO2, které prakticky eliminuje jakékoliv vibrace a zajišťuje mnohaletou výdrž. Aktuálně společnost NOCTUA nabízí tuto novou konstrukci a design ventilátorů pouze v provedení NF-A12x25, tedy v podob klasického 120mm ventilátoru. V nabídce má ale hned tři provedení:

FLX, PWM a ULN, které se liší maximálními otáčky, a tedy výkonem i hlučností. Všechny mají společnou univerzálnost použití, tedy jsou stejně dobré na klasickém chladiči CPU, jako na výměníku vodního chlazení či jako běžný ventilátor do skříně. Tradičně je zde i záruka dlouhé výdrže, kdy NOCTUA dává na ventilátory svých 6 let záruky, což je o mnoho déle, než reálně vydrží mnoho běžných ventilátorů vůbec fungovat. 

Ale tohle nejsou jediné novinky, které NOCTUA představila. Spolu s nimi uvedla na trh i novou verzi klasických REDUX NF-P12 ventilátorů v šedé verzi v různých provedeních dle maximálních otáček.

Mají ale jinak klasickou konstrukci, nejsou vyrobeny ze STERROXu a nejde tedy bohužel o šedé verze odvozené od A12x25 ale o verze odvozené od starší a osvědčené řady NF-P12. tyto klasické ale šedé verze jdou na trh v méně okázalém balení než jejich hnědé varianty. NOCTUA nabízí NF-P12 Redux 120mm ventilátory ve verzích 900, 1300, 1300 PWM a 1700PWM, kdy čísla udávají maximální otáčky. 

No a poslední zajímavostí je nástavec NA-SFMA1, který umožňuje přimontovat 120mm ventilátory na pozici pro 140mm ventilátor. Použitelné jako do skříní tak na výměníky vodního chlazení. Všechny tyto produkty máme už delší čas na vyzkoušení a dnes vám tedy můžeme nabídnout kompletní recenzi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuMonday, 06 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4627x
Komentářů: 26
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Sunday, 05 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 825x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Saturday, 04 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1593x
Komentářů: 12
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2732x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 794x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1173x
Komentářů: 2