TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 28 leden 2019
Přejít na obsah
TEST: Noctua NF-A12x25 „Sterrox“ – nejlepší ventilátory pro PC na trhu?
NOCTUA NF-A12x25 "Sterrox"
Ventilátory v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Začněme nejdříve u ventilátorů NF-P12 REDUX, které NOCTUA nabízí ve verzích s 900 a 1300 otáčkami, nebo 1300 PWM a 1700 PWM. Mají starší konstrukci lopatek i materiálů, ale to neznamená nic špatného. K dispozici jsou v tom pro mnohé atraktivnějším šedo-šedém barevném zpracování a nemají ani žádné extra okázalé balení. Jejich cena je tak i docela přístupných 300 korun vč. DPH.

Mají přitom všechny kvality NOCTUA včetně 6let záruky. Proti příbuzné luxusnější hnědo-hnědé variantě F12 či P12 jsou tak znatelně dostupnější, protože jejich ceny se pohybují kolem 430 korun. A pro řadu lidí je to šedé zpracování i pohlednější. Mohu tedy jen a jen doporučit, pokud hledáte špičkový výkon, kvalitu a 6let záruky NOCTUA za rozumnější cenu. Osobně bych volil jako nejatraktivnější tu 1700 PWM edici  

Zajímavou věcí je také NA-SFMA1 redukce, kdy můžete na 140mm pozici ve skříni nebo na radiátoru použít 120mm ventilátor. Montáž je jednoduchá a opravdu to funguje. Osobně si ale myslím, že NOCTUA představila tohle řešení současně s A12x25 STERROX ventilátory jen kvůli tomu, že má prostě jen ty 120mm STERROX verze. Zatím. Takže tohle je takové kompromisní řešení pro ty, kteří potřebují 140mm a chtějí ty nové ventilátory využít. Samozřejmě že by 140mm ventilátor byl optimální, ale i tohle řešení funguje.

V balení najdete hned dva, takže pro 280mm výměníky nebo dvě 140mm pozice jedno balení stačí. Cena činí 269 korun a obsahuje i gumové tlumiče na jednorázové přidělání.     

  • NOCTUA NF-A12x25 STERROX

Hlavní hvězdou dnešního článku jsou ale nové ventilátory NF-A12x25 vyrobené z nového materiálu STERROX s novou konstrukcí prakticky každého detailu. Je měřitelně lepší výkonem i hlučností ale rozdíl není zase v praxi tak propastný, a tak může v někom vyvolat dojem, že nejde o nic tak zásadního. Ale každý, kdo se o věci trochu zajímá tak ví, jak obrovský posun a obrovský kus práce pro něj musela NOCTUA udělat.

Ano, většina běžných uživatelů tento posun asi úplně nedocení, zejména až vám prozradím cenu toho ventilátoru. Ale pokud jde o technologii ventilátorů a jejich konstrukci, je NF-A12x25 kategorií sama pro sebe a NOCTUA v praxi ukazuje, jak to vypadá, když chcete dělat věci opravdu pořádně. Pokud by se takhle pořádně, zaníceně a se smyslem pro detaily dělala většina věcí, na světě by to vypadalo úplně jinak. Nicméně už jsem to nakousl.

Ačkoliv jsou nové 120mm ventilátory NF-A12x25 opravdu vynikající a neuvěřitelně propracované a v praxi jsou sice o málo, ale měřitelně lepší prakticky ve všem proti všem ostatním, není to zadarmo. 4letý vývoj toho nového STERROX materiálu, konstrukce atd. nebyl zrovna levný, navíc NOCTUA vše vyvíjí v domovském Rakousku v letecké laboratoři za pomocí větrného tunelu a bandy inženýrů a výsledek tomu odpovídá. Bohužel i cenově. Zatímco předchozí generace větráků, jakou je S12, F12 či P12 stály kolem 450 korun, nová generace v podobě A12x25 STERROX stojí 699 korun vč. DPH! Tedy podobně jako stojí speciální průmyslové vysokootáčkové modely NOCTUA NF-F12 iPPC s IP67 certifikací apod. A12x25 je ale opravdu nástupce běžného S/F/P12 modelu a 7 stovek za ventilátor je vážně dost.

Upřímně si ale myslím, že ta vysoká cena není až takový problém pro ty, kteří vědí, že za NOCTUA ventilátory se prostě vyplatí si připlatit. I za těch 6 let budou fungovat stále stejně dobře a tiše jako nové, což se stěží dá říci o drtivé většině ventilátorové produkce. Takže dlouhodobě se vyplatí. Za největší problém NF-A12x25 považuji barvu. Ano, typická hnědo-hnědá je originální a s ničím jiným na trhu si NOCTUA ventilátor nesplete. Bohužel tahle barevná kombinace je natolik „zvláštní“ že se vizuálně nehodí prakticky k ničemu, co do PC osazujeme. Základní desky, chladiče, grafiky, výměníky i samotné PC skříně. Problém to je o to větší, že dnes mají skoro všechny skříně průhledné skleněné boky i předky a k tomu často RGB podsvícení a sladit tyhle ventilátory se zbytkem komponent je prakticky nemožné.

Osobně si myslím, že NOCTUA by měla opravdu vážně přemýšlet o změně přístupu. Pokud někdo barvu neřeší, pak to není problém, ale většina uživatelů dnes barvu řeší a ta hnědo-hnědá kombinace se kterou jedinou je dnes A12x25 dostupný, bude pro mnohé nepřekonatelná překážka. A říkám na rovinu, že NOCTUA se připravuje o zákazníky. Myslím si, že NOCTUA měla rovnou nabídnout i šedé a černé verze tohoto modelu. Uvítali bychom také rychlejší uvedení 140/150mm STERROX verzí, které ani po několika měsících od uvedení 120mm modelů stále nejsou ohlášeny.

  • Závěr

Pokud hledáte špičkové ventilátory a překousnete tu velmi originální a neobvyklou hnědou barevnou kombinaci, říkám na rovinu, že NOCTUA NF-A12x25 jsou nejlepší 120mm ventilátory na trhu. A to s velkým náskokem, pokud jde o technologie a konstrukci ventilátorů jako takových.

Praktický rozdíl sice už tak ohromující a znatelný proti jiným kvalitním ventilátorům už není, ale z hlediska poměru výkonu/hlučnosti a jistotě mnohaletého bezproblémového provozu, jsou absolutně nejlepší. Na ventilátorech je vidět všechna ta práce, ten zájem o co nejlepší výsledek a technologii, a to se musí ocenit. Žádné kompromisy v žádném ohledu. Můžeme tedy jen a jen doporučit. Uvítal bych ale černou či šedou variantu, 140/150mm modely a NOCTUA by mohla začít uvažovat o nějaké RGB variantě, protože trh si to prostě žádá.

 

Za výbavu na testy děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

 

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 960x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0