TEST: Noctua NH-U14S TR4-SP3 - chladič stvořený pro RYZEN ThreadRipper (EPYC) v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 09 květen 2018
Přejít na obsah
TEST: Noctua NH-U14S TR4-SP3 - chladič stvořený pro RYZEN ThreadRipper (EPYC) v akci!
Noctua NH-U14S TR4-SP3 Cooler
Výkon a provoz v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a provoz v praxi

Začněme instalací. Noctua NH-U14S TR4-SP3 má snad nejjednodušší instalaci, kterou lez vymyslet. Nepotřebujete žádné extra upínky, vzhledem k masivnímu mechanismu kolem patice TR4/SP3 který je součástí každé serverové i desktopové X399 desky, a který má v sobě již připravené 4 díry pro standardní upínku pro AiO, kterou AMD dodává přímo s procesory, NOCTUA tyto otvory využívá také.

Součástí ventilátory už jsou tedy 4 šroubky, které tam přesně zapadnou, jen je dotáhnete a máte nainstalováno. Chladič lze namontovat samozřejmě pouze jedním směrem, vzhledem k šířce pasivu a ventilátoru může být na některých deskách extrémně těsno při osazení grafické karty do prvního PCIe slotu, což je i náš případ.

Technicky vzato lze chladič doplnit ještě druhým ventilátorem pro zvýšení výkonu, ale budeme testovat jen s jedním, jak jej dodává NOCTUA do obchodů.

 

  • Test výkonu v praxi

Samozřejmě jsme otestovali výkon v praxi, a to s chladiči na automatické nastavení otáček, kdy výrobci většinou otáčky nastavují/regulují tak, aby chladič byl co nejtišší, nikoliv nutně co nejvýkonnější. RYZEN ThreadRipper 1950X procesor jsme nejdříve otestovali v základním nastavení bez přetaktování, a to v 100% zátěži CPU, která však v běžné praxi zdaleka nenastává. Takže většinou budou teploty i o několik °C nižší v běžné zátěži:

Některé to možná překvapí, ale NOCTUA poráží poměrně výkonné AiO, to má však nevýhodu právě v tom, že spodní plocha bloku zdaleka nepokrývá celou plochu heatspreaderu procesoru, což samozřejmě má negativní vliv na přenos tepla a teploty uvnitř pouzdra.

Z hlediska hlučnosti, abychom vůbec něco naměřili, tak měříme skříň se sundanou bočnici, což v naší testovací Fractal Deign R6 znamená bez skleněné bočnice, která by normálně výrazně eliminovala hluk. Takhle nějaký hluk naměříme, ale oba chladiče jsou opravdu velmi tiché. V podstatě více je slyšet ventilátor na zdroji. Pokud bychom zavřeli bednu, tak rozdíl mezi zapnutým a vypnutým PC nepoznáme (hluk dělá případně v herní zátěži jen grafika).

 

  • Výkon při přetaktování procesoru

RYZEN ThreadRipper 1950X jsou doslova dva RYZEN 7 čipy v jednom procesoru. Samozřejmě zejména v zátěži je to spousta Wattů TDP, které se musí odvést. Nicméně přesto je AMD mnohem chladnější a obecně snadnější uchladit, než konkurenční mnohem žravější Core i9 procesory od Intelu.

Teploty samozřejmě znatelně stoupnou, ale se 16jádry/32vlákny na 4GHz, co byste také čekali. Každopádně oba chladiče se řídi automaticky s otáčkami a snaží se být tiché. Teploty ještě zdaleka nejsou hraniční.

Hlučnost je samozřejmě vyšší než u netaktovaného čipu, když zavřete skříň stále to nebude nijak hlučné, ale s otevřenou skříní už jsou ventilátory slyšitelné. Do nějakého obtěžujícího hluku to má však pořád daleko a ventilátory zdaleka nejedou naplno. Tedy pokud byste chtěli, dokáží chladiče podat s manuálním nastavením na vyšší otáčky i lepší výkon.

Takže k hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 559x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1068x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1720x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2691x
Komentářů: 10
Oznámeno DLC pro The Outer Worlds!
Oznámeno DLC pro The Outer Worlds!Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 635x
Komentářů: 0