TEST: Noctua NH-U14S TR4-SP3 - chladič stvořený pro RYZEN ThreadRipper (EPYC) v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 09 květen 2018
Přejít na obsah
TEST: Noctua NH-U14S TR4-SP3 - chladič stvořený pro RYZEN ThreadRipper (EPYC) v akci!
Noctua NH-U14S TR4-SP3 Cooler
Výkon a provoz v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Noctua NH-U14S TR4-SP3

                   - chladič stvořený pro RYZEN ThreadRipper (EPYC) v akci!

AMD RYZEN ThreadRipper je bez pochyb nejzajímavější a technologicky nejunikátnější procesor současnosti, který téměř jistě ukazuje směr, kterým se budou procesory, ale pravděpodobně i grafické karty, ubírat. Menší, snadno vyrobitelné čipy, které budou spojeny rychlou komunikační sběrnicí v jednom pouzdře a chovat se jako jeden velký čip.

Aktuální modelová řada RYZEN ThreadRipper v čele se 16jádrovým/32 vláknovým 1950X je to nejvýhodnější, co high end PC segment dnes nabízí a rozdílem dvou tříd překonává všechno, co za stejné peníze dokáže nabídnout Intel (ubohých 10 jader a o 30% méně výkonu za cenu 16?!). Více v naší recenzi:

 

AMD však muselo vyřešit jeden problém, který souvisí s velikostí procesoru. ThreadRipper a serverové EPYC modely pro patice TR4/SP3 jsou obrovské procesory. Heatspreader je zhruba 2x větší než plocha mainstreamových RYZEN procesorů (ostatně jsou uvnitř 2 a v případě EPYC dokonce 4 čipy s 8jádry/16vlákny).

Z důvodů velikosti tak nelze použít klasické chladiče, které jsou sice často univerzálně použitelné pro aktuální AMD i Intel platformy, ale právě s výjimkou TR4/SP3 patice a ThreadRipper. Výjimkou jsou AiO chladiče s designem ASETEKu (většina AiO na trhu), ke kterým AMD v balení ThreadRipper procesorů dodává potřebnou sponu.

Tato Asetek AiO, i když mají plochu bloku menší, než je plocha procesoru ThreadRipper, se dají pro chlazení použít. Není to úplně ideální, ale funguje to zcela bez potíží. Nicméně někteří výrobci se rozhodli, že uvedou speciální chladiče přímo pro ThreadRipper/EPYC procesory, a tedy TR4/SP3 patici. Na trhu je tak alespoň několik klasických chladičů a AiO, které mají základnu pokrývající celou plochu výše uvedených AMD procesorů. Jeden z nich si dnes otestujeme …

 

  • Noctua NH-U14S TR4-SP3

Společnost NOCTUA je velmi dobře známá. Stejně tak její model U14S. Nicméně NOCTUA jej minulý rok uvedla i ve verzi s velkou základnou speciálně pro TR4-SP3 patici. Kromě U14S modelu se 140mm ventilátorem, má ještě U12S (120mm) a U9 verzi s 92mm. Tyto chladiče jsou pravděpodobně to nejlepší, co v tomto klasickém provedení lze na ThreadRipper/EPYC osadit, kdy AMD s nimi míří na oba typy procesorů. Všechny tři chladiče, byť se podstatně liší velikostí, mají zvládnout až 180W TDP, nejvýkonnější U14S zvládne i více a tedy taktování.

Právě na model U14S se podíváme, protože jej máme k dispozici a je tím nejlepším, co na Threadripper můžete z klasických chladičů vlastně osadit. Dnes si jej postavíme proti AiO, konkrétně NZXT KRAKEN X62, což je klasické univerzální AiO s 280mm výměníkem a dvojicí 140mm ventilátorů na něm. Nicméně na rozdíl od U14S právě jeho základna bloku nepokrývá zdaleka celý čip.

Podívejme se tedy, jak si velmi výkonným ThreadRipper 1950X oba chladiče poradí a zda lze chladit jeden z nejvýkonnějších desktopových procesorů současnosti i normálním chladičem, který není AiO. Tak se na to podívejme … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na Rallycross
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na RallycrossThursday, 17 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 5
METRO Exodus v delší herní ukázce
METRO Exodus v delší herní ukázceWednesday, 16 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 927x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázceWednesday, 16 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 2
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Tuesday, 15 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1744x
Komentářů: 18
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníMonday, 14 January 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 755x
Komentářů: 2