AMD Ryzen ThreadRipper 1950X a GIGABYTE X399 AORUS Gaming 7 – TEST a REVIEW nového krále! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 26 srpen 2017
Přejít na obsah
AMD Ryzen ThreadRipper 1950X a GIGABYTE X399 AORUS Gaming 7 – TEST a REVIEW nového krále!
AMD Ryzen ThreadRipper a X399 - Co nabízí?
Gigabyte X399 AORUS Gaming 7 a Ryzen ThreadRipper 1950X
CineBench R15 - Renderování
7-Zip - komprimace (AES)
POV-Ray 3.7 - RayTracing Rendering
HandBrake - Video Encoding
TrueCrypt
Herní výkon v praxi
Spotřeba, teploty a taktování
Výkon, cena a výhodnost
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

  • AMD Ryzen ThreadRipper 1950X a

      GIGABYTE X399 AORUS Gaming 7 – TEST a REVIEW nového krále!

Je to tak, AMD je výrobcem nejvýkonnějšího desktopového procesoru na trhu a dnes se podíváme, co umí! Neuvěřitelné se stalo skutečností. AMD podruhé v historii dokázalo nějakým neuvěřitelným zázrakem překonat Intel. Pokud byste ještě před několika měsíci řekli, že AMD bude mít nejvýkonnější desktopový procesor na trhu, se 16jádry a výrazně tak předčí vše, co Intel nabízel a měl v plánu nabízet dále, označili by vás všichni za blázna (nebo minimálně za neobjektivního fandu AMD). To mrňavé AMD s rozpočtem kapesného užšího vedení Intelu, přece nikdy nemůže vydat nic, co by se byť jen přiblížilo tomu, co nabízí Intel se všemi těmi miliardami, které kvartálně vydělává, s několika vlastními továrnami a vlastním výrobním procesem. Navíc když AMD nemá ani vlastní továrnu, ani vlastní výrobní proces. Dokonce se rozhodlo vyrábět velká CPU FinFET procesem určeným původně pro nenáročná SoC společnosti Samsung. Je to však především finanční rozdíl a na to navázané možnosti vývoje a lidských zdrojů, které zkrátka téměř logicky v současném světě vylučují, aby AMD dokázalo Intel nějak překonat, či jen ohrozit.

  • Malý výlet historie, aneb proč jsme kde jsme …

Jenže AMD je bez přehánění prostě „úkaz“. Společnost, která v minulosti dokázala všechny překvapit a už jednou byla výrobcem nejvýkonnějších CPU na trhu a Intel tak zaskočit. Je tomu už více než 10 let, ovšem právě to byl začátek situace, ve které se nacházíme dosud. Intel totiž tehdy reagoval tak, že vědomě zneužil svého postavení a tajně platil mnoha výrobcům PC stamiliony až miliardy dolarů za to, aby nepoužívali, a hlavně vůbec nenabízeli v té době lepší AMD procesory (a fungovalo to, protože AMD nemohlo finančně Intel přeplatit). Intel byl později za tyto praktiky potrestán a mnohokrát usvědčen a před lety došlo také k vyrovnání s AMD. Nicméně celkové výše vyrovnání jsou jen malým zlomkem toho, co Intel sám zaplatil za to, aby k situaci vůbec došlo, zlomkem skutečných škod, které svým jednáním napáchal na trhu a na zákaznících (tedy na nás), na kterých pak vydělával následující roky, a škodami, se kterými se reálně potýkáme dosud.

Intel totiž jednoznačně zabránil nástupu jediné konkurence, tedy AMD, a férovému prosazení lepšího produktu na trhu. Ten se tak neprodával, jak mohl a AMD nemohlo vydělat to, co by normálně mělo a že v jeho případě by bylo několik málo případných miliard navíc obrovský rozdíl. A nešlo jen o škody na trhu a poškození zákazníků v té konkrétní době, ale o celé následující desetiletí, kdy byli konstantně poškozováni zákazníci tím, že Intel znemožnil vznik konkurenčního prostředí a výrazně toho využíval. AMD bylo neférově zastaveno a tím utrpělo hlavně z dlouhodobého hlediska, protože v případě, že by tehdy mělo možnost vydělat, co by správně na svém úspěchu mělo tehdy vydělat, je téměř jisté, že by nikdy nenásledoval slet událostí, který následoval. Tedy finanční problémy, produkty, které byly kvůli tomu byly nehotové a „poškozené“ podfinancovaným vývojem atd. Utrpěl tím celý trh, každý zákazník a na všem vydělal Intel ve svém postavení bez konkurence. Posledních 10 let Intel hlásil jeden rekordní kvartál za druhým, prodával procesory za rekordní ceny, vývoj zpomaloval a dál už to všichni znáte. A to všechno proto, že AMD před více než 10 lety dokázalo překvapit Intel a ten tehdy místo odpovědi lepším produktem zneužil svého postavení, svých finančních možností a neférovými praktikami a naprosto zásadně přispěl k tomu, jak se věci v dalších letech vyvíjely. To si spousta lidí neuvědomuje.

Jenže AMD proti všem předpokladům, v situaci, ve které by většina společností dávno zkrachovala, dokázalo nějakým zázrakem vytvořit zbrusu novou procesorovou architekturu ZEN a na ní postavené procesory RYZEN se zajímavou konstrukcí a navzdory všem logickým předpokladům se v roce 2017 AMD dokázalo vrátit na trůn a aktuálně prodává ten nejvýkonnější desktopový CPU, který na trhu vůbec najdete. Tohle je tak blízko zázraku, jak jen je v technologickém světě, ve kterém rozhodují hlavně peníze, vůbec možné.

  • AMD RYZEN ThreadRipper a X399 překvapují Intel

Fakt, že AMD vůbec bude nabízet high endovou platformu a přímou konkurenci tomu nejlepšímu, co je schopen nabídnout Intel, byl obrovským překvapením. AMD totiž vůbec o podobných procesorech nemluvilo a neuvádělo je ani v plánech a roadmapách. Záměrně. Až díky únikům AMD v Q2 tohoto roku potvrdilo, co vlastně chystá. A u konkurenčního Intelu nastalo totální zděšení a panika. AMD totiž naplánovalo start nové 4kanálové X399 platformy a až 16jádrových RYZEN ThreadRipper procesorů na léto 2017, kdy Intel měl naplánováno na stejnou dobu vydání X299 platformy (AMD ho pěkně zlobí s těmi názvy) a hlavně maximálně 10 jádrových Core i7 procesorů za ceny, na jaké jsme byly zvyklí. Tedy téměř 50 tisíc za 10jader a 30 tisíc korun za 8 jádro, kdy mainstream měl nadále být 4jádrový s potenciálem 6 jader někdy v roce 2018. Žádné Core i9 v plánu nebylo, žádné změny v cenách a celkový nárůst výkonu by byl obligátních několik málo %, jako vždycky! Intel okamžitě věděl, že musí změnit plány, ale nebyl na to připraven. Kdyby X299 s 10jádrovým i7 za 1500 dolarů vyšlo ve stejný čas jako X399 se 16jádrovým AMD, který by navíc byl výrazně levnější, ani marketing Intelu by nedokázal zachránit, co by se na trhu a v diskusích strhlo.

A tak Intel uspíšil vydání X299 platformy, narychlo přepsal, ceny, názvy a také parametry. Především však všichni názorně vidí, co Intel způsobil svým jednáním před více než 10ti lety, že až tento rok se konečně vrací vliv reálné konkurence. Nejen že Intel vydá podstatně výkonnější CPU, byť se zpožděním, než měl v plánu, ale výrazně upravil jejich ceny i maximalizoval jejích parametry (dokonce bez ohledu na spotřebu). Zkrátka se musí zase snažit, a to je to, co jsme tady kvůli prvnímu úspěchu AMD a následné reakce Intelu, posledních více než 10 let neměli a trh se tak za jeden rok posouvá o více než za posledních téměř 10 let dohromady. A že Intel rozhodně musel jednat, protože AMD s novou X399 platformou a RYZEN ThreadRipper procesory přináší nejvýraznější nárůst výkonu snad od doby uvedení prvního dvoujádra proti jednojádrovým CPU nebo minimálně 4jádra proti 2 jádrům. Výkon, který ještě nedávno byl k dispozici pouze v podobě vícejádrových serverových konfigurací a stal statisíce korun, můžete mít nyní doma za zlomek ceny i spotřeby.

Největší překvapení však Intel zažívá při pohledu na to, jak relativně snadno AMD toho obrovského výkonu dosahuje. Zatímco Intel vyrábí obří, technologicky složité, na výrobu extrémně náročné a drahé monolitické procesory, AMD přišlo s mimořádně funkční koncepcí více čipového CPU (která sama o sobě není nijak nová a sám Intel už ji v minulosti použil). AMD totiž pro všechny RYZEN procesory vyrábí jeden a ten samý 14nm čip s 8jádry/16vlákny. Te je v různě aktivních konfiguracích osazován v jednom kuse do RYZEN 7, RYZEN 5 a RYZEN 3 procesorů.

Stejný čip pak AMD používá i do serverových EPYC a právě RYZEN ThreadRipper procesorů, ale osazuje 4 resp. 2 tyto čipy do jednoho procesorového pouzdra. Nová sběrnice Infinity Fabric, po které komunikuje vše uvnitř samotného čipu, je úplně stejně použita i pro komunikaci mezi čipy. Výsledkem je tak fakticky bez nevýhod funkční multičipový procesor, kdy výrobní náročnost a náklady jsou proti klasickému monolitu naprosto v jiné lize. AMD by samozřejmě nikdy nedokázalo konkurovat a nabídnout to, co Intel, tedy obří monolit, protože by na to nemělo finance ani by to nebylo schopné nikde vyrábět, jenže jak se ukazuje, AMD našlo mnohem efektivnější cestu, jak nabídnout stejně nebo i více a vzhledem k tomu, že výroba monolitických CPU (ale i GPU) je stále náročnější a nástupci by musely být ještě větší, AMD v podstatě ukazuje cestou, jakou se vydají všichni výrobci výkonných čipů (a že o tom Intel i NV mluví).

  • AMD Ryzen ThreadRipper 1950X

                                                        a GIGABYTE X399 AORUS Gaming 7

V nabídce jsou aktuálně dva procesory ThreadRipper. 12 jádrový 1920X a 16jádrový 1950X. Brzy k nim přibude i 8jádrový 1900X. Procesory si představíme v další kapitole. Teď si jen řekneme, že dostat do ČR na test tuto platformu narazilo na nečekaný problém. AMD nám poprvé za dobu, kdy dělám DDWorld.cz, to je více než 11 let, neposlalo na test nově uváděný procesor. Prostě do ČR oficiálně žádný nedorazil. Základní desky od výrobců máme, ale AMD se na ČR naprosto vykašlalo, pokud jde o procesory. Takže jsme se museli zařídit jinak, nakonec nám jeden byl krátce zapůjčen přítelem našeho webu. Bohužel tak krátce, že jsme stihli jen základní testy, a to toho vůbec nejvýkonnějšího modelu RYZEN ThreadRipper 1950X.

K tomu tu máme novou Gigabyte X399 AORUS GAMING 7 základní desku, která ukazuje, co X399 platforma nabízí. Tak se na to podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 478x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 912x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2562x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3