TEST: Procesory AMD TRINITY A10/A8/A6 a základní desky FM2 - slušný výkon za nízkou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 27 září 2012
Přejít na obsah
TEST: Procesory AMD TRINITY A10/A8/A6 a základní desky FM2 - slušný výkon za nízkou cenu
Procesory A10/A8/A6 FM2 - parametry a architektura
AMD FM2 desky a čipsety A55/A75 a A85X
ASUS F2A85-V PRO - Základní deska
Gigabyte GA-F2A85X-UP4 - Základní deska
MSI FM2-A85XA-G65 - Základní deska
Výkon Integrovaných grafik - aneb zahrajeme si i v 1920x1080?
Metro 2033 - 1920x1080 DX11
Dirt ShowDown - 1920x1080 DX11
Battlefield 3 - 1920x1080 DX11
Diablo III - 1920x1080 DX9
SKYRIM - 1920x1080 DX9
Deus Ex HR - 1920x1080 DX11
Závěr a první hodnocení
altNová generace APU procesorů a lowend/mainstream platformy AMD FM2 je zde! Jaké jsou?

 

 

 

 

  • TEST: Procesory AMD TRINITY A10/A8/A6

                                  a základní desky FM2 - slušný výkon za nízkou cenu

Nová generace APU procesorů a lowend/mainstream platformy AMD FM2 je zde! Jaké jsou?

Dnes vám konečně můžeme představit a dokonce lehce předvést poměrně dlouho (časově) očekávanou novinku. Novou generaci 32nm APU procesorů AMD, které znáte pod rodinným označením TRINITY, a které konečně přicházejí i na desktop. Tyto procesory přináší 4 základní věci:

  • 1, Procesorovou architekturu PileDriver (vylepšený Bulldozer)
  • 2, Platformu FM2, která tu na rozdíl od FM1 chvíli vydrží
  • 3, Posílený výkon velmi schopných integrovaných grafik s DX11 atd.
  • 4, Vynikající poměr cena-výkon

Ale vezměme to od začátku. AMD požádalo novináře, či chcete-li dalo jim na vybranou, buď to akceptují, nebo si na procesory počkají, jestli by nerozdělili své recenze na dva díly. AMD stanovilo dnešní datum (27.9.2012) jako den, kdy vám můžeme ukázat Preview. Tedy nějaké herní benchmarky, parametry procesorů, testy spotřeby klidně i ve srovnání s konkurenčními Core i3 procesory. Nicméně oficiální uvedení na trh celé FM2 platformy proběhne až 2.10.2012, tedy příští týden. Až na tento den AMD povolilo prozradit ceny, ukázat výkon i v neherních testech a prozradit cenu, za kterou si je v tom říjnu budete moci teprve pořídit. Zatímco většina novinářů nemá s podobnou věcí problém, ostatně o nic nejde, prostě jen rozdělí jeden článek na dva (výhodné i pro magazíny), objevilo se několik méně chápajících, kteří z toho dělají velké drama.

Ze strany novináře jde přitom o obyčejné slušné vychování, pokud jde o dodržení NDA, které ani v tomto případě neznamená žádné ovlivnění testů, výsledků ani nic podobného. AMD prostě jen dává možnost zveřejnit některé zajímavé vlastnosti a testy produktu pár dní před jeho oficiálním vydáním a stanovuje jasná pravidla stejné pro všechny magazíny tak, aby nikdo neměl žádnou výhodu-nevýhodu. Což je férové, protože často se stane, že některý magazín právě pár dní před finálním uvedením schválně NDA poruší. Samozřejmě, kromě toho je ještě vedlejším úmyslem celého rozdělení představení desktopových TRINITY procesorů prostě to, že místo jednoho článku získá AMD hned minimálně dva ve dvou týdnech, což se samozřejmě počítá. Ale jak jsem řekl, žádný slušný novinář nemá s dodržením stanovených podmínek NDA žádný problém, nestanovují totiž žádná nařízení, jak musí testy dopadnout a jaký má být verdikt a zkrátka jsou to normální NDA podmínky stejně jako u snad všech IT produktů. Objektivnímu hodnocení se tedy nekladou žádné meze, jen budeme mít jako novináři i jako čtenáři představení TRINITY procesorů a FM2 platformy rozdělené do dvou článků.

Ještě jednou tedy opakuji, představení některých vlastností nových APU procesorů a FM2 platformy probíhá dnes, ale vlastní uvedení na trh a do prodeje, a tedy k tomu příslušné kompletní testy a představení cen proběhne v úterý 2.10.2012. Dnes vám tak představíme TRINITY procesory pro desktop, ukážeme si pár zajímavých výkonových aspektů, trochu napovíme cenu a ukážeme tři nové pěkné FM2 desky. Berte to tedy jako takové obsáhlejší oficiálně povolené preview před samotným vydáním produktů, které ale díky své ceně a velmi zajímavému výkonu vzhledem k té ceně, jsou naprosto klíčové pro velkou část uživatelů a trhu.

  •  Co je to TRINITY?

Je to druhá generace 32nm procesorů AMD, kde kromě procesorové části je i plnohodnotná grafická část. Je to tedy procesor s integrovanou, ovšem pořád technologicky plnohodnotnou grafickou kartou, což AMD označuje jako APU. Samozřejmě procesor s integrovanou grafikou není dnes už žádná vzácnost a integrované grafiky mají i současné mainstreamové procesory Intel Sandy Bridge/Ivy Bridge. Tato integrace je velmi důležitá proto, že výkon těchto grafik včetně jejich výbavy je dnes natolik vysoký, že velké části uživatelů naprosto vyhovuje. Situaci to tak usnadňuje hlavně v mobilní platformě, ale také u All-in-one PC a kancelářských počítačů, kam už nemusíte cpát další topící a žravý čip vedle procesoru, ale máte to všechno už v procesoru.

Konkrétně pro AMD jsou APU procesory zcela klíčovým produktem a tvoří asi 65% všech prodaných AMD procesorů. TRINITY je stejně jako předchůdce Llano, vytvořen v první řadě pro mobilní trh. Až z něj jsou poté procesory nataktovány, mají tedy podstatně vyšší výkon ale i spotřebu a spolu s novými deskami jsou prodávány i jako low end a mainstream na desktopu. V případě TRINITY je právě desktop poslední štací, kde se představuje. TRINITY platforma už je totiž na trhu od června, kdy se představila jako mobilní platforma.

Důležité je také říci, pro koho jsou procesory TRINITY a vůbec FM2 platforma, určeny. Samozřejmě vedle mobilní platformy, kde budeme nacházet tyto procesory ve všech hlavních cenových kategoriích, je to na desktopu low end a mainstream. Pokud tedy kupujete procesory za 3000 a více tisíc a základní desky klidně ještě mnohem dražší, nemusí vás Trinity vůbec zajímat, stejně jako vás nebude zajímat Core i3 apod. V případě této platformy se bavíme o procesorech za cenu kolem 1500 - 2500 korun vč. DPH a deskách za stejnou cenu. Tedy low end a mainstream. Pro zdaleka největší část běžných uživatelů PC nabízí TRINITY opravdu vysoký výkon ve všech rozměrech a hlavně velmi nízkou cenu. Srovnávat je ale s procesory 2-3x dražšími jako Core i5/7 nebo FX-8000, to se samozřejmě dá jen stěží, když téměř celý TRINITY PC vás vyjde na stejnou cenu, jako jeden procesor vyšší třídy a to zdaleka ne ten nejdražší.

Nicméně pokud čekáte nějaké výkonové zemětřesení, tak vás zklamu. Stejně jako u konkurenčních 22nm Intel Ivy Bridge, které letos proti Sandy Bridge nepřinesly téměř žádný nárůst procesorového výkonu, ale v první řadě u nich šlo o velkou technologickou evolucí (z 32nm na 22nm), to samé je Trinity vs Llano. AMD sice neměnilo výrobní postup, ale podstatně měnilo procesorovou architekturu, kde stařičkou a ukončenou K8 (Athlon/Phenom), vystřídala nová Bulldozer, povýšená na specifikaci vylepšeného PileDriver.

Podívejme se tedy na nové TRINITY procesory podrobněji ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Friday, 21 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 591x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Thursday, 20 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 959x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechWednesday, 19 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 873x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1292x
Komentářů: 0