Doporučené PC sestavy (04/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 150 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 15 duben 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (04/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 150 tisíc
Jak vybírat PC a co jsme nakupovali v roce 2009?
Rozumný zaklad za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 25 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 30 až 40 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí, závěr a tipy ...

 

 

  • Solidní výkon pro každého – PC za 20 až 25 tisíc korun

Chcete počítač se solidním výkonem, výborným poměrem cena/výkon, univerzálně použitelným na vše a se solidní kvalitou? OK. Dali jsme dohromady několik zajímavých možností, jak to poskládat.  

Platformu Intel můžete dnes s klidem nyní ignorovat, ceny a reálná dostupnost některých procesorů jsou úplně mimo, a AMD s jeho RYZEN 5 2600 je mnohem mnohem mnohem výkonnější a hlavně výhodnější. Takže Intel je tam jen do počtu, ale vedle toho, co nabízí platforma AMD a za kolik, nedává smysl. V případě AMD ale budete nadšeni. Procesor, jehož výkon byl ještě začátkem roku 2017 v úrovni absolutního high endu, máte nyní za pár tisíc a s nízkou spotřebou a 6jader/12vláken vám bude chvíli určitě stačit.

Varianta č.1: Sestava kolem 17 tisíc korun bez OS. AMD Ryzen 5 2600 je jasný základ, vystačíme si s k němu dodávaným chladičem. Přidáme ale na solidní 3200MHz paměti ale jen základních 8GB (2x 4GB). Protože tohle už je univerzálnější sestava, osadil jsem kromě rychlého 256 NVMe SSD na OS apod. také 1TB HDD. V kombinaci s RX 570 4GB grafikou velmi zajímavá a cenově výhodná schopná sestava s rozumnými možnostmi upgradu či vylepšení.

Varianta č.2: Pokud si můžete dovolit utratit více, tak můžete zkusit taktování a lepší grafiku. A také více paměti (2x 8GB). Pro to bych tedy doporučil už lepší chlazení, zdroj i case, což vše tedy reprezentuje AMD varianta za 20 tisíc korun bez OS. Intel varianta taktovat nejde, a procesorově je mnohem slabší a dokonce dražší. AMD verze má i výhled na možný 7nm upgrade.

Varianta č.3. Tady už se trochu rozšoupneme a dostáváme se na 25 tisíc za PC bez OS a 30 tisíc za PC s Windows 10 v ceně. Co si můžeme dovolit? Přidáme na CPU, chlazení, lepší desce a nejvýkonnější mainstreamové grafice. K tomu 512GB rychlé SSD a lepší hezčí skříň. Opět doporučuji jednoznačně preferovat AMD variantu, procesorově i jako platforma je mnohem lepší a výhodnější opět s možností výhledové možnosti upgrade na 7nm nové procesory. Pokud se s cenou chcete dostat do 30 tisíc vč. OS, dá se tam dostat i výkonnější grafika, kdy Radeon RX VEGA 56 v nereferenčním provedení Gigabyte stojí jen 8100 korun, nejblíže mu je jedině RTX 2070 a ta je mnohem dražší.     

 (Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Jak jsme řekli, ceny a dostupnost Intel procesorů znamenají, že AMD je nyní bez konkurence. tedy alespoň pro ty, kteří znají výkon a realitu současných Intel a AMD procesorů. Nenajdete jediný procesor od Intelu, který by za podobnou cenu dokázal nabídnout podobný výkon, efektivitu a hlavně výhodnost, jako RYZEN 5 2600. Pokud chcete něco lepšího, můžete sáhnout po RYZEN 5 2600X či po RYZEN 7 2700/2700X už s 8jádry/16vlákny. Ale snažili jsme se vejít do rozpočtu a RYZEN 5 2600 je fantastický procesor, v současnosti jasně nejvýhodnější na trhu pro drtivou většinu uživatelů. A můžete jej klidně nataktovat, pokud budete mít pocit, že nestačí (nebudete).

Testy procesorů AMD a Intel, chladičů a RAM pamětí

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil B450 základní desku. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B450 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty, zajímavou novinku má ASUS v podobě TUF B450 PRO modelů s lepší zvukovkou a dalšími vylepšeními za solidní cenu. Testujeme různé modely, trochu mě mrzí, že výběr je trochu omezenější než na dnes vlastně zbytečné a nezajímavé Intel B360 platformě, kterou bych jinak doporučil k Intelu, kdyby byl dostupný nějaký zajímavý CPU za zajímavou cenu, což není a hned tak nebude.

Testy základních desek pro AMD a Intel

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz). U Intelu, pokud nezvolíte platformy Z370/Z390 nemá smysl se o pamětech bavit. Rychlejší než 2666MHz na B310/B360/H370 deskách podporované nejsou.

  • Grafické karty

Situace na poli grafických karet se výrazně uklidnila. A dokonce dorazily novinky. NVIDIA GTX 1660 a GTX 1660 Ti jsou jasně lepší a výhodnější než GTX 1060 6GB, které moc nezlevnily. Vyhněte se jim za každou cenu jsou to mizerné karty dnes. Kupodivu Radeon RX 580/590 dokáží stále skvěle konkurovat, nabídnout i lepší poměr cena výkon či nižší ceny. Do mainstreamu se rovněž dostala RX VEGA 56, která je hned v několika nereferenčních verzích dostupná za cenu lehce přes 8 tisíc korun, čímž eliminuje výrazně slabší ale podobně stojící GTX 1660 Ti, i dražší a slabší RTX 2060. Z hlediska poměru cena výkon je to tedy seřazenu RX 570, pak dlouho nic, RX 580, RX VEGA 56, GTX 1660 a s odstupem nepříliš výhodné GTX 1660 Ti a RTX 2060. Nejlepší kartou a jasnou volbou do 10 tisíc je s přehledem Radeon RX VEGA 56 8GB.

Testy grafických karet AMD a NVIDIA

PS: AMD RADEON umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort. NVIDIA FreeSync nově také podporuje (tedy neochotně a neříká mu FreeSync ale G-Sync ready), nicméně podpora trochu kulhá, podporuje totiž jen základní AdaptiveSync specifikace, zatímco FreeSync už je rozšířený standard od AMD. Ale je to rozhodně lepší než nic, musíte to aktivovat přes ovladače a pozor ne u všech monitorů je to správně podporováno.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Doba se výrazně změnila, dnes můžete mít superrychlé NVMe SSD ve 240/256GB kapacitě za 1300 korun, 480/512GB je kolem 2500-3000. No neberte to :).

Alternativně, se dají pořídit i větší SSD, kdy dokonce QLC model s 1TB je za lehce přes 3000. Ale doporučím ho jen méně náročným uživatelům, má hodně nízkou výdrž (TBW). Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1150,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru má 3TB, 4TB a 8TB HDD.

Testy HDD a SSD disků

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 240 – 500GB úplně bez potíží vystačí a 1TB SSD už také nejsou nedostupná.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. Ale i tak slušný zdroj kolem 500W je uživí. A kvalitní modely v této cenové hladině nabízí hlavně Be Qiet, Seasonic apod.  

TESTY počítačových skříní a zdrojů

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Samozřejmě pokud sáhnete po mini-ITX platformě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :). Další modely jsou doporučené, velmi pěkné mainstreamové skříně jsou Fractal Design FOCUS G nebo NZXT H500. Skříní pro vás testujeme hromady, takže na nedostatek tipů si od nás stěžovat nemůžete ;). Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 je takové univerzální minimum, za které má smysl si připlatit. Samozřejmě opět jakýkoliv lepší chladič klidně zvolit můžete, testujeme jich hodně.

Podívejme se teď ale o kategorii výše … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!
Kingrow K1 je e-link telefon co vydrží 2 týdny!Pondělí, 24 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 746x
Komentářů: 3
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!
Avengers Endgame se vrátí do kin v nové rozšířené verzi!Středa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2648x
Komentářů: 14
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOM
Empire of Sin – tahová gangsterka ala XCOMStředa, 19 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!
Stronghold: Warlords oznámeno – vypadá hrozně!Úterý, 18 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1430x
Komentářů: 2
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?
Borderlands 3 - nejlepší hra letošního roku?Pondělí, 17 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1836x
Komentářů: 4
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračování
Dying Light 2 – působivě vypadající pokračováníNeděle, 16 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1453x
Komentářů: 1