Vyhledávač her

Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 září 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky.
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 10 až 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 20 tisíc korun
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc:

                                      Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky.

Dnes se podíváme na to, co je nového v nejnižších cenových hladinách, jak si z toho postavit PC. Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru". PC skutečně fyzicky u nás existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako obvykle se zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

  • Vyplatí se teď (09/2018) nakupovat a vybírat?

Cena dolaru je zdá se stabilní, pohybuje se kolem 22 korun. Negativní vliv však může mít probíhající obchodní Válka mezi USA a zbytkem světa (hlavně Čínou), kdy výsledkem jsou tarify, které sice zdraží o až 25% PC komponenty a PC pro zákazníky v USA, ale výrobci využijí příležitosti k úpravám cen i jinde ve světě. V tuto chvíli čistě podle kurzu není situace špatná.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD je zpět a válcuje Intel, který mizí z trhu!

Před rokem dorazila nová generace procesorů AMD RYZEN a znamenala zemětřesení na trhu. Letos AMD ve vydávání novinek pokračovalo a v low endu vydalo asi nejlepší APU procesor všech dob. RYZEN 3 2200G (a dražší 8vláknový RYZEN 5 2400G), tedy moderní 4jádra ZEN architektury s výkonnou integrovanou RX VEGA grafikou. Ta je tak výkonná, že dokáže rozpohybovat všechny moderní hry hratelně, a to i v 1080p rozlišení (samozřejmě mnohé jen na minimální detaily, ale některé i na střední). Dorovnává výkon klasické low endové karty jako RX 550 či GTX 1030. Současně je RYZEN 3 2200G vůbec nejlevnější moderní nativně 4jádrový procesor současné generace na rhu.

Intel pod tlakem musel přidat, a tak nejen nadělil novým Pentium G procesorům 2jádra/4vlákna, ale hlavně Core i3 dnes mají 4jádra/4vlákna, tedy to, co dosud měly jen Core i5 modely. Intel na AMD ztrácí procesorovým výkonem (za podobnou cenu) ale výkonem integrované grafiky je AMD dokonce 3x lepší než cokoliv, co nabízí Intel za ty samé peníze a s tou samou spotřebou! AMD také natlačilo 6jádrové/12vláknové procesory ke 4 tisícům, což je fenomenální výkon, na který Intel nenašlo odpověď, protože jeho 6jadrový CPU má jen 6 vláken a stojí 5 tisíc. AMD navíc vše korunuje tím, že ke svým procesorům přidává velmi dobré chladiče, které jsou tiché a v některých případech i překvapivě výkonné. Intel chladiče jsou absolutní odpad v podstatě nepoužitelné, pokud chcete trochu tichý PC a k některým modelům nedostanete chladič vůbec. AMD u aktuálních CPU dává chladič ke všem AM4 RYZEN 2000 procesorům.

V současnosti už nedoporučuji nákup procesoru s méně jak 4jádry/4vlákny! Nestojí to za to. Intel navíc ztrácí dech. Kvůli tomu, že musí vyrábět větší procesory, jich vyrábí celkově méně, protože nemá kapacity a výsledkem tak je, že některé procesory Intel prakticky zmizeli z nabídky obchodů a AMD RYZEN je tak prakticky bez konkurence, protože ceny těch Intel čipů, které dostupné jsou, vystřelily tak vysoko, že by je koupil jen šílenec.

  • Základní desky – AMD B450 vs Intel B360 a ostatní

AMD si řeklo, že kromě pořádných procesorů, bude Intel prudit i čipsety. Zvolilo tak označení čipsetů podobné těm od Intelu, z čehož musí mít běžný zákazník i běžný prodejce velkou radost (oba se v tom spolehlivě budou plést). Intel, aby to nebylo tak jednoduché, ale také přehlednosti nepřidává. Jeho současné stále 14nm COFFEE LAKE procesory, což je z nouze ctnost a v mnoha případech hlavně i 2 a 4 jádrových verzí jde jen o přejmenované KABY LAKE (SKYLAKE) totiž stále mají LGA 1151 patici a fyzicky je tak můžete dát do starších LGA 1151 desek. Ale nebudou fungovat! Intel COFFEE LAKE procesory totiž prostě musíte osadit do desek s čipsety 300 (tedy H310/B360/H370/Z370). Stále platí, že pokud si navíc chcete taktovat paměti nebo procesor (musíte mí K verzi procesoru), tak musíte mít Z370 desku. Na ostatních čipsetech nemá smysl osazovat ani rychlejší paměti, protože rychleji než 2400/2666MHz nepojedou.

U AMD je to zajímavější. To má v současnosti 3 čipsety. A320 (nepodporuje taktování CPU, ale RAM ano), B450 (nahradil loňský B350) a X470 (nahradil loňský X370). Všechny desky podporují jak loňské RYZEN tak ty letošní čipy (u starších A320/B350/X370 ale musíte mít aktualizovaný BIOS pro podporu nových RYZEN G či RYZEN 2000) a dokonce pravděpodobně budou podporovat i budoucí 7nm RYZEN 3000. B350 (B450) a X370 (X470) podporují plně i taktování procesorů i RAM. Výbava Intel/AMD čipsetů a desek je jinak téměř identická, AMD však vychází o něco výhodněji a zejména B350 proti B360 toho prostě umí víc. I cenově srovnatelně vybavená deska s AMD vychází o malinko výhodněji než pro Intel, ačkoliv rozdíly už jsou často malé. Každopádně i na základních deskách se událo hodně, skoro každá dnes má třeba M.2 PCIe slot pro M.2 SSD a to je další dobrá zpráva …

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 2000 – 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení.  256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 2500 korun. A 480/500GB model stojí už i méně než 3500 korun, takže je ještě zajímavější. Pomalejší SATA modely jsou ještě o něco levnější.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD, ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací asi ano, ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si samostatný NAS, je to lepší řešení. Nicméně vzhledem k nárůstu kapacit SSD, kdy až 500GB verze jsou dnes opravdu cenově dostupné, se spousta uživatelů bez HDD v PC proste obejde. Tímto tedy zejména u sestav s omezeným rozpočtem budeme osazovat už jen SSD. HDD necháme jako alternativní rozšiřitelnou komponentu pro ty, kteří prostě tu kapacitu potřebují (jestli ji potřebujete, tak o tom víte).

  • Grafické karty? Už je to lepší!

Druhá polovina minulého roku, a hlavně začátek tohoto roku, je naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes tak v podstatě ani není možné, aby některé grafické karty stály to, co by stál dle oficiálních cen stát měly. Zdražil výrazně hlavně low end, kdy díky výkonu integrované grafiky v procesoru RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G nemá ani smysl klasický low end (RX 550/GTX 1030) pořizovat, protože ta v tom CPU je stejně výkonnější. Smysluplný o něco výkonnější low end jako RX 560 4GB nebo GTX 1050 Ti 4GB pak stojí 4500 – 5000 korun naprosto běžně, což jsou stále šílené ceny. Pokud chcete klasický mainstream, tedy RX 570/580 nebo GTX 1060 3GB/6GB, tak ten už konečně začal klesat a dá se konečně zase pořídit kolem 6 tisíc korun. Navíc se vrátili i akce, kdy se opět rozdávají hry zdarma. AMD má nyní jednu opravdu super, kdy u vybraných prodejců dostanete k RX 570/580/VEGA grafikám hned tři nové hry: Assassin's Creed Odyssey, Strange Brigade a Star Control (platné od 7.8 do 3.11 2018), které samy o sobě stojí kolem 3500 korun celkem, takže když je dostanete k RX 580 4GB za 6 tisíc, je to zatraceně zajímavá nabídka :).

Trochu větší pokles cen se týká dražších grafik, kde nás čekají brzy i novinky, ale to se dnes probírané cenové kategorie sestav mezi 10 – 20 tisíci opravdu netýká ;). Bohužel máme ještě jedny špatné zprávy …

  • Operační paměti – výrobci rýžují, uživatelé trpí. Ceny jsou děsné!

Ceny pamětí u grafických karet vystoupaly minimálně o 50%, ceny operačních DDR4 pamětí pro klasické PC však zdražily až na dvojnásobek a vysoko se drží. Jediný pokles jsme zaznamenali u rychlých modulů, kdy 3000 až 3200MHz DDR4 dnes stojí v podstatě to samé, co základní 2133/2400, které už se přestávají dělat. Bohužel tak jako tak, zatímco 2x 8GB DDR4 2400MHz v podobě obyčejných Kingston FURY vás v roce 2016 stály 2000 korun, minulý rok to bylo už 3500 korun a letos neskutečných 4500 korun!!! 2x 4GB jsou o polovinu levnější, ale to je pořád 2500 korun za 8GB paměti je strašné, přitom z hlediska výrobních nákladu je to jedna z nejlevnějších věcí, která se dnes dá vyrábět.

Samozřejmě tyhle ceny podstatně ovlivní ceny celého PC a výrazně nám komplikují možnost se do cenových hladin, ve kterých stavíme, vůbec rozumně vejít. 8GB paměti je dnes prostě minimum, od výkonnějšího herního/pracovního PC je ale 16GB zkrátka nutnost. Bohužel výrobci SAMSUNG, HYNIX a MICRON kteří mají v podstatě monopol, si mohou diktovat ceny a ty jen tak neklesnou (výhledově ale klesat přeci jen mají, ovšem zázraky bych neočekával).

  • Intel procesory mají bezpečností díry a přichází o výkon

Ne že by vzhledem k cenám procesorů Intel bylo na místě o jejich pořízení dnes vůbec uvažovat, popravdě by totiž správně neměl Intel současné procesory ani prodávat. Jsou totiž nebezpečné a vadné. Všechny! Začátkem roku se provalil největší bezpečnostní problém, který zasáhl všechny PC a servery po celém světě. Zranitelnosti SPECTRE a především MELTDOWN. Zatímco SPECTRE trpí v podstatě všechny CPU (Intel, AMD, ARM …) a týká se spíše zabezpečení operačního systému a opravy nemají vliv na funkčnost či výkon systémů, MELTDOWN, které se týká výhradně Intel procesorů ano. A dost zásadní. Chybu navíc nelze odstranit, jelikož je fyzicky součástí architektury a Intel ji využíval 10 let ke zvýšení výkonu v určitých situacích. To muselo přestat, takže záplaty se snaží zabezpečit tuto zranitelnost, ovšem reálně znamenají 3-15% pokles výkonu, horší je i stabilita systémů. Navíc aktuální zprávy hovoří o tom, že se našly další zranitelnosti, jejichž oprava si vyžádá dalších až 2-10% výkonu. MELTDWON problémem netrpí procesory AMD, protože daný prvek architektury právě z bezpečnostních důvodů vůbec nemají. Zabezpečení Intel procesorů je však vzhledem k jejich podílu na trhu nutné, a tak jsou záplaty součástí Windows Update, bohužel často způsobují problémy a snížení výkonu je jen jeden z nich. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá novou generaci hotovou.

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat do nějakých 10 až 20 tisíc korun bez operačního systému. Jeho volbu nechám na vás s tím, že dnes je rozhodně více než jen jedna možnost.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ... 
Videa
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 974x
Komentářů: 3
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1605x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 939x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2519x
Komentářů: 10
Oznámeno DLC pro The Outer Worlds!
Oznámeno DLC pro The Outer Worlds!Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 596x
Komentářů: 0
Avowed – nové RPG od Obsidian! Vypadá jako SKYRIM.
Avowed – nové  RPG od Obsidian! Vypadá jako SKYRIM.Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 1