TEST: Chieftec Chieftronic M1 – zajímavá prostorná Gaming Cube skříň se sklem a RGB Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 27 září 2019
Přejít na obsah
TEST: Chieftec Chieftronic M1 – zajímavá prostorná Gaming Cube skříň se sklem a RGB
Exteriér
Interiér
Case v praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • CASE v praxi – osazení komponent

 Chieftec Chieftronic M1 je rozhodně méně obvyklá konstrukce, ale několik podobných na trhu najdeme. Tahle patří mezi ty větší modely, ale současně i jednodušší a cenově dostupnější. Jaká tedy v praxi je a co nabízí?

  • Osazení základní desky

Case je prostorná, a i když se deska osazuje naležato, je zde místo i pro mATX formát. Ten pokryje ideálně celý prostor od bočnice k bočnici.

Výrobce počítá i s průtahy pro kabely, které jsou na tom odmontovatelném rozšíření spodní části, které tvoří koš na 3,5“ disky. Skříň má 4x slotové pozice, takže teoreticky se vejdou dvě 2slotové grafiky, ale je to spíše pro 1 grafiku a 1 rozšiřovací kartu, třeba kvalitní zvukovku. Pro mě osobně je mATX ideální formát a do této skříně se pěkně vejde.

Ale samozřejmě se sem krásně dá osadit i mini-ITX deska. Pak můžete i vymontovat to rozšíření pro 3,5mm disky, čímž vznikne hodně prostoru vpředu, takže sem můžete osadit i vodní chlazení třeba.

  • Osazení grafické karty

Na rozdíl od jiných Game Cube skříní na trhu, tahle nemá žádné výrazné omezení, pokud jde o délku grafiky, standardní až 32cm modely se sem bez potíží vejdou. Karta je navíc vždy vertikálně, takže na ní krásně vidíte a můžete ji obdivovat z obou stran, na což někteří výrobci grafik spoléhají a dělají RGB podsvícení karet z obou stran.

Z hlediska chlazení grafiky stačí dát dopředu ventilátor, skříň chlazení GPU výrazně nelimituje.

  • Osazení disků

Case má v základu dva vyjímatelné koše, jeden na 2x 3,5mm a jeden na 2x 2,5“. K dispozici jsou i antivibrační podložky pro jednoduchou montáž všeho. Koše jdou vyjímat, čímž ale přijdete o možnost disky dovnitř namontovat.

Zatímco konstrukci a umístnění 3,5mm koše chápu, umístění a konstrukci 2,5“ moc ne. Je to poněkud plýtvání místem a materiálem, 2,5“ SSD se dá přišroubovat klidně na podlahu a nezabíralo by tolik prostoru jako ten 2,5“ koš. Tady se možná dalo vymyslet to celé trochu jinak.

  • Osazení zdroje

Trochu omezen je prostor pro zdroj. Některé větší sem prostě nedáte, nevejdou se kvůli nevyjímatelné konstrukci, která drží desku. Ideální je tedy dát sem co nejkratší zdroj, kvůli kabeláži. Ale i běžný standard se 160mm se sem běžně vejde, jak vidíte.

Kabeláž není problém uklidit, je zde místa jinak dost a vše je schováno, protože bočnice mají průhled až na prostor pro desku. Dolní část pro disky a prostor pro kabely je bočnicemi neprůhledně zakryta. Pozice pro zdroj je nevržena tak, že se chlazení skříně neúčastní, ventilátor musí být orientován dolů, což je nevýhoda pro semi-pasivní režim mnoha moderních zdrojů. Ale je to dnes obvyklá orientace ve většině skříní.

  • Chlazení

Pokud jde o chlazení, tady je to trochu komplikovanější. Skříň dorazí jen s jedním 120mm ventilátor vzadu, takže není nijak zajištěn přístup vzduchu dovnitř. Na přední pozici ventilátory nejsou. Bohužel Chieftec použil pro tu zadní pozici ventilátor se speciálním konektorem a RGB podsvícením kompatibilním s tím modulem, a pokud byste chtěli zachovat stejný styl, musíte někde sehnat 2x 120mm nebo 2x 140mm modely dopředu.

Hlavní komplikací je ale podle mě velmi restriktivní přední panel, který sice má průduchy, ale malé. To by ještě tak nevadilo, kdyby hned za tím nebyl prostor pro ty ventilátory tak, že jsou vlastně umístěny uvnitř toho panelu, čímž což ještě víc přístup vzduchu blokuje, protože jsou nalepeny na tu neprůchodnou prostřední část panelu.

Já jsem to trochu vylepšil, protože je možné přemontovat ty držáky ventilátoru „jakoby dovnitř“, čímž ventilátory získají prostor pro dýchání. Současně pokud vymontujete koš na 3,5“ disky, vnikne i dost místa pro osazení až 280mm výměníku vodního chlazení, které jinak není kam jinam v této skříni dát.

Prostor pro klasický chladič na CPU je zde ale neomezený. Vejde se sem s velkou rezervou i obří NOCTUA NH-D15, takže to je docela zajímavé a možná zajímavější, než se dávat AiO chlazení. S klasickým chladičem můžete plně využívat i ty pozice pro disky.

A jaká je skříň tedy celkově v praxi a v provozu? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemoci
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemociÚterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 192x
Komentářů: 0
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4Úterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 175x
Komentářů: 0
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?Neděle, 26 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1341x
Komentářů: 8
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?Sobota, 25 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 628x
Komentářů: 7
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1103x
Komentářů: 16
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 740x
Komentářů: 1