TEST: Chieftec Chieftronic M1 – zajímavá prostorná Gaming Cube skříň se sklem a RGB Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 27 září 2019
Přejít na obsah
TEST: Chieftec Chieftronic M1 – zajímavá prostorná Gaming Cube skříň se sklem a RGB
Exteriér
Interiér
Case v praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Musím přiznat, že konstrukce a uspořádání Chieftec Chieftronic M1 skříně se mě osobně velmi líbí. Řeší totiž můj problém, kdy mám skříň nalevo od sebe a do běžné skříně tak nevidím na své komponenty. Zde to není problém, je zde krásně vidět z obou stran, protože komponenty jsou pěkně jako v akvárku a deska leží.

Líbí se mě možnost dát sem i mATX desku, což je můj oblíbený formát, který osobně považuji za naprosto ideální. Výhrady mám k pozicím pro disky, Uspořádání pro 3,5“ bych ještě pochopil, ale ten koš pro 2,5“ je zbytečný, zabírá více prostoru, než je nutné. A pokud už koš na 2,5“ SSD, proč to neudělat tak, že by se zasouvaly kolmo jako karty a vešly by se vedle sebe třeba i 4. Prostě tohle se dalo vymyslet lépe a s lepším využitím prostoru. Ale funguje to.

Samozřejmě skříň není dělaná primárně na co nejlepší výkon chlazení, což je možná škoda, protože by se dalo udělat i lépe. Horní pevný skleněný panel tomu určitě nepomáhá, ale je to hlavně o stylu a osobně bych ho nechal, jak je. Myslím si ale, že pokud by byl přední panel tvořený většími průduchy s mesh sítem, nebylo by to chlazení vůbec omezeno tak, jak je teď v základu. Obecně bych vážně doporučil Chieftecu předělat ten design toho předního panelu, je zbytečně restriktivní a ubližuje jinak slušnému zbytku skříně po funkční stránce.

Trochu problematický je i fakt, že Chieftec osadil jen jeden 120mm ventilátor dozadu a žádný pro přístup vzduchu dopředu. Navíc ten pěkný modul a dálkové ovládání pro RGB i otáčky ventilátorů bude fungovat jen s kompatibilními ventilátory, tedy těmi od chieftec, jež mají speciální konektor. Podle mě prostě tady měl být ten 1x 120mm zadní a 2x 120mm přední v plné výbavě. Takhle je to prostě napůl řešení s komplikací pro uživatele, který bude shánět kompatibilní ventilátory dopředu, jež tam prostě být musí, aby se výkonnější komponenty v této skříni zbytečně nehřály. Absence těch 2 předních ventilátorů v základu je podle mě prostě přešlap. Navíc pokud by byly vpředu dva svítící ventilátory, možná by se dalo nechat ten panel s mesh sítem průhledný.

Chápu, cenu skříně by to docela zvedlo. Už takhle totiž není úplně levná. Aktuálně stojí 2500 korun vč. DPH, takže s dalšími těmi 2x 120mm RGB ventilátory, by se cena dostala tak na 2900 korun a to už by z pohledu některých konkurenčních skříní mohl být docela oříšek prodat. Zejména pro řekněme „začínající“ novou značku. Zase ale podobně uspořádaných skříní na trhu mnoho není a cena mě tak přijde v pořádku.  

  • Závěr

Osobně si myslím, že Chieftec by měl tuhle skříň ale prostě prodávat a nabízet ve dvou verzích. Kompletně bez toho modulu a RGB ventilátoru, což by možná cenu dostalo na hodně zajímavé 2 tisíce, nebo prostě kompletně vybavenou s trojicí ventilátorů v základu. Ale ne takhle napůl s jedním ventilátorem, kdy prostě je nutné na předek něco dát.

No a právě k tomu předku mám největší výhradu. Už u G1 jsem to říkal a u M1 to opakuji. Celý ten přední panel je naprosto zbytečně restriktivní a omezuje přístup vzduchu, navíc nevypadá až tak dobře, jak by mohl. RGB LED je sice hezké a výrazné, dálkové ovládání je velmi příjemná funkce, ale nedalo by se dam udělat více mesh perforací, aby komponenty uvnitř mohly dýchat? Funkčně by to tu skříň dost vylepšilo.

V případě G1 bych i přepracoval prostor pro SSD, jinak ale musím říci, že celkově se mě uspořádání skříně velmi líbí, skvělé že lze osadit mATX formát, prostoru pro chlazení a GPU je dost a na vše je krásně vidět zprava, zleva i shora. Cena je OK, jak říkám, spíše bych ale uvítal verzi bez modulu a ventilátorů, která by byla levnější, nebo naopak kompletně vybavenou verzi se 3 ventilátory. Tohle „něco mezi“ podle mě není ideální. Každopádně zajímavá skříň a zajímavý základ, na kterém může Chieftec stavět a vylepšovat. Navíc podobných skříni podobného uspořádání na trhu zase tolik není. Takže za mě zajímavý model, s výhradou a doporučením k tomu chlazení ji rád doporučím pro ty, kteří chtějí na svůj hardware pěkně vidět :).

Za výbavu pro testování děkujeme společnosti Chieftec

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Imunda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-28 11:34:37
avatar
No někde se ušetřit muselo. A těch skel stojí trochu víc než plech takže bych ty ventilátory nevizdvihl. Kdo se tomuhle věnuje, ventilátory hodí z minulé (NP). Cena dobrá, krásný dekor, za mě dost dobrý. Něco podobného už hledám dlouho. Uvažuji nad ní.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-28 13:25:49
avatar
Jako vzhledově dobrý, ale s tím předním panelem se uvnitř výkonnější komponenty upečou. To je fakt velká škoda, že takhle zabili tak pěknej case :-(
Navíc si nejsem jistej, jestli tam vůbec jde dát M-ATX desku bez toho koše na 3,5" disky. Pokud ne, tak to je další dost velký problém.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-28 14:17:37
avatar
jde tam dát, pokud ti nevadí, že nebude přišroubována na krajích a bude přesahovat (takže pozor na kabely) ... ale není to problém to tam bez té podpory mít, všechno zásadní co namáhá desku je na té druhé straně ...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hlučnost 2019-09-28 23:42:19

Hloupě se tedy zeptám i když jste to v článku trochu nakousl když otočím ten přední panel (přešroubuji) o jak moc se to chlazení zlepší dost mne tato skřín zaujala sice nemám rád prosklené skříně ale velikostně i vzhledově se mi líbí a ještě jak je to s hlučností se skleněnou skříní nemám žádné zkušenosti takže netuším jak na tom jsou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-28 23:54:53
avatar
asi o 3°C na CPU, ale pořád je to hůře chlazená skříň pokud jde o teploty na CPU.

Hlučnost je u skleněných skříní velmi nízká, protože sklo výborně tlumí. Takže tohle je tišší sříň, ale obětuje ten výkon chlazení .... nicméně pokud do toho nebudete dávat 200W CPU a 300W grafiku bude to OK
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-29 05:45:34

No procesor něco mezi R5 2600,3600 případně 3700X ale ten už se mi zdá pro mne drahý a zbytečný hraji jenom hry a pouštím filmy a grafika RX 5700X případně RTX 2070S nějak se mezi nimi nemohu rozhodnout záleží za jakou cenu bych je sehnal pokud za dobrý peníz tak nemám problém ani s jednou značkou a je mi jedno od jakého výrobce mi v pc tepe grafika.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-29 10:52:18
avatar
tak to bude v poho, Ryzenům je to jedno, ty moc netopí .... ale určitě nějaký ventilátor dopředu v této skříni třeba je ...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-29 11:52:38

Jo,jo to každopádně 2x noctua dopředu a jeden dozadu asi jinou značku bych tam nedal zvykl jsem si na ně a nikdy bych je už neměnil no až na cenu
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-29 21:43:49

Ještě se zeptám když se to přichicení s větráky obrátí půjde tam ten přední kryt nasadit přeci jenom to podle fotek vypadá že bude ten plech vykukovat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-30 23:34:44
avatar
??? Ve výchozím stavu jsou ty držáky tak, že zabíhají do prostoru předního krytu, takže jediný způsob, jak dát ventilátory je "dovnitř" to nicméně neřeší ten fakt, že to celé trochu blokuje přístup vzduchu, protože nádechy jsou prakticky hned vedle a vzduch by tak měl "ostře zatáčet".

já jsem ty držáky otočil dovnitř, čímž jsou ventilátory tedy více utopeny ve skříni a prostor pro nasávání se tak zvětší a nenutí vzduch ostře zatáčet protože celý prostor pod předním panelem je prázdný.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-30 22:56:13

Tak se zkus podívat na CHIEFTEC CI-01B-OP Mini Tower.
Jedná se velmi podobnou skříň bez skel a blikátek a jde sehnat za cca 1000,-
Čelo a vršek jsou z perforovaného plechu takže přístup vzduchu by neměl být problém. Jediné omezení by mohla být výška chladiče některé vysoké věže nevím jestli se tam vejdou. A u širokých karet nebude příliš prostoru mezi větráky a bočnicí.
Já v ní provozuji R5 2600 s chladičem Prism a GTX 1060 k plné spokojenosti.
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-30 23:26:58

Díky za tip. Zajímavá skřín budu o ní uvažovat jen mne trochu mrzí že podle informací se tam vejde jen chladič o velikosti 15 cm věčina kvalitních má spíš 16 cm.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-01 00:12:06

No pokud to nespěchá tak až se dostanu domů tak můžu přeměřit ale to bude tak za 1-3 týdny.
podle popisu je 20mm nižší ale píšou plus 22mm nožičky což u této není. na první pohled ten rám ale vypadá stejně...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-01 06:17:22

No pokud si vzpomeneš pošli mi pak tu zprávu do PM at tady nemusím hlídat tuto konverzaci díky moc.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-15 12:00:38

Tak chladič by sem měl i do této levné vejít 160mm.
rozměr mezi stropem a cpu je 165mm ale jsou tam malé výstupky na montáž větráku na strop.
Ten pak nepůjde namontovat standardně, ale teoreticky by mohl jít namontovat na strop zhora mezi strop a horní kryt.
Ten je plastový a na vrchu kovová perforovaná mřížka
Obrázek
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Poděkování 2019-09-29 09:10:56

Děkuji za recenze na PC skříně.

Je to sice pravděpodobně (spíš určitě :-)) nejméně často obměňovaná část počítače, ale zato konstrukčně nejvariabilnější a proto (alespoň pro mne) nejzajímavější.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4951x
Komentářů: 30
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 866x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1660x
Komentářů: 13
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2774x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 817x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 2