Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 12 říjen 2016
Přejít na obsah
Výběr PC a Hardware (10/2016): Co koupit za 15, 20 a 25 tisíc korun a jak to složit?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - PC v roce 2009
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC kolem 15 tisic
Výhodné PC s dobrým výkonem - PC s Windows za 20 tisíc
Kalitní a výhodné PC s dobrým výkonem za 25 tisíc
Závěr

 

 

  • Rozumný základ za rozumnou cenu – PC kolem 15 tisíc korun

V případě kompletního PC včetně OS kolem 15 tisíc je zde několik způsobů. Můžete vsadit na nejlevnější komponenty na trhu a poskládat to bez ohledu na kvalitu, což vřele nedoporučuji, protože si zaděláváte na drahé a zdlouhavé problémy. Anebo to můžete sestavit rozumně. Připravili jsme tedy vyvážené sestavy:

První varianta spoléhá na integrovanou grafickou kartu v CPU. U těchto sestav ignorujte Intel platformu, protože ta jaksi nemá, co proti AMD nabídnou pokud jde o výkon a použitelnost integrované grafiky, nemá AMD konkurenci.

Druhá varianta spoléhá na low endovou přídavnou grafiku a to novou RX 460 ve 2GB variantě, což je asi to nejlevnější, co má smysl jako novou grafiku koupit. Výhodou jsou minimální nároky na napájení (2GB verze nemá přídavné napájení), takže stačí i slabý zdroj. Grafický výkon je ale asi až 3x lepší než i s výkonnou integrovanou grafikou AMD. Navíc se do  hry vrací Intel platforma, i když cenově už je ve výsledku dost jinde. AMD je prostě lepší volba v těchto cenových hladinách.

  • O výběru komponent podrobněji

                                      – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

  • Procesory

Tady se v podstatě bavíme o nejlevnějších smysluplných modelech. Pokud jde o procesory s integrovanou grafikou, tak z hlediska výkonu a výbavy grafiky nemá Intel co nabídnout proti AMD, což je docela problém, když stavíte PC spoléhající jen na integrovanou grafiku a faktem je, že AMD jsou bez potíží použitelné i pro lehké hraní. Intel tedy ignorujte, pakliže od té integrované grafiky opravdu chcete více než jen zobrazovadlo textu a videa.

Pokud se rozhodnete jít cestou procesoru s přídavnou grafikou, byť low endovou, ve výsledku můžete mít podobný procesorový výkon a mnohem lepší grafický a cenově to vychází jen o málo hůře. Jenže to platí jen u AMD. AMD totiž nabízí procesory s grafikou (A10) a v podstatě stejný procesor ale bez grafiky (Athlon X4). Jenže A10 stojí skoro 3 tisíce, procesorově to samé v podobě Athlon X4 s vypnutou grafickou částí pořídíte za 1650 korun! U Intelu takovou možnost nemáte. Nejlevnější Core i3-6100 stojí 3300 korun a pod ním už jsou jen čistě dvoujádrové Pentium G procesory, které opravdu nedoporučujeme kupovat! Core i3 je minimální rozumná volba.  Bohužel cenově pak celá sestava vychází v podstatě v jiné cenové kategorii a rozhodně už se nepohybujeme kolem 15 tisíc jako v případě AMD, kde se dostaneme těsně nad 16 tisíc.

Poznámka: Je škoda, že AMD neuvedlo dosud do běžného prodeje zbrusu nové BRISTOL RIDGE procesory pro AM4 platformu, kde nová a poslední generace 28nm modelů jak A6/A8/A12, tak X4 přináší podstatné zlepšení výkonu i efektivity a modernější platformu. Dostupné jsou jen pro OEM partnery, a na běžný trh se dostanou snad brzy – rozhodně bychom je upřednostnili a pokud nespěcháte se stavbou PC, doporučujeme na ně a AM4 platformu počkat.

K procesorům jsme rovnou vybrali i vhodné chladiče, zejména s ohledem na poměr cena-výkon a hlavně požadavek opravdu tichého provozu.

  • Základní desky

Nabídka desek se poněkud tenčí. V případě FM2+ platformy AMD je to asi pochopitelné, prostě končí a AM4 ji brzy nahradí. U Intelu ale také již spousta modelů přestává být dostupná, protože se chystají desky s čipsety řady 200. Nicméně není důvod na ně vyloženě čekat, neb přinesou minimum nového a i nové KABY LAKE procesory jsou stále současné SKYLAKE a kompatibilní. Samozřejmě pro vás pravidelně testujeme stále nové a nové základní desky, abyste byli v obraze, co se nabízí :).

  • Grafické karty

Ty levnější sestavy spoléhají na výkon a schopnosti integrovaných grafik v procesorech. A tady to opravdu konkurence není. AMD vyloženě převálcuje Intel, jehož běžné grafiky se sice výrazně zlepšili, ale výkonově jsou stále jen na třetině výkonu toho, co nabízí AMD nemluvě o podpoře her a technologií. Takže pokud chcete používat integrovanou grafiku a přeci jenom byste si chtěli občas i něco zahrát (v nízkých detailech), tak AMD to zvládne, Intel ani náhodou.

Pokud ale vsadíte na neintegrovanou grafiku, tak tady už výběr je. Nejlevnější, co se vyplatí koupit je nový Radeon RX 460 ve 2GB verzi, který si vystačí i s napájením přes desku. Je to naprosto moderní 14nm grafika se všemi aktuálními technologiemi. 4GB verze jsou dražší a už se blíží mainstreamovým vodám. Výkonově je RX 460 2GB asi tak 3x lepší než integrovaná grafika a většinu her si ve FullHD zahrajete i na střední detaily bez potíží. Pokud byste chtěli více, pak je tu až Radeon RX 470, který ale stojí nejméně 5,5 tisíce dnes, takže asi trochu mimo naši cenovou relaci. V současné době AMD s RX 460 nemá konkurenci, ta dorazí v podobě GTX 1050 2GB a o něco dražší a výkonnější GTX 1050Ti 4GB na konci měsíce. GTX 1050 2GB bez napájení bude mít podobné vlastnosti i výkon jako RX 460, ale měla by být dražší. GTX 1050Ti pak bude o něco výkonnější s přídavným napájením, cenově ale o dost výše a proslýchá se, že AMD plánuje zlevnit RX 470, což by byla velká čára přes rozpočet, protože výkon RX 470 je téměř dvojnásobný proti RX 460/GTX 1050 řadám. Každopádně vybírat rozhodně je z čeho a co. Aktuálně pro vás chystáme i testy dalších verzí jednotlivých grafických modelů.

  • Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pamatujte, že AMD FM2+ platforma je stále DDR3. Až AM4 bude DDR4 jako současné Intel platformy. V případě že budete sázet na výkon integrované grafiky u AMD, tak kupte i opravdu rychlé paměti, ideálně 2400MHz DDR3 a nastavte to v BIOSu. Protože Integrovaná grafika spoléhá na operační paměť PC je výkon hodně znát (A DDR4 budou u AM4 velkým zlepšením). Vzhledem k napnutému rozpočtu si pravděpodobně budeme muset vystačit jen s 2x 4GB tedy 8GB paměti celkem. Určitě kupujte vždy dva moduly, neosazujte jen jeden – snižujete si výkon. 8GB paměti ale stále dostačuje na vše. 

V případě diskového systému jsme se rozhodli, že SSD prostě patří do každého PC a zejména u levnějších PC se slabším HW je jeho přínos znatelný. PC je svižný atd. Takže minimálně na systém prostě SSD. A kupujte minimálně 120GB verze, protože menší jsou slabší, méně vydrží a jsou malé, takže se na nich nevejde systém ani pár programů a ještě rezerva. V současnosti nejlevnější 2,5“ SSD stojí 1100 korun běžně, a jsou dobrá (otestovali jsme je), takže není důvod je neosadit. Samozřejmě pro ukládání větších objemů dat použijte HDD jako druhý disk do PC. Nejlevnější smysluplnou volbou je 1TB disk za nějakých 1500 korun, 2TB za 2 tisíce je výhodnější, ale rozpočet je napnutý. Nejvýhodnější jsou 3TB a 4TB varianty, ale to jsme cenově už vysoko. Každopádně HDD se dá dokoupit a vyměnit kdykoliv.

Na trhu je spousta zdrojů a skříní a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. I s tou přídavnou grafikou bude spotřeba maximálně v zátěži tak kolem 150-170W a to zdaleka ne vždy. Takže nemá smysl tam dávat 500W zdroj. Ideální by byl 300W, ale kvalitní takový zdroj stojí kolem 1500 korun. Osadili jsme tedy poměrem cena-výkon OK zdroj za 1000 korun. Levnější rozhodně nekupujte.

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. Do oka nám padla SilentiumPC Brutus Q20, což je cenově dostupná zajímavá miniCASE, vhodná právě pro takto slabší PC s menším zahříváním, jelikož nemá přídavné chlazení (nepasivní 2GB RX 460 je tedy ideální řešení a spolu se zdrojem chladí všechno uvnitř). Pro naše sestavy je ale doslova ideální. Optickou mechaniku neosazujeme, takže že tu na ní není místo, nevadí. Samozřejmě můžete vzít i jinou case, třeba klasičtější SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black, či modely od ZALMAN nebo CoolerMaster nabízejí podobné věci za slušné ceny. Volba je na vás. 

  • Shrnutí

Vzhledem k cenám dolaru/eur si nemůžeme moc vyskakovat, ale i za těch 14 tisíc se dá poskládat PC s Windows 10, který bude opravdu použitelný, kvalitní a svižný a za 16 tisíc lze mít i trochu toho grafického výkonu :). Co když si ale chcete dopřát trochu více? I na to máme řešení … jdeme na další kapitolu a to počítačů za 20 tisíc ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1085x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1606x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2287x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2027x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1344x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 1