Výběr PC sestav a Hardware (02/2017) za 15 tisíc: Co koupit a neprohloupit? Podívejme se … Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 14 únor 2017
Přejít na obsah
Výběr PC sestav a Hardware (02/2017) za 15 tisíc: Co koupit a neprohloupit? Podívejme se …
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - Co jsme nakupovali v roce 2014?
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC kolem 15 tisíc korun (02/2017)
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

  • Výběr PC sestav a Hardware (02/2017) za 15 tisíc:

                                                Co koupit a neprohloupit? Podívejme se …

Je na čase se podívat, co je nového ve světě hardware a jak z toho poskládat počítač. V dnešním článku se podíváme na to, co poskládat za cca 15 tisíc korun. Jediný komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a PC v CZ, je opět aktualizován. Na trh dorazilo několik nových produktů, které jsme museli prověřit a vyzkoušet. DDWorld.cz totiž jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", ale skutečně fyzicky existují a snažíme se otestovat minimálně 95% doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ. Zkrátka a dobře, jediný komplexní průvodce stavbou PC a výběrem jednotlivých komponent v ČR je opět tady!

  • Vyplatí se teď (02/2017) nakupovat a vybírat?

Třetím rokem trpíme oslabováním koruny a zdražováním komponent, konec intervencí je ale na dohled a nejspíše nastane někdy mezi dubnem a červnem tohoto roku (v Q2/2017). Současný kurz je stále vysoko, ačkoliv i změny v USA chtějí dolar oslabit a tak by výhledově mohlo být hlavně v druhé polovině roku o něco levněji, než nyní.

  • Novinky, které ovlivňují výběr a nákupy

Když se bavíme o sestavách kolem 15 tisíc, pro které používáme nejlevnější komponenty, tedy low end, je asi nejzajímavější novinkou nová generace Intel „KABY LAKE“ procesorů. Zatímco ve vyšších segmentech u 4jádrových modelů Core i5/Core i7 není moc co obdivovat a prostě jen vzrostla frekvence, u levných procesorů Intel Pentium G je zde podstatná změna!

Procesory Pentium G jsou dvoujádra a jako taková se stala v podstatě nepoužitelná. Výkon dvoujádrových CPU je dnes velmi i v běžných aplikacích špatný a AMD navíc za stejnou cenu prodává dávno 4jádrové procesory. Intel tak u nových KABY LAKE verzí u Pentium G od modelu G4560 (1600 korun), nově nabízí sice stále jen 2 jádra ale 4 vlákna! To je stejná konfigurace, jakou mají 2x dražší Core i3. Vyhněte se samozřejmě nákupům už ne o moc levnějších Pentium G jen se 2 jádry/2vlákny. Otázkou je, jaký je rozdíl mezi Core i3 nyní. To si povíme dále.

V případě platformy AMD čekáme na novou AM4 platformu, která kompletně nahradí FM2+ i AM3 zároveň. Hodně se mluví zatím o high endu a konkrétně 8jádrových RYZEN procesorech, ale všichni určitě vědí, že AMD má i poslední 28nm generaci APU procesorů pro AM4, jen ji zatím nabízí pouze pro OEM trh. Vzhledem k téměř prázdným skladům kolem FM2+ tak předpokládáme, že s příchodem AM4 platformy AMD vypustí jak RYZEN tak právě ta vylepšená APU, která jsou hodně zajímavá. V případě že nechcete integrovanou grafiku, bude tady 14nm AMD RYZEN R3 (4jádra) nebo R5 (4jádra/8vláken) za ceny v úrovni Core i3. K tomu dorazí celý zástup základních desek na 3 čipsetových řešeních od nejlevnějších po nejdražší a AMD tak kompletně přejde na moderní platformu včetně podpory DDR4 pamětí atd. Stát by se tak mělo v březnu.

  • Nepříjemné zprávy: ceny pamětí a SSD :(

Stále trvá umělé oslabování koruny, které však nejspíše během dubna maximálně května skončí (už totiž začíná vyloženě škodit). To by mohlo ceny regulovat. Nicméně nejen toto ovlivňuje ceny v našich obchodech. Asi jste si někteří všimli, že výrazně zdražily paměti (RAM) a o něco i SSD disky. Pokud nás čtete pravidelně, tak z našich aktualit víte, proč tomu tak je.

V obou případech jde o fakt, že poptávka po pamětech převyšuje nabídku. Zatímco u RAM je ovšem situace vyvolaná uměle výrobci pamětí (omezily produkci), u NAND čipů pro SSD prostě výroba jednoduše nestačí, jelikož NAND se dnes dává všude. A tak za několik posledních měsíců jsou RAM až o polovinu dražší a SSD také o několik set korun zdražily. Zdražování RAM má navíc pokračovat ještě pár měsíců. V případě SSD výrobci odkládají uvádění některých nových modelů a pravděpodobně se tak ceny moc hýbat nebudou, ačkoliv obecně ceny SSD stále klesají, platí to však o větších kapacitách jako 480GB až 1TB. Očekávané posílení koruny by v dalším kvartále mohlo ceny pro nás přeci jen trochu vylepšit.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ... 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Battlefield 5 míří do druhé světové!
Battlefield 5 míří do druhé světové!Úterý, 22 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 1
Elektrická Formule E – druhá generace vypadá o poznání lépe!
Elektrická Formule E – druhá generace vypadá o poznání lépe!Neděle, 20 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 974x
Komentářů: 1
DeadPool 2 je v kinech a je famózní!
DeadPool 2 je v kinech a je famózní!Pátek, 18 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1682x
Komentářů: 5
Call of Duty: Black Ops 4 – bez kampaně zato s „PUBG“ módem!
Call of Duty: Black Ops 4 – bez kampaně zato s „PUBG“ módem!Pátek, 18 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 939x
Komentářů: 2
RAGE 2 – Bethesda představuje šílenou akční hru v otevřeném světě
RAGE 2 – Bethesda představuje šílenou akční hru v otevřeném světěStředa, 16 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2097x
Komentářů: 9
Filmový Predátor se vrací! První ukázka nevypadá dobře
Filmový Predátor se vrací! První ukázka nevypadá dobřeNeděle, 13 květen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2407x
Komentářů: 13