Vybíráme počítačovou sestavu a komponenty – Leden 2008 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 14 leden 2008
Přejít na obsah
Vybíráme počítačovou sestavu a komponenty – Leden 2008
Kategorie levně výhodně a úsporně - PC základy kolem 7000 korun
Levné multimediální a herní PC základy 10 000 - 20 000 korun
Výkonné multimediální a herní PC základy nad 20 000 korun

 

 

 

  • Kategorie levně výhodně a úsporně 

                      PC základy kolem 7000 korun

   Od minulého přehledu se nám toho zde příliš nezměnilo. Jen se malinko hýbaly ceny. Tento cenový segment jsem nazval levně a výhodně. Netvrdím, že za danou cenu nelze poskládat něco výkonnějšího, ale rozhodně ne se stejnou kvalitu, za kterou se mohu zaručit. Slovo výhodně zde označuje v tomto nejlevnějším segmentu to, co se ještě vlastně vyplatí koupit. Nové produkty se sem do low-endu zrovna nehrnou. Tato cenová kategorie je vhodná pro ty, kteří od počítače nečekají nic více, než že to bude rychlejší psací stroj, který ale zvládne sem tam nějaký ten film, nenáročnou hru, hudbu apod. V žádném případě to ale není, a ani být nemá, herní stroj.

AMD-7-000-ddworld

   Jako vždy jsem zpracoval dvě tabulky. Jedna ukazuje volbu na platformě AMD a druhá na platformě Intel. Ptáte se, která je lepší? Na kancelářské činnosti je to prašť, jako uhoď. Sestava AMD disponuje silnější integrovanou grafikou, což je tak asi jediný výkonový významnější rozdíl. Doporučit ke koupi lze obě varianty.

Intel-7-000-ddworld

  • Procesory

   Nacházíme se v nejlevnějším segmentu trhu. Zde ještě hrají prim jednojádrové procesory. Pro běžné kancelářské účely a použití jsou výkonově více než dostatečné. U AMD máme možnosti:

  • AMD Sempron model LE-1100 EE/LE-1150 EE/LE-1200 EE/LE-1250 EE sAM2
  • AMD Athlon64 model LE-1600 nebo LE-1620 sAM2

U platformy Intel:

  • Intel Celeron 420/430/440 s775

Uvedené modely se liší takty a tím pádem i výkonem a přirozeně cenou. Athlon a Sempron se liší tím, že Sempron je nižší verze procesoru s méně vyrovnávací paměti a tím pádem i výkonem. Cenově se ale dnes zase tolika neliší. Dávám tedy přednost, když už, tak Athlonům. Existují na trhu ještě dražší jednojádrové procesory, ale ty bych už dnes vynechal. Na Platformě Intel, máme také výběr, i když notně omezený v současnosti na tři modely jednoho procesoru. V cenících naleznete ještě varianty Celeronů řady 3xx. Ty ale z vašeho výběru rovnou vynechejte. Jedná se o starší modely. Vybírejte pouze z nových Celeronů 4xx na technologii Core. Uvedené modely se opět liší takty a tím pádem i základním výkonem a cenou.

Pozn: Na běžnou kancelářskou práci je dvoujádrový procesor zbytečnou záležitostí. Na tyto činnosti dnes bohatě stačí uvedené jednojádrové modely. Bohužel totiž na dvoujádrovém procesoru v tomto cenovém segmentu a pro daná určení počítačů neuděláte dvakrát více práce než na jednojádrovém.

  • Základní desky

    V tomto cenovém segmentu vybíráme základní desky s integrovanou grafickou kartou. Nemá smysl dnes pořizovat pro kancelářské účely levnou grafickou kartu zvlášť. Výkonově nestojí za tu investici. Vyhněte se tedy pokud možno této variantě. Určitě nekupujte grafické karty typu ATI Radeon HD2400 nebo Nvidia GF8300/8400/8500. O straších sériích ATI X1000 nebo Nvidia GF7 už nemluvím vůbec. A co naše základní desky? Pro AMD bych vybíral z těchto variant:

  • Asus M2A-VM - AMD 690G
  • Asus M2A-VM HDMI - AMD 690G
  • Gigabyte GA-MA69G-S3H - AMD 690G
  • Gigabyte M68SM-S2L - nForce 630a

Platforma Intel:

  • Gigabyte GA-G31MX-S2 - Intel G31
  • Gigabyte GA-G33M-DS2R - Intel G33
  • Gigabyte GA-73PVM-S2H - nForce 630

   Na platformě AMD bych dal přednost čipové sadě AMD690G. Do úvahy ale můžete vzít i konkurenční čipovou sadu nvidia NF630a. Vyhněte se AMD690V a vůbec jiným čipovým sadám, než těm uvedeným. U Intelu dávám přednost v tomto cenovém segmentu Integrovaným grafikám právě od společnosti Intel. Ty nabízí čipové sady G31 a G33. Zajímavou alternativou je čipová sada Nvidia GF630. Pokud jde o značky základních desek, tak favority jsou zde Gigabyte a ASUS a možná Foxcon a Intel. Vyhnul bych se určitě MSI a Biostaru, které v současné době nelze řadit mezi bezproblémové výrobce, hlavně co se kvality týká.

asus-AMD690G

Pozn. Integrovaná grafická karta vás nijak neomezuje v možnosti rozšířit svůj počítač o klasickou slotovou grafiku. Nicméně pokud nehrajte náročné 3D hry, jsou dnes výkon a možnosti současných integrovaných grafických karet zcela dostatečné s moderními výstupy.

  • Operační paměti, pevné disky a mechanika

   Pořizovat méně jak 1GB pamětí? Nesmysl. Pořizovat jen 1GB paměti? Vzhledem k cenám pamětí je to škoda a zbytečné omezování se. 2GB jsou dnes optimální hodnotou a vzhledem k ceně i rozumnou hodnotou. Pokud jde o konkrétní doporučení, mám jediné. Vybírejte moduly DDR2 800MHz. Ty jsou dostupné buď zvlášť nebo v 2GB kittech. Značka je celkem jedno, ale doporučím obligátní A-DATA, Kingstone, Kingmax, Geil. Lepším časováním na AMD nic nezkazíte. Na Intelu vám takové moduly umožní při horším časování dosáhnout vyšší frekvence. Časování na Intelu nehraje roli.   

Pozn. Neztrácejte čas uvažováním nad pomalejšími RAM než 800MHz DDR2 a ne nad menšími moduly než 1GB v kuse. V současnosti se už nic horšího nevyplatí.

HDD

Pokud jde o pevné disky, tak vzhledem k tomu, že se nám v podstatě srovnaly ceny 80GB,120GB a 160GB modelů, je nesmysl kupovat menší než 160GB pevný disk. A to i pokud je to pro vás nevyužitelné místo. Co se týká konkrétního modelu, pohlídejte si parametry SATA2 (SATA300), 7200ot/min a alespoň 8MB vyrovnávací paměti. Značky pak Western Digital, Seagate, Samsung nebo Hitachi.

U optických mechanik toho moc říci nelze. Vybíral bych dnes jen plně vybavený model s rozhraním SATA. Tedy mechanika, která zvládá dvouvrstvá média, formát DVDRAM a disponuje i nějakou tou popisovací technologií ala LightScribe. Značka je dnes celkem jedno. Samsung, LG, ASUS, Sony.

  • Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení

  Klasické mé doporučení je, že na skříni a počítačovém zdroji se nešetří. U počítačových skříní máme dnes na výběr z několika kvalitních modelů od značek CoolerMaster, Enermax, Gigabyte, ASUS, ThermalTake. Vyhněte se určitě výrobcům typu Eurocase či Color it apod. Nejsme ani odkázáni na jednu velikost skříně. Vyberte si dle preferencí, musíte ale někdy přizpůsobit výběr ostatních komponent a také chlazení. Pokud jde o zdroj, tak zde mám v této cenové kategorii jediné doporučení. Fortron 300W. Nic jiného se nevyplatí pořizovat. Některé malé skříně se dodávají s vlastním zdrojem, protože se vzhledem k jejich rozměrům standardní napájecí zdroj do nich nevejde, tak pozor.

PS_fsp400-60pn

Pozn. Kvalitní zdroj není luxusem, ale věcí rozumu. Sice za něj dáte o pár set korun více než za nekvalitní, nicméně odvděčí se vám mnohem nižší spotřebou celého počítače, delší životností komponent, tišším provozem a v neposlední řadě ušetří i mnoho problémů se stabilitou počítače. Kvalitní zdroj nevybíráme dle počtu Wattů, ale dle účinnosti. Pod 75% nejdeme. Kvalitní výrobce zdroje účinnost uvádí.

Zbývá nám vyřešit chlazení. V uvedených sestavách je jediným rušivým elementem BOX chladič na procesorech. To ale investicí 200 korun hravě vyřešíme nákupem mnohem většího a mnohem tiššího chladiče. Kvalitní skříň má pak chlazení vyřešeno a tím máme o problémy postaráno.

  • Aby sestava sestavou byla ...

Jistě jste si všimli, že se zabýváme výběrem funkčních počítačových základů, nikoli celých sestav. Nicméně protože jsou to další nutné investice, tak pro pořádek uvedu i co vás dalšího čeká. Je to příklad výběru.

prislusenstvi-1

Periferie jsou natolik individuální záležitost, že si skutečně netroufám v tomto ohledu nějak konkrétně doporučovat. Zmínit se ale mohu o operačním systému, který nutně potřebujete k zajištění funkčnosti vašeho počítače. Operační systém nekrademe, ale kupujeme. Pokud ho chcete zadarmo, i to je dnes možné. Sáhněte po operačním systému Linux. Za Windows musíte platit a na výběr dnes máte z možností XP nebo novějšího Vista. U uvedených sestav se mi nezdá Vista jako nejlepší nápad. To samé platí i u mobilních počítačů. Windows Vista nepřináší mnoho nového a bohužel jsou o něco náročnější než XP. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli, jsou na výběr verze výbavy a hlavně provedení OEM nebo krabicové. OEM je levnější, ale je to instalace vázána na základní desku. Při její výměně vám tak mohou nastat problémy.

Přejděme teď k nejoblíbenější cenové kategorii sestav a komponent.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 870x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1723x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1617x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1474x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1936x
Komentářů: 2
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 0