ASRock B650E Taichi Lite – TEST a RECENZE univerzálně skvěle vybavené základní desky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 06 prosinec 2023
Přejít na obsah
ASRock B650E Taichi Lite – TEST a RECENZE univerzálně skvěle vybavené základní desky
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení
altPlný PCIe 5.0 design a rozumnějším cenovém provedení, ale stále se špičkovou výbavou.

 

 

 

 

  • ASRock B650E Taichi Lite – TEST a RECENZE

                                            univerzálně skvěle vybavené základní desky

Platforma AMD AM5 je momentálně jasně nejlepší mainstreamová PC platforma na trhu, takže se podíváme na další zajímavou desku. Desky s nejlépe vybaveným čipsetem X670E jsou cenově poměrně vysoko, ale B650E jsou již také dostupné, i když nabídka není zdaleka tak široká. Ale existuje, důkazem čehož je i dnes testovaný model. Proti podobně vybaveným X670E, se kterým často sdílí stejný PCB základ, protože jistě víte, že B650E, stejně jako X670E mají povinně vždy minimálně 1x PCIe x16 slot pro GPU a současně 1x M.2 Gen5 slot pro SSD, však B650E desky jsou obvykle o několik tisíc korun levnější. Což je samozřejmě pád rozdíl.

Ano, B650 bez E jsou ještě levnější, ale také už jde fakticky o jinou třídu a nemají obvykle plnou Gen5 podporu. Pokud jde o zásadní rozdíly mezi ASRock B650E Taichi a B650E Taichi Lite, základní deska prostě nevypadá tak dobře. Má menší pasivy, chybí ji železný backplate a také nemá tak masivní chlazení. Ovšem napájecí kaskáda je identická, stále má 27 fází, což je skvělé (i když pro extrémně efektivní RYZEN procesory až poněkud přehnané). Ani u další výbavě nejsou moc velké rozdíly, stále zde máme přítomný USB 4.0 konektor, což není u základních desek v ceně kolem 8000,- moc zvykem, většina modelů, co tento nový konektor má, stojí přes 10 000,- v tomto ohledu je tedy ASRock celkem unikátní.

Nepřekvapí přítomnost rychlé 2,5gbit rychlé síťové karty, a hlavně opravdu parádní zvukový kodek Realtek ALX4082 s ESS SABRE 9218 DAC převodníkem. V dané cenové hladině docela luxusní a nijak obvyklá věc.

Co by B650E model, má deska tedy povinné PCIe 5.0 sloty. A to tedy ten hlavní pro grafickou kartu a současně jeden M.2 SSD, který je hned vedle paměťových slotů. Vše níže pod tím hlavním PCIe 5.0 x16 slotem už je „jen“ PCIe 4.0. Konkrétně další dva M.2 Gen4 sloty a jeden další rozšiřovací slot. B650E má nicméně celkově menší počet PCIe linek než X670E, tedy deska je přeci jen méně vybavená, ale rozhodně je všeho dost pro běžné uživatele a cena za to je také níže.

CO velmi chválím je přítomnost POST displeje, který se velmi hodí při případném řešení nějakého problému, podle kódu, který se na displeji zobrazí, ihned víte, v čem je problém. V této cenové relaci stále není POST display standardem a opět většina základních desek ve stejné cenové hladině jej nemají.

Na zadním panelu se pak nachází tlačítko pro Flash BIOSu rovnou z USB disku bez nutnosti mít v desce osazený procesor. Tato funkcionalita se bude dozajista hodit při upgradu na procesory nové generace RYZEN 8000 (ZEN 5) chystané na rok 2024, které by do všech stávajících AM5 desky měly pasovat, samozřejmě po aktualizaci BIOSu.

I proto je AMD AM5 platforma dnes zdaleka nejzajímavější pro stavbu PC, protože konkurenční LGA 1700 platforma je definitivně mrtvá a cokoliv nového Intel za rok touhle dobou uvede na 7nm, bude do zcela nové platformy. AMD a jeho AM5 naopak bude sloužit nejen ZEN 5 generaci procesorů, ale je pravděpodobné, že i té další. Tedy podobně dlouhá životnost a snadná výrazná upgradovatelnost jako byla u AM4. Něco, co prostě Intel nemůže, či nechce nabízet.

Jaká tedy je ASRock B650E Taichi Lite v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2522x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1721x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1035x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1570x
Komentářů: 1