ASUS M3A32-MVP Deluxe – kvalitní základ pro AMD s bonusem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce
Pondělí, 24 březen 2008
Přejít na obsah
ASUS M3A32-MVP Deluxe – kvalitní základ pro AMD s bonusem
ASUS M3A32-MVP Deluxe - výbava a příslušenství
ASUS M3A32-MVP Deluxe - základní deska
ASUS M3A32-MVP Deluxe - Sestava, BIOS a taktování
ASUS M3A32-MVP Deluxe - testy
ASUS M3A32-MVP Deluxe - praktické zkušenosti a závěr
  • ASUS M3A32-MVP - Sestava, BIOS a taktování
Naše testovací sestava zatím nedoznala přílišných změn, uvidíme, co s tím vymyslíme dále.
Testovací sestava DDWorld.cz:
Model
Zapůjčil
Procesor
AMD Athlon64 X2 6000+
(3,0GHz, s AM2)@3,2GHz
AMD-CPU-ikonka
AMD-logo
Chlazení
Noctua NH-U12P
noctua-CPU-ikonka
noctua
Základní deska
Dle testu
RAM
2x1GB DDR2 800Mhz cl4
Grafická karta
ASUS Radeon HD1950XTX 512MB
X1950XTX-ASUS
asus-logo
Pevný disk
Western Digital Raptor
74GB 10 000ot/min
WD-HDD-ikonka
western-digital-logo
Zdroj
Thermaltake Toughpower 750W
 Skříň
 Gigabyte 3DAurora370
GB-Aurora-ikonka
gigabyte-logo
OS
Windows Vista Ultimate 32-bit
  • BIOS a taktování
bios
Pokud jde o samotné možnosti BIOSu, tak ty jsou v rámci běžných parametrů. Pokročilé taktování umožňuje nastavení FSB v rozpětí 200-600MHz, voltáž procesoru jde od 0,8V až po 1,685V v 0,0125V krocích, CPU VDDA voltage jde v rozpětí 2,5-2,8V. HT lze nastavit v rozpětí 200-1000MHz. Paměti pak jdou v hodnotách 200,266,366,400 a 533MHz. Deska samozřejmě umožňuje osazení jak procesorů Athlon, tak Phenom. Vyzkoušeli jsme funkčnost obou.
CPU-2
overdrivebasic
OC-athlon
Pokud jde o taktování, tak se v praxi ukázalo, že omezením jsou spíše možnosti samotných procesorů AMD než základní desky a čipové sady. U staršího AMD X2 6000+ se nám podařilo dostat na skvělých 3320MHz při zvýšeném napětí kolem 1,6V. Je to ale celkově o něco hroší výsledek než na minule testované DFI, která umožnila dosáhnout stabilního taktu procesoru AMD X2 6000+až 3480MHz při napětí překračující 1,6V a masivním chlazení. Ani při stejných podmínkách se nám ale stejný výsledek na dnes testované desce zopakovat nepodařilo. Přesto je takt přes 3,3GHz skvělý výsledek.
OC-phenom
Pokud jde o taktování procesoru AMD Phenom 9600 BE, tak ze základního taktu 2,3GHz se nám podařilo dostat tento nativně čtyřjádrový procesor až na frekvenci 2835MHz, což není o moc horší než na minule testované DFI. Navíc jsem zjistil, že ne všechna jádra našeho procesoru jdou taktovat úplně stejně. Jedno jde třeba i přes 2,9GHz :). S AMD Overdrive si lze hrát hodně dlouho a je to účinný a funkční taktovací nástroj, který umí a obsahuje vše, co k taktování potřebujete. Taktovací schopnosti testované desky jsou fajn, bez potíží se stabilitou. Podívejme se na pár výkonostních testů ...