ASUS M3A32-MVP Deluxe – kvalitní základ pro AMD s bonusem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 březen 2008
Přejít na obsah
ASUS M3A32-MVP Deluxe – kvalitní základ pro AMD s bonusem
ASUS M3A32-MVP Deluxe - výbava a příslušenství
ASUS M3A32-MVP Deluxe - základní deska
ASUS M3A32-MVP Deluxe - Sestava, BIOS a taktování
ASUS M3A32-MVP Deluxe - testy
ASUS M3A32-MVP Deluxe - praktické zkušenosti a závěr

 

 

 

 

 

 

  • ASUS M3A32-MVP Deluxe - základní deska

V předchozí kapitole jsem už trochu nakousl to, jak to se základní deskou ASUS M3A32-MVP Deluxe je. Teď se na ní podívejme podrobněji. Kdo zná styl firmy ASUS, tak na první pohled tuhle desku identifikuje. Při zběžném ohledání se zdá vše v nejlepším pořádku, ale přeci jen se pár věcí najde, které lze desce vytknout.

deska-2

Pěkné černé PCB, pěkné měděně se tvářící chlazení a kvalitní zpravování, zkrátka ASUS jak vyšitý. Plně osazené chlazení je opět dominantou základní desky, i když bez toho modulu pro paměti je toho na desce mnohem méně. Pasivky jsou velmi nízké a malé, zejména pokud jste zvyklí na rozměrná chlazení čipových sad u jiných čipových sad druhé platformy. Kolize tak nehrozí řekl bych s valnou většinou chladičů na procesor.

napajeni

O napájení procesoru se stará 8+2fázová konstrukce nejnovějších MOSFETů. ASUS uvádí energetickou účinnost tohoto řešení až 94%. Kromě toho slibuje perfektní stabilitu za všech okolností zatížení. Vzhledem ke kvalitní konstrukci nepochybujeme o tom, že by to snad mělo být nějak jinak. Na samotné desce se nachází jen dva hlavní napájecí konektory, což je u desky, schopné provozovat až čtyři grafické karty v jednom systému, trochu nezvyk, ovšem proti tomuto zjednodušení nic nenamítáme, alespoň nemusíme tahat zbytečně kabely různě přes desku.

deska-3

Bohužel asi největší chybou návrhu, který jsem odhalil, je kritický nedostatek konektorů pro ventilátory v horní části desky. Vlastně je to tak, že tři konektory pro ventilátory jsou úplně dole na desce, pak dlouho dlouho nic a úplně nahoře je jediný konektor pro připojení chladiče na CPU. Trochu vás to překvapí v momentě, kdy budete chtít připojit konektor přídavného chladiče na pasiv čipové sady, který výrobce dodává. Je to sice funkčně nepodstatný nedostatek, ale praktičnosti to tedy moc nepřidává.

deska-10

I tato verze desky zatím obsahuje jižní můstek v podobě staršího SB600. Na trh se ale dostávají i modely základních desek, které jsou již opatřeny novým SB700. Ten zlepšuje hlavně výbavu, ale i funkčnost některé stávající výbavy. Každopádně výrobci dohánějí nedostatky SB600 přídavnými čipy a to je i případ dnes testované ASUS M3A32-MVP Deluxe.

deska-4

Deska obsahuje celkem 6xSATA, kdy 2x SATA je přidáno navíc stejně jako 1xeSATA. Šest konektorů SATA je vhodně natočeno, stejně jako IDE port. Z výbavy jistě potěší i celkem 6xUSB na zadní straně desky a možnost dalších 4xUSB připojení na desce. Celkem tedy 10xUSB. Deska disponuje i konektorem pro připojení klasického COM. Přítomen je hned 2x FireWire. Jednou přímo jako konektor na zadní straně desky a jednou jako rozšiřující konektor na základní desce. Zamrzí možná jen jediný 1Gbit Ethernet, ale zase to na tomto modelu vyvažuje integrovaná Wifi karta.

deska-6 

Pokud jde o samotné sloty, tak deska vlastně obsahuje jen dva druhy. PCIe x16 a PCI. Na desce se nachází celkem 4xPCiexpress 2.0. Osadit grafické karty do CrossFire je možné buď v kombinaci 2x16 linek nebo 4x8 linek. Pokud budete dávat dvě grafické karty do CrossFire, tak použijte dva modré sloty. Přijdete tak prakticky jen o jeden PCI slot, tedy za předpokladu, že použijete grafické karty s dvouslotovým chlazením. Při osazení čtyř karet pak asi použijete nejspíše jednoslotové modely, protože jinak by spodní třetí kartu asi nešlo osadit. Při této konstalaci ale nepřijdete ani o jeden PCI slot, ale zase to vylučuje použití výkonnějších karet. Nejvýhodnější je tak možná osazení dvou duálních karet, ale prakticky se nejspíše vyplatí osazení 1xHD3870X2 a 1xHD3870 do CrossFire.

chlazeni-4

Celkově se základní desce ASUS M3A32-MVP Deluxe, dá vytknout málo, ale zamrzí chybička s osazením konektorů pro ventilátory. Ještě ale uvidíme, jak je na tom z hlediska praktičnosti pasivní chlazení pamětí.

Podívejme se na BIOS a taktování ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 804x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2244x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1990x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1303x
Komentářů: 1