ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 04 srpen 2020
Přejít na obsah
ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core
ASUS Pro WS X570-ACE - Základní deska
ASUS Pro WS W480-ACE - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • ASUS Pro WS X570-ACE - základní deska

Balení je rozhodně strohé, ale odpovídá určení desky. Vše zásadní zde samozřejmě najdete.

Specialitou v příslušenství je velký držák, který se osazuje nad rozšiřující sloty a lze na něj namontovat 120mm ventilátor a ochlazovat tak přídavné karty. Velmi zajímavé.

Samotná deska určitě nenadchne hráče a nadšence do nějakého extravagantního designu. Ten je docela strohý, bez nějakých pozlátek. Především je maximálně funkční. Jak z hlediska výbavy, tak hlavně z hledisku designu a chlazení. Kvalitní PCB má 8vrstev, napájení je velmi solidní atd.

Patice je tedy AM4 pro AMD ZEN 3/ZEN2 a APU procesory. Důležité je zmínit i podporu RYZEN PRO modelů, u kterých je podpora ECC testováním zaručena. AMD ji totiž u běžných RYZEN nezaručuje testováním. Neblokuje ji, ale ani ji u nich extra netestuje, zatímco u PRO variant testována je a samozřejmě tyhle procesory mají i jiné funkce a výhody, které se speciálně k pracovní desce mohou některým hodit.

Deska má 4 sloty pro DDR4 a to až 128GB (4x 32GB protože 64GB moduly zatím nejsou) s rychlostí přes 4400MHz, což ale nikoho moc nezajímá vzhledem ke konstrukci RYZEN procesorů, kdy je nejlepší 3600MHz v případě ZEN 2 série.

Na desce jsou 3x PCIe x16 sloty, které mají 16, 8 a 8 linek a jeden PCIe x1. Pokud osadíte ZEN 2 procesor, jsou všechny linky v PCIe 4.0 verzi. Osadit lze až tři grafické karty 8+8+8 linek, což díky PCIe 4.0 linkám znamená, že vlastně běží se stejnou propustností, na kterou byste potřebovali 16+16+16 linek PCIe 3.0 verze! Což je u mainstreamové platformy vážně úžasné.

Současně má deska 2x M.2 NVMe slot, bohužel jen jeden v PCIe x4, druhý má jen 2 linky. ASUS totiž použil 2 PCIe 4.0 linky jako PCIe x4 3.0 pro ten U.2 konektor (není to SAS!). Osobně si myslím, že je to chyba. Dále jsou zde ještě 4x SATA. Čipset X570 a jeho okolí je ochlazováno kvalitním ventilátorem a nemusíte se bát, není slyšet a také to tak dlouhodobě zůstane.

Zajímavým rozhodnutím ASUS je osazení hned dvou konektorů pro skříně a jejich přední USB 3.2 Gen1, ale ani jeden pro přední USB Type-C. Jinak USB je dost různých verzí. Je zde i Type-C ale jen jeden a není to Thunderbolt 3, a nemyslím si, že ho někdo vážně potřebuje. Pokud ano, dá se to řešit přídavnou PCIe kartou.

Co potěší, že ASUS nešetřil na zvuku, je zde ALC S1220A s posílením, takže solidní řešení. A nechybí ani digitální výstup. Naopak mě trochu zklamalo, že jsou zde sice 2 síťové karty, ale obě „jen“ 1Gbit. Že jedna nemá alespoň 2,5Gbit je trochu zvláštní (Intel varianta ji totiž má). Ne že by na tom zase tak záleželo, ale prostě už vzhledem k ceně a určení desky je to zvláštní. Najdeme zde také HDMI a DP porty.

Specialitou desky je tedy funkce vzdálené správy (ACCE + RTL8117) s náležitou HW a SW podporou. Nicméně je trochu omezena z hlediska funkčnosti (jen Windows 10 PRO, nefunguje pod LINUX apod.) Deska nemá žádné RGB, nemá ale ani segmentový display, žádné zvláštní extra „brnění“ ani designové extra prvky, natož OC výbavu.

Podívejme se ještě na velmi podobnou Intel variantu … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 769x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 793x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1341x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6