ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 04 srpen 2020
Přejít na obsah
ASUS Pro WS X570-ACE a Pro WS W480-ACE – TEST speciálních základních desek pro RYZEN i Core
ASUS Pro WS X570-ACE - Základní deska
ASUS Pro WS W480-ACE - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. Nové COMET LAKE procesory Intel Core 10000, jsou velmi náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá. To je daň za zastaralou architekturu a neefektivní 14nm výrobu. Core i9-10900K výkonově zdaleka nestačí na výrazně úspornější RYZEN 9 procesory, ale aby nebyl o moc pozadu a mohl se chlubit až tím 5,3GHz taktem, vyžaduje obrovské množství energie. Intel sice udává 125W TDP, ale to platí jen pro ten základní 3,7GHz takt, procesor má ale ve skutečnosti 250W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení dovoluje. Navíc lze ten limit vypnout a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty kolem 5GHz, jakkoliv výsledný výkon není zrovna omračující.

Ve srovnání s mnohem výkonnějším 16jádrovým RYZEN 3950X procesorem, vynikne ten výrazný náskok v efektivitě AMD procesorů. Nicméně 3950X je jede z nejefektivnějších CPU na trhu, díky nejkvalitnějším čipům z výroby. Samozřejmě pořád jde o 16jádro, takže spotřeba v zátěži není nízká, ovšem ten výkon je vyšší, než má jakýkoliv existující desktopový Intel procesor běžně v prodeji, včetně high endového 18jádrového i9-10980XE pro X299 platformu. A s ohledem na použití testovaných desek, co by pracovní stanice, je tak speciálně 3950X velmi atraktivní procesor efektivitou, výkonem i cenou.

Nicméně spotřebou se desky příliš neliší od jiných s podobným čipsetem, ani jsme to nečekali. Pokud jde o chlazení desek, jsou hodně základní. Nemají ty masivní pasivy, jako některé jiné desky, protože výrobce zkrátka nepočítá s tím, že by na těchto deskách někdo taktovat (i když to jde). Chlazení desek je tedy uděláno tak, aby to prostě fungovalo v rámci specifikací a v bezpečných hladinách.

Výrazně pak záleží na tom, jak chlazenou máte skříň, protože mimo skříň bez průtoku vzduchu, speciálně ta Intel verze, hodně topí. Teploty na kaskádě atakují 80°C bez přetaktování. U AMD verze je to lepší, teploty jsou kolem 60°C, kdy hraje roli jednak trochu masivnější chlazení, ale prostě nižší spotřeba a větší efektivita RYZEN procesorů. AMD varianta má také ventilátor na čipsetu, který ochlazuje okolí.

  • Taktování

Ani jedna z desek není určena pro taktování, ani běžné domácí uživatele, natož hráče, kteří by o taktování uvažovali. ASUS nicméně taktování u Core a RYZEN procesorů u kterých je to možné, nijak neblokuje. Desky mají standardní UEFI BIOS ASUS a aplikaci do Windows, které umožňují vše, co je třeba.

Osobně ale taktování moc nedoporučuji, maximálně u AMD zapnout PBO a nechat to být. Ručním taktováním AMD RYZEN jen přicházíte o výkon a efektivitu :). U Intelu by spíše někteří speciálně u 10900K uvítali podtaktování, protože ten procesor je peklo, a výkon který za to má jednoduše nestojí. Nicméně lze zapnout MCE, ale výsledky nejsou oslnivé. S dalším OC u 10900K speciálně ale moc nepočítejte, ten procesore jede prakticky na maximum. Napájecí kaskáda nemá nejlepší chlazení. Obecně ale znovu opakuji, tyhle desky vlastně nejsou pro OC určené, jsou pro opak toho, čím je OC. U ASUS Pro WS série jde hlavně o dlouhodobou spolehlivost a stabilitu, a cílová skupina zákazníků se tak o taktování nezajímá ani v nejmenším a ASUS tak správně u těchto modelů neztrácel čas osazováním OC výbavy, jsou mají ve stejných cenových hladinách některé ROG modely apod.

Takže k závěrům a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 794x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1503x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1342x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1138x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6