ASUS ROG Maximus XIII HERO (Z590) – TEST a Recenze univerzálně vybavené základní desky pro Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 22 February 2021
Přejít na obsah
ASUS ROG Maximus XIII HERO (Z590) – TEST a Recenze univerzálně vybavené základní desky pro Intel
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS ROG Maximus XIII HERO (Z590) – TEST a Recenze

                                          univerzálně vybavené základní desky pro Intel

Základní desky série ROG MAXIMUS patří už roky k tomu nejlepšímu, co na trhu pod procesory Intel vůbec můžete osadit. ASUS se na nich opravdu vyřadí a snaží se nabídnou to nejlepší, co technologie základních desek v daný okamžik nabízí. A tomu neodpovídá jen absolutně špičková běžná výbava, ale také výbava pro taktování a fyzické zpracování všech elementů desky samotné.

Takže když ASUS uvádí na trh novou generaci ROG MAXIMUS, jsme samozřejmě u toho a zvědaví, co si pro nás zase připravil a co vylepšil. Dnes se tak podíváme na novou verzi špičkového modelu ASUS ROG Maximus XIII HERO s čipsetem Z590.

  • Intel Z590

O této „nové“ platformě jsme již mluvili. Ve své podstatě je Z590 opravený Z490. Samotný čipset ovšem stále neumí PCIe 4.0, má linky jen PCIe 3.0 a dá se tak srovnávat výbavou s AMD B550, nikoli s X570 se kterým by měl přitom soupeřit. AMD X570 je stále jediná mainstreamová platforma na trhu, která plně na všech linkách (CPU i čipsetu) podporuje PCIe 4.0 formát.

Nicméně stejně jak u AMD B550, tak i Intel Z590 přichází s možností na základní desce mít 20 linek PCIe 4.0. Nesouvisí to ale se samotnými čipsety, jako z konkrétními procesory, které musíte do desek osadit, abyste měli skrze ně tenhle 2x rychlejší formát, než je pomalé PCIe 3.0.

Pokud chcete mít PCIe 4.0 na platformě Intel, potřebujete tedy Z590 desku, ale hlavně potřebujete nový Intel „ROCKET LAKE“ procesor. Tedy (snad) poslední 14nm generaci procesorů Intel a to sérii Core 11000 v čele s 8jádrovým Core i9-11900K, které na trh dorazí v průběhu března 2021. Desky Z590 stejně jako Z490 podporují i stávající COMET LAKE, tedy Core 10000 sérii procesorů, ale vždy jen s PCIe 3.0 linkami. Jen kombinace Z590 + ROCKET LAKE bude mít PCIe 4.0. Současně je na místě říci, že tímhle by měla LGA 1200 platforma skončit. ROCKET LAKE a Z590 jsou konečná, poslední generace téhle platformy. Nástupce v podobě 10nm procesorů ALDER LAKE už zamíří do zcela nové Z690 platformy s LGA 1700 paticí. Očekává se reálně na trhu od ledna 2022.

  • ASUS ROG Maximus XIII HERO (Z590)

Co se pro nás tedy ASUS připravil v podobně téhle poslední kapitoly stávající generace procesorů a platformy Intelu? To nejlepší, co dokáže. Samozřejmostí je masivní fyzické zpracování, kdy deska má na sobě dobré kilo kovu, které nejen chrání, ale především chladí.

K tomu je zde pochopitelně kvalitní napájení, 14+2fázová kaskáda s 90A a kvalitní elektronikou okolo. Ano, je to dost overkill pro pouze maximálně 8jádrový ROCKET LAKE procesor, který výkonově bude jen maximálně střední mainstream. Ale i tak vyžaduje až 250W TDP už v základu v maximálním boostu, takže při taktování požere ještě víc. ASUS tedy svou desku náležitě vybavil, a to i různými konektory a technologiemi pro chlazení a monitoring všeho druhu.

Samozřejmě je tu ale i bohatá klasická výbava. Deska má hned 4 sloty pro M.2 disky, z toho dva jsou schopny běžet v PCIe 4.0 formátu, pokud osadíte ROCKET LAKE procesor. K tomu náleží také 1x PCIe x16 slot v tomto formátu, ale o linky se dělí. Samozřejmě jsou zde i ostatní sloty s PCIe 3.0 podporou.

ASUS nezapomněl ani na bohatou konektorovou výbavu, včetně 2x 2,5Gbit LAN, 2x ThunderBolt 4 Type-C a kvalitní zvukovku, kterou označil ALC 4082, což je ale jen jiné označení pro lehce modifikovaný ALC 1220 vymyšlené proto, že některé komponenty jsou teď obtížně dostupné, a tak se muselo pár věcí změnit. Z hlediska funkčnosti a kvality zvuku je tam minimální rozdíl. Samozřejmě ke všemu je zde dlouhý seznam vlastních ASUS featurek, SW podpora atd. Tohle je také deska pro extrémní taktování, takže to nejlepší, co si můžete pro takové to domácí taktováníčko pořídit :).

Podívejme se tedy dnes na ASUS ROG Maximus XIII HERO podrobněji ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 764x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 793x
Komentářů: 3
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1497x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1337x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1770x
Komentářů: 6