ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA – TEST a RECENZE ideální desky pod Intel ALDER LAKE? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 11 leden 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA – TEST a RECENZE ideální desky pod Intel ALDER LAKE?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska

Začněme jako obvykle představením desky. Balení je v nejlepším stylu ROG série, luxusní, velké a bohaté. V tomto případě je navíc místo klasicky tmavých barev, laděno do bílé a stříbrné, což je barva oplátování nové Z690 FORMULA, čímž je deska unikátní v celé řadě ROG MAXIMUS Z690.

Příslušenství je bohaté, včetně oné speciality v podobě rozšiřující karty pro až dva M.2 SSD disky, ovšem hlavní věcí je, díky zapojení do PCIe 4.0 slotu s 8 linkami, dokáže fungovat jako PCIe 5.0 x4 a nabídnout tak osazení jednoho M.2 Gen5 SSD s využití jeho rychlosti. ASUS tak řeší omezení ze strany Intelu, který sice u Z690 uvádí PCIe 5.0 podporu, ale ta funguje jen u prvního grafického slotu PCIe x16, protože ALDER LAKE procesory má jen 16 linek Gen5 a tedy žádné 4linkové M.2 už neobsáhne.

FORMULA edice také v základu obsahuje Wi-Fi/BT a tak je tu také anténa.

  • Základní deska

ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA je deska nejvyšší třídy. Ale zachovává ATX provedení, na rozdíl od nejluxusnější verze této série v podobě Z690 EXTREME. Je ale také napěchovaná výbavou až po střechu. Ve své podstatě jde o trochu lépe vybavenou edici dříve testované a levnější HERO verze. Základem je kvalitní 8 vrstvé PCB. Samozřejmě tomu všemu odpovídá i kvalitní elektronika a silná napájecí kaskáda (20+1 se 105A), kterou bohužel velmi náročné procesory Intel Core i9-12000K vyžadují. Však už v základu mají bez taktování TDP téměř 250W, kdy případné taktování to vyžene ještě o poznání výše.

Novinkou je sama patice. Zbrusu nová LGA 1700 je o pořádný kus větší, než starší LGA1200 u Z590/Z490. Takže kompletní změna a starší procesory i z letošního roku, sem prostě neosadíte. Kompatibilní budou pouze procesory ALDER LAKE (Core 12000) a jejich refresh v podobě RAPTOR LAKE (Core 13000), které vyjdou asi v Q3/Q4 2022. A to bude opět všechno, už teď je LGA 1700 mrtvá platforma s jasně plánovaným pohřbem :). Pro zásadně nové 7nm generace METEOR LAKE+ procesorů, Intel totiž opět kompletně změní patici. Ty ale dorazí nejdříve v druhé polovině roku 2023. Patice a mechanismus jsou o něco mohutnější, kompatibilita s chladiči z LGA1200 platformy také v základu není. Někteří výrobci ovšem nabízejí pro starší modely chladičů potřebnou upínací sadu, nové modely chladičů ji pak mají mít v základu. ASUS nicméně u ROG modelů jako tento, má otvory pro montáž jak LGA 1700 tak LGA 1200 chladičů, i když bych osobně volil kvůli 100% kompatibilitě LGA 1700 montážní sady radši. Každopádně pokud nemáte, lze tam LGA 1200 chladič namontovat, což není standard na LGA 1700 deskách běžně.

Velkou novinkou jsou také DDR5 paměťové sloty a tomu odpovídající zpracování elektroniky u Z690 desek, kdy v případě DDR5 se přesunulo řízení napájení pamětí přímo na samotné jednotlivé moduly. ASUS v případě ROG MAXIMUS Z690 série nabízí jen DDR5, žádné DDR4 modely, které jsou k dispozici je u levnějších TUF a STRIX řad. Testovaná FORMULA je výhradně pro osazení s DDR5 a to samozřejmě od základních 4800MHz až po 6400MHz+. Taktováním dokáže podporovat i ty ještě rychlejší, kdy podpora je neustále zlepšována. XMP je také podporováno.

Deska díky částečné nativní podpoře PCIe 4.0 ze strany čipsetu (část linek je ale PCIe 3.0), se konečně výbavou dokáže poměřovat s AMD X570, která tohle dosud jako jediná nabízela. To znamená, že proti Z590 výrazně narostly možnosti. Nicméně tohle je mainstreamová herní platforma, takže se víceméně počítá s osazením jedné pořádné grafiky a několika M.2 SSD, případně nějaké další rozšiřující karty.

Deska je určitě více než rozumně vybavena. Má tedy jeden PCIe x16 slot v Gen5 provedení (druhý pod ním umí také 5.0 ale jen 8 linkami maximálně, a při využití obou se tedy dělí 8+8). Poslední třetí slot na desce je 4.0 formátu podporující 4 linky.

Ostatní PCIe linky jsou využity pro M.2 sloty, kdy jsou přímo na desce 2x Gen4 a 1x GEN4 a další dva M.2 jsou na té rozšiřující kartě, včetně možnosti osazení jednoho M.2 Gen5. Co se mě líbí jsou ty zámečky pro upnutí M.2, díky čemuž nemusí nic šroubovat a ASUS to používá u nových desek. Je zde také 6x SATA.

Pokud jde o další výbavu, je zde vše, co dnes jde vymyslet a na běžnou desku osadit. Potěší u naší verze integrovaná Wi-Fi 6E s BT 5.2 modulem. Potěší 10Gbit síťovka v základu. A určitě také dva USB Type-C Thunderbolt 4, a k tomu ještě 1x standardní Type-C. Deska má také velké množství Type-A USB, nechybí HDMI výstup. Potěší integrovaný zvuk, kdy s ohledem na cenu má deska kvalitní ALC4082 řešení s posílením a SW výbavou SupremeFX ASUS. Výstupy mají pozlacení a nechybí ani digitální vstup/výstup.

Z hlediska ostatní výbavy je specialitou integrovaný 2“ OLED display pod procesorem, a výrazné RGB plochy. Nechybí samozřejmě další konektory pro RGB příslušenství. Deska má také přímé ovládání na sobě, a celou řadu monitorovacích funkcí. Nechybí Q-code displej a další výbava a speciality pro ladění a taktování. Ke všemu je špičková SW podpora ASUS, jak ze strany tradičně bohatého BIOSu, tak aplikací do Windows. Jak se ostatně sluší na špičkovou ROG desku pro nejnáročnější uživatele.  

Jak šlape v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 480x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 913x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2563x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3