ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA – TEST a RECENZE ideální desky pod Intel ALDER LAKE? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 11 January 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA – TEST a RECENZE ideální desky pod Intel ALDER LAKE?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. 10nm ALDER LAKE procesory Intel Core 12000, jsou extrémně náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá proti konkurenci. RYZEN 5000 dokáže stejný nebo i lepší výkon nabídnout s výrazně nižší spotřebou CPU. To je daň za neefektivní monolitickou konstrukci procesoru na již zastaralé 10nm výrobě. Core i9-12900K výkonově ale konečně aspoň stačí na ovšem stále výrazně úspornější RYZEN 9 procesory. Ovšem aby tohle dokázal a nezaostával, vyžaduje k tomu obrovské množství energie. Intel sice udává základní 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt. Procesor má ale ve skutečnosti 242+W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení a podmínky dovolují. Ale ani to není úplné maximum. Limit je téměř 300W. Navíc lze ten limit vypnout, což výrobci desek v některých profilech běžně dělají) a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty na téměř 5GHz na celku (platí pro ta velká jádra, ta menší mají takt nižší), jakkoliv výsledný výkon není zrovna omračující vzhledem k tomu, že pak žere jako mnohem výkonnější RYZEN ThreadRipper, které mají i několikanásobek jader a výkonu. V grafu vidíte stav v základním nastavení s dodržováním limitů, tak stav s vypnutými limity, tedy tzv. Adaptive Boost s posunutím taktů těch výkonných jader na stabilních 5,2GHz, kdy jsou základní limity TDP konstantně překračovány.

ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA je základní deska určená pro taktování, včetně toho extrémnějšího. Je navržena pro využívání plného potenciálu Intel procesorů v kombinaci s vodním chlazením. Všemu odpovídá silná napájecí kaskády i chlazení.

ASUS u tohoto modelu speciálně nepoužívá pro chlazení VRM klasické heatsinky, ale vodní blok vyrobený ve spolupráci se společností EK. Blok kompletně chladí VRM kaskádu, stačí jen napojit na váš vodní okruh. Lze to ale používat i bez toho (i když pak je otázkou, proč si radši nekoupit levnější ROG HERO model, který má klasické pasivy a neplatíte tedy za ten vodní blok extra). Teploty bez napojení na vodní okruh se na VRM drží kolem 56°C, což není špatné, zejména když jako běžný heatsink není tohle řešení koncipováno. S vodou by to samozřejmě bylo níže.

  • Taktování

Deska je dimenzována na extrémní taktování, takže skutečný potenciál a možnosti, doma neotestujeme :). U běžného domácího taktování je největším limitem fakt, že nejvýkonnější dostupný procesor pro tuhle platformu, 16jádrový/24vláknový Intel Core i9-12900K, běží téměř na maximum svých možností už v základu, a i s výkonným AiO chlazením má na těch 5,0GHz allcore běžně kolem 90°C. Jakékoliv i minimální posuny zhruba o 100 – 200MHz znamenají teploty ke 100°C i s vodou.

Core i9-12900K je zkrátka extrémně náročný procesor, vzhledem k výkonu a spotřebě hodně neefektivní ve srovnání s tím, co na trhu dávno je. Takže na kvalitě desek a chlazení hodně záleží. Už v základu s využíváním toho 242W limitu, kam může (bez OC) jít, dá zabrat většině chladičů. Prakticky jen s velkými výkonnými vodními chladiči má cenu se do nějakého OC pouštět, ale počítejte s tím, že i tak teplota CPU dosáhne 100°C. Některé méně kvalitní Z690 desky nedokáží udržet stabilně boost na těch 5,2GHz, kam 12900K jde vyhnat. ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA je jedna z nich a zvládá stabilních 5,2GHz (jen u 8velkých jader, ta menší jedou na nižším taktu). Vyžaduje to trochu ladění, ale tahle deska to udržet dokáže. Nicméně asi ne navždy, protože samozřejmě čipy časem degradují, speciálně když je honíte na maximum možností. Osobně bych ale taktovat čip jako 12900K nikomu nedoporučil, natož ho taktovaný provozovat.

Smutnou realitou je, že taktovat Core 12000K jednoduše nestojí za to. Absolutní nárůst výkonu po přetaktování je u těchto procesorů velmi malý, protože téměř žádný potenciál pro běžné taktování už tyhle CPU nemají. Speciálně 12900K jede prakticky na hranici svých možností = spíše na maximum možností současných běžných chladičů. Mimo základní režim, dodržující ten časově omezený 242W boost, stačí prostě zapnout neomezený boost natrvalo (tzv. Adaptive Boost), kdy procesor konstantně překračuje ten jinak velmi vysoký boost, a to je tak téměř běžné maximum, co z toho dostanete. Dokáže jít s takty na stabilních 5,2GHz na těch 8 hlavních jádrech (nižší je takt u těch dalších menších 8). S tímto ručním taktováním z něj nevytáhnete o moc nic navíc. Obecně výkon 12900K je o dost lepší než u 11900K, však má také dvojnásobek jader. Ovšem je stále docela nízký s ohledem na obrovskou spotřebu a zahřívání. Procesor dokáže žrát prakticky stejně, jako 32jádrový RYZEN ThreadRipper 3970X, ale ten má téměř dvojnásobný výkon. Ani nataktovaný 12900K nedokáže výrazně odskočit už rok starému RYZEN 9 5950X, který však podobný výkon dokáže nabídnout v základu bez taktování se spotřebou běžně o 100W nižší, což je v mainstreamu brutální rozdíl.

Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. Novinkou u Z690 jsou DDR5, které jsou a budou zajímavé z důvodů honění nových rekordů taktů. Vždyť už základní modely jsou na 4800MHz, k dispozici máme 5200MHz moduly, a i ty jdou vyhnat na více jak 6000MHz bez velkých potíží. Ale tématu taktování DDR5 se budeme ještě věnovat jindy. U dnes testované ASUS ROG MAXIMUS Z690 FORMULA jsou samozřejmě DDR sloty a dokáže tedy podporovat i zatím oficiálně nejrychlejší 6400MHz moduly. Ty ale v redakci zatím nemáme, nejrychlejší běžné kity se k nám dostaly zatím jen s 5600MHz. I ty jdou ale na 6400MHz posunout celkem snadno a deska to zvládá bez potíží. Zásadní je fakt, že ty rychlosti podporuje i s dvojicí osazených modulů a také se čtveřicí, což je trochu problém, protože Intel tu podporu DDR5 u ALDER LAKE musel trochu přizpůsobit, aby to vůbec fungovalo. Oficiálně ve specifikacích platformy sám Intel udává podporu DDR4-4800MHz jen u dvou modulů, při osazení 4 pak říká 4400MHz. Naštěstí u kvalitních desek to není problém provozovat i rychleji, hlavně u těch 4 modulů, ale osazení 2 je jednodušší a dosahuje vyšší rychlostí i v praxi. U spousty levnější a jednodušších desek je problém stabilně provozovat těch 5600MHz+, u této to problém není, zvládá i více. Opět je to ale dnes hlavně věcí taktování a neustále se to ladí.

K závěrům a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Sunday, 03 July 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 485x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Sunday, 26 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 915x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Tuesday, 14 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2565x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Monday, 13 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Friday, 10 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Thursday, 09 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3