ASUS ROG RAMPAGE VI APEX X299 – TEST a REVIEW speciální základní desky pro nadšence! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 31 srpen 2017
Přejít na obsah
ASUS ROG RAMPAGE VI APEX X299 – TEST a REVIEW speciální základní desky pro nadšence!
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS ROG RAMPAGE VI APEX X299

                    – TEST a REVIEW speciální základní desky pro nadšence!

Pokud chcete z vašeho Core i7/i9 procesoru a X299 platformy vymačkat to nejlepší, chcete tuhle desku! Tahle základní deska je vytvořena speciálně pro hračičky. Tedy pro nadšence do taktování. Její design je tomuto účelu přizpůsoben více, než u jakékoliv jiné desky, obětována je tomu část výbavy, nicméně u tohoto modelu, to zase tak moc nepoznáte. Dnes si otestujeme základní desku ASUS ROG RAMPAGE VI APEX X299, která je určena pro ty nejvýkonnější a nejžravější procesory, které Intel vůbec nabízí a jejím cílem není nic menšího, než vytáhnout z nich to nejlepší, a to i pod extrémním chlazením.

  • ASUS APEX X299 – velmi schopná a pěkná deska

Upřímně si nemyslím, že by tento model měl zajímat pouze nadšence do taktování. Ačkoliv je orientován hlavně pro ně, deska zaujme i mnoho uživatelů, kteří netaktují. Čistě pro to, že má velmi slušnou výbavu a neobvyklý zajímavý design.

Nelze přehlédnout neobvykle řezané PCB, opravdu masivní chlazení kaskády, dvojici speciálních slotů pro M.2 karty a tak dále.

ASUS tuto desku nabízí především pro největší nadšence do OC, což pro nás ostatní znamená, že tento konkrétní model má i extra kvalitní zpracování, jelikož musí vydržet i velmi extrémní zacházení s chlazením pomocí kapalného dusíku apod. Nicméně tentokrát ji ASUS neočesal na běžné výbavě až na dřeň. Choulostivější komponenty, jako právě M.2 dal na karty, ale deska nadále disponuje solidním integrovaným zvukem a také WiFi/BT modulem v základu.

Nechybí samozřejmě designové prvky, kde kromě řezu PCB, je zde také vícezónové plně nastavitelné RGB podsvícení (AURA) a také přizpůsobitelné prvky, které si můžete sami lehce upravit podle svého.

Nicméně deska je opravdu hlavně určena příznivcům do taktování, kdy obsahuje pořádnou nálož extra výbavy, ovládání, měřících bodů a tak dále. K tomu všemu patří i kvalitní senzorová výbava, monitorovací výbava a ke všemu je zde pochopitelně i pořádná softwarová podpora a výbava.

A zajímavost na závěr. Původně ASUS APEX X299 vypadal trochu jinak. Když ji ASUS představil, tak ještě než ji fakticky poslal do obchodů, objevila se kritika od overclockerů ohledně designu chlazení napájecí kaskády. ASUS, skoro jako všichni ostatní výrobci desek, totiž zapomněl, k čemu je a jak má ideálně vypadat pasiv. Stejně jako u jiných platforem spoléhal na to, že ten hezký, masivní, ale hladký pasiv to zvládne. A on to zvládne, ale jen tak tak. X299 platforma je totiž extrémně žravá, spotřeba procesorů dosahuje běžně několika stovek W pod OC a tak není divu, že napájecí kaskáda topí jako blázen. Tak moc, že se s originálním hladkým pasivem prostě přehřívala. Po kritice se tak rozhodl ASUS již vyrobené desky, než se tedy začnou prodávat, ještě dodatečně upravit. Konkrétně ten mohutný pasiv na napájecí kaskádě dostal vyřezané žebrování, čímž se podstatně zvýšila jeho účinnost a tedy primární funkce.

A jaká je tedy tahle deska v praxi? Na to jsme se podívali … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 514x
Komentářů: 1
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1337x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 943x
Komentářů: 0
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 817x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4799x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2235x
Komentářů: 33