ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI – TEST a RECENZE ideální desky pro AMD RYZEN 7000? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 20 říjen 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI – TEST a RECENZE ideální desky pro AMD RYZEN 7000?
Základní deska
V praxi - výkon a provoz
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska

Styl balení ASUS mezigeneračně nezměnil. Barvy a grafika obecně zůstala věrná současnému ROG STRIX stylu, samozřejmě s novými logy AMD technologií.

Příslušenství je celkem standardní na STRIX poměry, nechybí pár specialitek, samozřejmě zásadní jsou základní prvky, nic zvláštního zde není. Tedy až na absenci CD či USB s ovladači. Zkrátka není třeba.

 

  • Základní deska

Pokud jde o desku samotnou, potěší standardním ATX formátem, díky čemuž se vejde do každé normální ATX skříně. Má tedy novou AM5 LGA patici, kdy upínání CPU je řešeno kovovým mechanismem velmi podobným tomu, který známe roky z mainstreamové Intel platformy. Osazování chladičů je ale jinak stejné jako u AM4, kdy je zde stejný základní platový „rámeček“ a chladiče z AM4 jsou většinově plně kompatibilní s AM5.

S novou platformou a generací procesorů AMD také přechází od DDR4 na DDR5 paměti. Všechny AM5 desky a procesory pro ně podporují výhradně tuto novou generaci pamětí, kdy se s podporou DDR4 ani nepočítalo. Ta zůstává a končí u AM4. Od počátku je AM5 nativní DDR5 řešení, což je rozdíl proti konkurenčnímu Intelu, který na Core 12000/13000 procesory DDR5 podporu narouboval. Ovšem v základu jde o DDR4 řešení a architekturu. V případě dnes testované desky jsou zde 4x sloty, kdy AM5 je klasicky dvoukanálová mainstreamová platforma. Osaditelné je až 128GB paměti a podporovány jsou všechny moduly od 4800MHz výše. Součástí podpory je také zcela nová AMX EXPO technolgie, tedy OC profily, které jsou z výroby součástí některých paměťových kitů a které deska automaticky nastaví (kdy první spuštění ale pak chvíli trvá). Jde o obdobu Intel XMP, zde ale na míru dělanou AMD platformě.

Pokud jde o další výbavu, tak vidíte, že deska má dva PCIe x16 sloty, fyzicky zesílený jen ten první, který má jediný plných 16linek Gen5, druhý má jen 4linky Gen4. Jsou zde ještě 2x PCIe x1 sloty (4.0 a 3.0). Deska má celkem 3 pozice pro M.2, z 2 jsou obsluhované procesory a jedna tedy plně Gen5, druhá Gen4. Třetí M.2 pozice je pak také Gen4 ale obsluhuje ji čipset. Linky jsou zde sdíleny s tím druhým PCIe x16 slotem (4linky), takže funguje jen jedno z toho při osazení. Ve výbavě je pak ještě 4x SATA 6Gbps. Prostě není toho hodně, ale je toho více než dost pro potřeby běžného uživatele PC.

Rozumná je i ostatní výbava. Velké množství USB portů různých verzí, kde jsou i dva Type-C, bohužel jde jen o USB 3.2 Gen2 (20Gbps) deska nemá ve výbavě nové USB4 (40Gbps), V základu je tu také Wi-Fi 6E s BT 5.2 a anténa k tomu. Deska má jednu LAN a to rozumnou 2,5Gbit síťovku. Najdeme také kompletní výstupy z kvalitní integrované zvukovky s posílením, tedy ALC4082 s extra prvky. Snad jen absence digitální výstupu může zamrzet. Deska má také HDMI a DP výstupy, které jsou díky stálé přítomnosti integrované grafiky v nových RYZEN 7000 procesorech ihned použitelné.

Samozřejmě ROG STRIX jsou základní desky bez extrémních OC prvků, které má řada ASUS CrossHair apod. Chudá ovšem není. Ve výbavě je například Thunderbolt header, ale potřebnou rozšiřovací kartu si musíte sehnat extra sami, stavové diody a velký počet RGB konektorů. Potěší BIOS Flashback (snadno přístupný). A velmi dobrý je ten mechanický uvolňovač západky grafického slotu.

 Samozřejmostí je pak komplexní softwarová podpora od velmi bohatého a propracovaného BIOSu přes extra programy do Windows, kdy řada se dočkala nových verzí s funkčním i grafickým upgradem proti minulosti. Zkrátka i pro ty náročnější uživatele a hračičky je zde bez přehánění vše, co si dnes můžete v kombinaci se základní deskou přát a využít. A to tahle deska není primárně pro extrémní taktování apod. Veškeré běžné ladění ale zvládá velmi dobře a má vše, co je třeba.

Takže jaká je v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasika
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasikaSobota, 27 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 369x
Komentářů: 0
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačku
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačkuČtvrtek, 25 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1382x
Komentářů: 8
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: Gollum
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: GollumStředa, 24 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1034x
Komentářů: 0
Total War: Pharaoh – nová hra z legendární série oznámena!
Total War: Pharaoh – nová hra z legendární série oznámena!Úterý, 23 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1001x
Komentářů: 2
Remake System Shock se blíží
Remake System Shock se blížíPondělí, 22 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1681x
Komentářů: 1
Mission Impossible Dead Reckoning – akční nářez už brzy
Mission Impossible Dead Reckoning – akční nářez už brzySobota, 20 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0