ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI – TEST a RECENZE výborné základní desky pro nejlepší CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 16 March 2023
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI – TEST a RECENZE výborné základní desky pro nejlepší CPU
Základní deska
V praxi - výkon a provoz
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI – TEST a RECENZE

                                                  výborné základní desky pro nejlepší CPU

Společnost ASUS nabízí mnoho AM5 základních desek, z nichž celou řadu jsme již otestovali. A dnes se podíváme na další atraktivní a velmi kvalitní model, který patří k nejlépe vybaveným. Má však prakticky vše, co si lze přát, a hlavně velmi kvalitní zpracování.

  • ASUS ROG STRIX X670E série

AMD a jeho AM5 platforma je nabízena v několika variantách čipových sad. X670E/X670 a B650E/B650, které se liší především počtem PCIe linek a tomu odpovídající robustností výbavy. X670E a B650E desky pak mají povinně minimálně jeden PCIe 5.0 x16 grafický slot a k tomu jeden Gen5 M.2. U ostatních variant je doporučeno mít alespoň ten jeden Gen5 M.2 slot, ovšem není to povinností. V případě nákupu X670E desky máte ale garantováno vše. Ovšem cena tomu také odpovídá, kdy plné Gen5 provedení klade velké nároky na vysokou kvalitu PCB a elektroniky.

ASUS v rámci svých X670E desek nabízí hned několik modelových řad. Základem je TUF GAMING, pak je zde PRIME, ROG STRIX, ProART a nakonec ROG CrossHair, která je nejluxusnější a zaměřena na taktování s tomu odpovídající nadstandardní výbavou. Pokud nějaké extrémní taktování neplánujete, nemá upřímně investice do ROG Crosshair série valný smysl, protože ty extra prvky prostě nevyužijete. Nicméně stále můžete mít velmi bohatou herní výbavu a špičkové zpracování, což nabízí právě ROG STRIX série modelů desek.

Ta aktuálně obsahuje 4 varianty, tedy technicky dvě. Je zde velmi speciální ASUS ROG STRIX X670E-I GAMING WIFI, tedy výjimečný mini-ITX model a pak tři modely postavené na jinak stejném základním ATX formátu, lišící se jen několika prvky výbavy. Řeč je o ROG STRIX X670E-A, X670E-F a X670E-E:

V našem případě se podíváme na nejvybavenější X670E-E variantu, která má o trochu silnější napájení, nejvíce výbavy (extra slot, extra gen5 M.2 pozice a jejich masivnější chlazení), ale je také o něco dražší.

  • ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI

Tohle je nejluxusnější X670E ATX verze desky ASUS pod špičkovými ROG CrossHair modely, kde nejblíže je ATX HERO varianta. Nicméně PCB i rozložení výbavy mají odlišné. Jak jsme uvedli, Crosshair série je vyloženě pro herní, a hlavně OC nadšence, kdy má speciální výbavu a zpracování i pro extrémní taktování. Tohle STRIX modely cíleně nemají, protože většina běžných uživatelů to pochopitelně nepotřebuje. Samozřejmě to ovšem neznamená, že by desky nepodporovaly běžné i velmi vysoké domácí taktování procesoru, pamětí apod. Samozřejmě podporují. A velmi dobře. Co do fyzického zpracování jde stále o velmi robustní a velmi kvalitní desku.

Nicméně bez těch extrémních OC specialit je ta cena přeci jen o něco dostupnější. Říkám o něco, bohužel levná rozhodně není. V případě testované STRIX „E“ je zde totiž stále prakticky vše, co si lze vymyslet a přát. Včetně čtyř M.2 pozic, z toho hned 3 z nich jsou ve verzi Gen5 s tomu odpovídajícím masivnějším chlazením (velké pasivy, ten hlavní dokonce s heatpipe).

Deska má také dva PCIe x16 sloty (8+8 v dual režimu Gen5). Má silnou 18+2fázovou kaskádu a tomu odpovídající chlazení. Potěší přímé ovládání na desce a segmentový display, což levnější STRIX varianty nemají.

Ve výbavě také najdete kvalitní integrovanou zvukovku s posílením, s kompletními výstupy včetně digitálního. Deska má 2,5Gbit LAN a Wi-Fi 6E modul. Potěší také detaily, jako mechanický uvolňovač západky grafického slotu apod. Ke všemu má ASUS špičkově vyladěný BIOS a obecně SW podporu.

Takže jak šlape v praxi? Otestovali jsme ji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojMonday, 27 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 357x
Komentářů: 0
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemSunday, 26 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 885x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Friday, 24 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1173x
Komentářů: 2
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Thursday, 23 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Wednesday, 22 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraTuesday, 21 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 3