ASUS ROG STRIX Z490-A GAMING – TEST a RECENZE kvalitní desky se zajímavým světlým vzhledem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 26 June 2020
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX Z490-A GAMING – TEST a RECENZE kvalitní desky se zajímavým světlým vzhledem
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. Nové COMET LAKE procesory Intel Core 10000, jsou velmi náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá. To je daň za zastaralou architekturu a neefektivní 14nm výrobu dnes. Core i9-10900K výkonově zdaleka nestačí na výrazně úspornější RYZEN 9 procesory, ale aby nebyl o moc pozadu a mohl se chlubit až tím 5,3GHz taktem, vyžaduje obrovské množství energie. Intel sice udává 125W TDP, ale to platí jen pro 3,7GHz takt, procesor má ale ve skutečnosti 250W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení dovoluje. Navíc lze ten limit vypnout a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty kolem 5GHz, jakkoliv výsledný výkon není zrovna omračující.

ASUS ROG STRIX Z490-A GAMING má pořád velmi silnou napájecí kaskádu s dobrým zpracováním i rozumným chlazením. Ostatně není to levná deska a výrobce musí počítat s výjimečně náročným procesorem, kterým je Core i9-10900K. Nemusíte se bát ani provozu s mírným přetaktováním.

Zmínit se musím o chlazení na VRM. Nejsou to sice klasické heatsinky, ale zase ten různě řezaný „hliník“ aby to hezky vypadalo. Nicméně teploty se drží přes 50° normálně, kolem 65-70°C po větším přetaktování. Není to úžasné, ale stačí to v pohodě.

  • Taktování

ASUS ROG STRIX Z490-A GAMING není deska vhodná pro extrémní taktování. Na to má ASUS prostě MAXIMUS řadu. A zatímco normálně říkám, že nemáte možnost u takové desky v domácích podmínkách najít limity bez tekutého dusíku, Core i9-10900K je tak náročný procesor, že ty rozdíly najdete. Některé méně kvalitní Z490 desky prostě nedokáží udržet stabilně boost na těch 5,2-5,3GHz, kam to s 10900K jde. Tahle to víceméně zvládá, nicméně takty jsou přeci jen o několik desítek MHz nižší, než stejný kus CPU dosahoval na dříve testované MAXIMUS XII HERO. Ale spotřeba přitom je stále enormní, a hlavně nároky na chlazení CPU jsou značné.  

ASUS odvedl slušnou práci a je tak už celkem jasné, proč LGA 1200 musela přijít, protože spousta starších Z390 desek, by nároky nového Core i9-10900K nezvládala. Pro nadšené domácí taktovače však tahle platforma moc zajímavá není, speciálně 10900K jede prakticky na limitu, ruční taktování nemá smysl, stačí zapnout MCE nebo vypnout ten limit a v závislosti na vašem chlazení to deska pustí až kam to půjde na všech jádrech stabilně, což znamená podle kvality vašeho kousku čipu to bude kdekoliv mezi 4,9 až 5,3GHz. Ručním taktováním nezískáte nic navíc. Ne v běžných domácích podmínkách mimo používání dusíku k chlazení.

Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U této desky je nicméně vše v pořádku, nejlepší paměti, které mám v redakci k dispozici jdou na 4400MHz, což je jejich maximum a přesně tohle deska zvládne nastavit a udržet. Nicméně na této konkrétní desce jde samozřejmě mnohem více, takže potenciál této desky je mnohem vyšší než možnosti současných pamětí v rukou běžných uživatelů, a především skutečná nutnost. Vzhledem k cenám pamětí je pro většinu rozumných 3200MHz nebo 3600MHz a víc to neřešit, ani výkonový přínos rychlejších modulů dnes není nijak významný.   

Takže k závěrům a hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 676x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Tuesday, 14 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNFriday, 10 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Monday, 06 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2