ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA – TEST vymazlené TOP základní desky pro AMD RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 12 březen 2019
Přejít na obsah
ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA – TEST vymazlené TOP základní desky pro AMD RYZEN
ASUS ROG ZENITH Extreme Alpha - Základní deska
Testy a výkon desky
provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ROG ZENITH EXTREME ALPHA je splněný restík společnosti ASUS z minulého roku. Opravdu nutné vylepšení starší verze ZENITH, která je sice stále plně použitelná, ale přeci jen má jasné limity a designové rezervy. Nová ALPHA přichází s masivně posílenou napájecí kaskádou i jejím chlazením, kdy obojí je tak zhruba až trojnásobné proti předchůdci. Výsledkem jsou samozřejmě lepší výsledky v extrémních stavech. Z hlediska běžného uživatele je přínos hlavně pokud jde o chlazení desky, které u starší verze bylo poněkud poddimenzováno, zejména po příchodu 24 a 32 jádrových procesorů na trh s jejich výrazně vyšším TDP. Nová ALPHA tak zvládá i extrémní taktování 32jádra levou zadní a VRM je opravdu skvěle chlazeno.

To jsou zásadní zlepšení, které ASUS v roce 2018 na trh nedodal, a tak se nechal poněkud předběhnout konkurencí, zejména MSI MEG Creation X399, která zůstává zdaleka nejbližší konkurencí nové ROG ZENITH EXTREME ALPHA. Obě desky mají masivní extrémní zpracování napájení i chlazení a také výbavy. Zatímco v roce 2017 při uvedení X399 platformy na trh byla první ZENITH jasně nejlepší deska na trhu, v roce 2018 o svou pozici přišla. A teď v roce 2019 už bych ani ZENITH ALPHA za jednoznačného krále také nevyhlásil. Nicméně ZENITH ALPHA jednoznačně dotahuje to, co ztrácel na MSI MEG Creation a je tak opravdu povinným UPDATE, který ASUS nestihl uvést už v roce 2018.

V tuto chvíli ovšem nejsem objektivně schopen vyhlásit jednoznačného vítěze tohoto klání titánů o nejlepší základní desku na trhu pro běžný PC. Po stránce zpracování, technologií a výbavy jsou na tom obě desky velmi podobně, i cena je srovnatelná. Záležet tak bude na osobních preferencích, a to jak po designové stránce, tak hlavně po stránce SW podpory, ovládání atd. Je pravda, že ASUS se svým robustním vyladěným systémem ROG technologií, aplikací a vyladěného BIOSu má možná trochu navrch. Dá se říci, že před uvedením ZENITH ALPHA, pokud by někdo chtěl prostě nejlepší X399 desku na trhu, jednoznačně bych mu doporučil MSI MEG Creation X399. Nyní, když je ZENITH ALPHA na trhu tak máme minimálně dvě skvělé srovnatelné volby a záleží tedy na individuální preferenci.

ASUS tedy opravdu výrazně napravil jeden restík. Pokud máte starší původní verzi ZENITH Extreme, vyhazovat ji opravdu zatím nemusíte. Pro extrémní taktování je samozřejmě nová ALPHA jasně lepší, chlazení je působivé zlepšení, ale z hlediska běžného fungování s běžným RYZEN Threadripper CPU jako je třeba skvělý 16jádrový 2950X i při „PBO“, je vše stále zcela OK i se starší edicí. Samozřejmě teď, když je ALPHA na trhu, je jasnou volbou. Cenu ASUS ponechal na podobné úrovni. ZENITH ALPHA nabízí za 15 999 korun vč. DPH.

  • Závěr

ASUS tedy odvedl skvělou práci, i když je škoda, že to nestihl s touhle deskou už v roce 2018, a určitě se tím o nějakého toho zákazníka připravil. Otestováním ROG ZENITH EXTREME ALPHA jsme tak vlastně na DDWorld.cz dokončili i testování aktuálně nejlepších AMD X399 desek na trhu. Můžeme tedy hodnotit i v tomto ohledu. Proti sobě tedy stojí ROG ZENITH EXTREME ALPHA za 15 999 korun a MSI MEG X399 CREATION za 14 390 korun. Velmi podobné desky zaměřením zpracováním, možnostmi i výbavou. Obě bych v tuto chvíli postavil rovnocenně na nejvyšší stupínek, jako nejlepší X399 a obecně základní desky na trhu pro ještě „běžný“ PC. Za nimi je pak o něco méně extrémnější GIGABYTE X399 AORUS XTREME, která vychází na 12 499 korun a hlavní rozdíl je v tom, že není výbavou tak orientována na extrémní taktování. Všechny tři tedy mají čím oslovit.

Pokud jde o dnes testovanou ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA, těžko se hledají nějaké věci, které bych mohl opravdu vytknout. Tedy až na cenu, kdy 16 tisíc za desku je vážně extrém i na extrémní desky :). Nicméně celkové zpracování je ukázkou toho nejlepšího, což technologie základních desek dnes nabízí. Pokud bych měl něco vytknout, tak už vzhledem k ceně, bych třeba očekával lepší integrovaný zvuk, řešení založené na ještě něčem lepším než ALC 1220 by bývalo zajímavější. Ale tady mé výtky prakticky končí. Ostatní výbava je excelentní (podobně jako u konkurence), zpracování a design jsou parádní, ASUS má u nové ALPHA podle mě asi nejlepší chlazení desky na současném trhu, takže opravdu masivní zlepšení proti minulosti. Nicméně také je jasně nejdražší.

ROG ZENITH EXTREME ALPHA je nicméně jedna z nejpůsobivějších základních desek, kterou jsem kdy testoval a mohl používat. Skvělý základ pro nejlepší současné procesory na trhu pro běžná PC , tedy AMD RYZEN ThreadRipper 2000, kdy je zde navíc prakticky jistota, že do ní budeme moci osadit i chystané 7nm ThreadRipper 3000 modely. Jednoznačně tedy má doporučení a ocenění. Skvělá deska a takhle si představuji odpověď na to, když něco nějakému výrobci zkritizuji. Tedy že místo výmluv a vyhrožování redaktorům udělá opravdu vylepšený produkt a pošle nám ho na otestování. Takhle by to mělo vypadat.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 9
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 16:16:06
avatar
Krásny kus dosky. Snáď jediná vec čo tam chýba je chladenie napájacej kaskády vodou. Proste tam spraviť prípravu aj nato. Tieto procáky už prakticky nejde poriadne chladiť vzduchom, takže použiť vodu na tak namáhané napájanie by sa hodilo. ROG MAXIMUS XI FORMULA také chladenie má a to tam ide smiešne 8 jadro, tak prečo nie táto? Ja byť majiteľ dosky tak mi to tam chýba.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 17:19:27
avatar
To u téhle a MSI MEG nepotřebuješ.

Technicky by se VRM u Zenith Extreme Alpha nepřehřálo ani bez větráčků.

Jinak by nebyl problém si udělat blok na zakázku, je to jen dlouhá nudle.

U většiny desek se musí napájení chladit a dost intenzivně, protože není prostě buď dobře dimenzované, nebo kvalitní.

Jak MSI MEG tak tahle jsou značně předimenzovaná řešení, která kromě vysoké efektivity též moc nehřejí. Mínus je, že to jaksi stojí dost peněz.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 19:44:16
avatar
Ale vždy je lepšie tam mať vodu ako malé vetráčky.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ECC 2019-03-14 09:47:11
avatar
Dotaz pro znalce.
Řekněme že bych chtěl pracovní stanici s Ryzen TR, takže paměti s ECC v quad channelu...32-64GB.
Máte nějaký tip jaké a v jaké konfiguraci? Nebo je jedno po jakých šáhnu?
palda00 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ecc 2019-03-14 20:07:08

Osobně doporučuji konfiguraci 4X16 GB, nějaké kity 2600 mHz se dají rozběhnout i na více. Tudíž pokud chceš vyšší rychlost stačí sehnat moduly se Samsung B die čipy.
Doporučuji kouknout: Odkaz
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-14 22:56:06
avatar
Obecně je kvůli IMC lepší méně pamětí (jakože fyzicky, ne paměti jako kapacity ). Nicméně cenově jsou tuším optimum tak 8GB.

ECC víceméně asi Samsung, jinak nevim jestli někdo má fakt vysokou kapacitu.

No a menší se taky obvykle lépe taktujou, ale to je spíš otázka x299 než x399.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-18 13:39:47
avatar
Díky za info. Tak třebas na ten TR dojde. Měl by se mi časem upgradovat PC v práci a když jsem viděl cenu za navrhovanou sestavu s Xeonem W-2123 tak za cenu o 5tis kč více bych se dal spíchnout workstation s TR 2920X a větším SSD (512 místo 256GB). CPU výkon úplně jinde a to by se mi líbilo
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“Pátek, 24 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 333x
Komentářů: 2
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 661x
Komentářů: 4
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 677x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1456x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 846x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2560x
Komentářů: 6