ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA – TEST vymazlené TOP základní desky pro AMD RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 12 březen 2019
Přejít na obsah
ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA – TEST vymazlené TOP základní desky pro AMD RYZEN
ASUS ROG ZENITH Extreme Alpha - Základní deska
Testy a výkon desky
provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA

                       – TEST vymazlené TOP základní desky pro AMD RYZEN

Dnes se podíváme na vrchol nabídky základních desek od společnosti ASUS. Novou ROG ZENITH. Někteří si možná říkají, že ZENITH EXTREME není přeci žádná novinka. Tahle masivní a skvěle vybavená deska se objevila už v roce 2017, když AMD vydalo první generace RYZEN ThreadRipper procesorů. Samozřejmě jsme tuhle desku také na DDWorld.cz otestovali.

Nicméně čas běží a přeci jen ZENITH EXTREME už není tou TOP deskou na trhu, jakou byla kdysi. Mezitím totiž na trh dorazila druhá generace ThreadRipper procesorů v čele s až 32jádrovým 2990WX, takže výrobci desek museli výrazně posílit své modely. To však v roce 2018 stihli jen Gigabyte a MSI, kdy vydaly nové inovované X399 modely. Společnost ASUS však vylepšenou X399 desku loni nevydala, což jsme také trochu kritizovali. Nejde o to, že by ZENITH EXTREME nebyla dostatečná (i pro 32jádro) a stále špičkou. Jde o to, že na trhu jsou prostě o něco lepší desky, zejména pro taktování včetně toho extrémního až 32jádrového CPU, který si nyní můžete do domácího PC pořídit.

ASUS nám však už zkraje tohoto roku prozradil, že sice později, ale přeci inovovaný X399 model na trh přinese a desku nám také poslal. Nyní tedy po několika týdnech testování vám můžeme nabídnout kompletní recenzi. Novinka se jmenuje podobně a vypadá podobně jako stará ZENITH Extreme, ovšem je zde několik velmi podstatných změn, vylepšeních a novinek, kterou novou ZENITH EXTREME ALPHA odlišují a dělají přesně tím, co ASUSu na trhu chybělo v souboji špičkových X399 desek. Jaká tedy je a co nabízí?

  • ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA

Začněme tedy u hlavních rozdílů a vylepšení, které novinka proti starší verzi liší. Tím zásadním je hlavně napájecí kaskáda a její chlazení, které obojí prošlo masivním posílením. ASUS kompletně přepracoval a zásadně zesílil napájení (asi nejsilnější 8fáze na světě), které samozřejmě obsahuje nejšpičkovější komponenty. Kaskáda zabírá mnohem větší prostor, čímž také vznikl prostor pro výrazně posílené chlazení (tak minimálně trojnásobné), které kromě pasivů a heatpipe využívá nově i integrované aktivní ventilátory.

Vůbec chlazení a pasivy na celé desce jsou výrazně mohutnější, než u staršího modelu, přesto si myslím, že klasičtější heatsink žebrování design by udělal ještě o něco lepší práci než ty použité masivní kusy hliníku prakticky bez žebrování. Deska je však výrazně obložená, tak aby zvládala i výrazně více než 500W TDP, které procesory Threadripper po přetaktování dokáží nabídnout. Tohle je základní deska i pro extrémní taktování extrémních CPU, takže zpracování tomu prostě odpovídá.

Současně jde také o luxusní herní desku, takže tomu odpovídá i její výbava, která je masivní e všech směrech. Designově ASUS udělal jen pár zásahů proti starší verzi, systém podsvícení je trochu jiný, nechybí OLED display, asi jediná výrazná změna ve výbavě proti starší verzi je, že 10Gbit síťovka je nyní integrovaná přímo na desce, zatímco u starší verzi byla na samostatné PCIe kartě.

Výbava samozřejmě zahrnuje dvě LAN (včetně jedné 10Gbit), Wi-Fi/BT Intel AC9260, hromady USB portů včetně Type-C, M.2 pozice i na speciálním modulu, pochopitelně i kvalitní integrovaný zvuk atd.

Zpracování desky je navrženo i pro potřeby extrémního taktování, je zde samozřejmě i vše potřebné pro přímé ovládání desky, overclockery atd. Specialitou je i přídavný externí modul pro ventilátory a monitoring zdroje (ASUS Node). Ke všemu jsou samozřejmě aplikace a SW výbava včetně vychytaného UEFI BIOSu, jak to ostatně známe z ROG desek společnosti ASUS.

ROG ZENITH EXTREME ALPHA je v tuto chvíli jednou z nejlepších desek v nabídce společnosti ASUS pro běžné PC a pokrývá potřeby uživatelů v současnosti nejlepší klasické high endové PC platformy na trhu, tedy AMD X399 a procesorů Ryzen ThreadRipper. Deska je kompatibilní samozřejmě i se starší řadou 14nm ThreadRipper 1000, stejně tak se stávající 12nm ThreadRipper 2000 procesorů.  S pravděpodobností hraničící s jistotou bude podporovat i chystané 7nm ThreadRipper 3000 procesory, které se objeví v druhé polovině tohoto roku.

Podívejme se tedy na desku podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!Čtvrtek, 12 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1555x
Komentářů: 9
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 627x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1498x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 4