ASUS ROG ZENITH EXTREME X399: TEST AMD Threadripper 1950X vs FX-9590. Srovnání generací! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 18 září 2017
Přejít na obsah
ASUS ROG ZENITH EXTREME X399: TEST AMD Threadripper 1950X vs FX-9590. Srovnání generací!
ASUS ROG ZENITH EXTREME X399 - Základní deska
Testy a výkon desky v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
AMD FX-9590 proti RYZEN ThreadRipper 1950X - O kolik se AMD zlep
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Pokud stavíte nový výkonný PC a chcete to nejlepší a aby vám to nějaký ten pátek vydrželo, je AMD ThreadRipper s X399 ideální platformou pro vás. Mnohem lepší a výhodnější než současná nabídka Intel X299, která výrazně zaostává celkovým výkonem zatím dostupných procesorů, ale i jejich efektivitou a vlastně provozními vlastnostmi. Navíc je celé srovnání a testování zkresleno tím, že řada i jinak velmi dobře optimalizovaných aplikací dokáže využít 10-12 jader, ale už ne 16 jader/32vláken, jaké nabízí nový AMD ThreadRipper. A tak v řadě aplikací není rozdíl výkonu odpovídající skutečnému rozdílu ve výkonu CPU. Jednoduše ani tvůrci aplikací nepočítali s tím, že na trh bude uveden běžně dostupný 16jádrový procesor, což je zhruba dvojnásobek toho, co dosud bylo i v high endu možné. A ostatně AMD si nechalo ThreadRipper jako velké letošní překvapení.

Nicméně ten výkon tam prostě je, potenciál také, jeho využitelnost je i dnes celkem jednoduchá, zkrátka můžete dělat více náročných věcí najednou a pro multithreading jednoduše neexistuje výkonnější řešení. RYZEN ThreadRipper 1950X nabízí výkon, který ještě nedáno měly jen víceprocesorové sestavy, nebo spíše několik serverů. A ač je spotřeba poměrně vysoká, je několikanásobně nižší než u těchto starších řešení se stejným výkonem. A vlastně pokud si uvědomíme, že FX-9590 má i vyšší spotřebu, než je spotřeba běžně v průměru 4x výkonnějšího ThreadRipperu, je spotřeba vlastně naprosto úžasná.

Pravda, ThreadRipper 1950X a ASUS ROG ZENITH Extreme nejsou úplně běžné komponenty vzhledem k ceně 26 tisíc za procesor a 15 tisíc za desku, ale jsou běžně k mání a jednoduše běžně použitelné, co by normální PC. Asi jedinou drobností na kráse je nižší výkon na jádro proti Intelu, což je dáno nižšími takty, kdy Intel běžně vyhání takty na 4,5GHz na jednom jádře, kdy AMD ZEN dokáže nyní jen kolem 4,1GHz. Pravdou ale je, že Intel také za ty vyšší takty platí vyšší spotřebou a horší efektivitou a na stejných taktech je architektura AMD dokonce výkonnější. Proti FX-9590 s taktem jádra na 5GHz je RYZEN ThreadRipper s taktem na 4,1-4,2GHz u jednoho jádra 1,5x výkonnější, což je dostatečné zlepšení na to, abyste pravdu v žádné aplikace nedostatkem výkonu netrpěli.

 Aktuálně v tuto chvíli je AMD X399 to vůbec nejlepší, nejvybavenější a nejvýkonnější, co PC trh nabízí, přičemž cena je sice vysoká, ale ne až tak extrémní. Dobře, v případě základní desky ASUS ZENITH je extrémní, ovšem stupeň zpracování a výbavy vlastně odpovídá. Tohle je aktuálně nejlepší X399 deska v nabídce a troufl bych si říci i nejlepší základní deska na trhu napříč všemi platformami. Má úplně vše, na co si vzpomenete, snad jen ten ThunderBolt chybí (zase ne tak moc), ale jinak ultra rychlá LAN i WiFi, extrémně kvalitní zpracování všeho, maximalistická výbava prostě tohle je současný vrchol technologie a nabídky základních desek. Tečka. Jestli chcete Základní desku s velkým Z, tak chcete ASUS ZENITH EXTREME X399. V kombinaci s ThreadRipper procesorem představuje úžasnou ukázku technologického pokroku, velkého návratu jednoho mnohými dávno pohřbeného výrobce CPU a čiré nadšení pro PC jako takové.

  • Závěr

To nejlepší, co trh nyní nabízí a co si můžete do běžného PC vůbec dát. Obrovské zlepšení proti minulé generaci a maximum možného pro ty největší nadšence s obrovskou rezervou danou čistě tím, že software teď výrazně pokulhává za potenciálem a využitím výkonu nových procesorů. Zkrátka tohle je absolutní vrchol a minimálně několik let máte jistotu, že stále TOP špičkový výkon nabízet bude. Jestli vám tedy stačí to nejlepší, co je nyní k mání, máte vybráno ;).

 

„ASUS ZENITH EXTREME X399 – maximum úžasnosti a nadšení v E-ATX formátu“

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 27
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 23:18:25
avatar
A potom si človek prečíta skúseností ľudí čo si dosku kúpili, a nestačí sa čudovať

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813119003

https://www.amazon.com/ROG-ZENITH-EXTREME-Threadripper-Motherboard/dp/B0748K1F99
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 23:39:26
avatar
většina těch věcí je zjevná otázka nešikovnosti konkrétních jedinců (neschopnost namontovat desku do skříně, protože si nevezmeš správný šroubovák tak aby se tam vešel, není chyba výrobce desky, stejně tak montáž CPU je naprosto jednoduchá a nedá se tam udělat chyba (ale někteří podělají i to), nebo adresují dávno vyřešené a opravené věci novými BIOSy (včetně věcí se kterými X399 nemělo nikdy problém), či zkrátka nečtou všechny parametry a snaží se třeba o NVME RAID o kterém bylo jasně řečeno, že bude zprovozněn dodatečně brzy ...

S deskou není žádný funkční problém, všechno parádně stabilní, bezvadně funkční, taktování CPU i pamětí jedna báseň ... prostě nemám co bych vytkl. Pokud člověk není vyloženě levej, tak nechápu co bych musel dělat, aby s deskou byl nějaký problém ... nezaznamenal jsem jediné zaváhání, jediné zakolísání stability (a to i s OC na 4,1GHz) prostě všechno parádní. K tomu ta super výbava ... jediné co bych si osobně přál, aby se ASUS vešel s nějakým podobným modelem na ATX formát, protože ta deska se mě nevejde do většiny skříní
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 00:13:48
avatar
Sú tam recenzie kde sa poukazuje na povypínané funkcie, nefuknčnosť biosu atď. A sprevádzkovanie "dostatočne skoro" je na smiech. Ak to majú napísané ako podporovanú funkciu, a na OFICIÁLNEJ stránke predmetnej dosky nie je uvedená momentálna nefunkčnosť, tak sa nečudujem že ľudia posielajú AMD do prdele.

Naozaj sa mi nechce veriť že človek čo vysolí 500€ za dosku nevie ako osadiť procesor ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 01:54:04
avatar
nechápu o jakých povypínaných funkcích kdo mluví, všechno co má fungovat dle specifikace funguje, vyzkoušeno, Procesor jede jak má, přepínání režimu pamětí funguje, dokonce i RAM s HYNIX běhají na 3200MHz (platí jen pro 4x 8GB, 4x 16GB pojede pomaleji, tak 2666-2933MHz maximálně - AMD to ve speficikacích k TR jasně uvádí) ) na první nastavení, LAN funguje, Wifi BT zvuk všechna USB, SATA, M.2 fungují, NVME mimo RAID funguje (podpora bude dodatečně slíbilo AMD a ASUS tuto funkci ani neuvádí), všechno maximálně stabilní včetně OC, chlazení funguje a tiše, všechny senzory běhají, kompletní řízení a ovládání všeho funguje, ... žádný problém ani žádnou nefunkčnost, žádnou nestabilitu jsme nezaznamenali ... pokud někdo tvrdí že něco nefunguje, ať to laskavě dokáže, já mohu dokázat vlastními zkušenostmi s touto deskou, že funguje jak výrobce tvrdí, že fungovat má. Já jsem si přečetl návody, specifikaci, osadil vše tak jak to je správně a vše fungovalo na první dobrou ... jak bych ostatně od kvalitní desky čekal.

Jaká funkce prosím nefunguje a prosímtě mluv z vlastní zkušenosti ne z pochybných příspěvků někde na webu od lidí od kterých ani nevíš, že tu desku vopravdu měli nebo ji zjevně neumí ani nainstalovat, nedivil bych si kdyby kromě desky neměli nainstalovat ani chlazení a další věci ... vzhledem ke kvalitě této desky a její perfektní funkčnosti bych se vůbec nedivil, kdyby většina těch věcí byla chyba mezi deskou a židlí a nikoliv na desce (netvrdím že se vadný kus nemůže vyskytnout) a nebo že prostě neumí číst specifikace a cpou tam paměti, M.2 disky a jiné PCIe karty, které nejsou uvedeny v podpoře atd. Někteří lidi si myslí, že když mají spousta peněz na drahý HW, že umějí stavět PC, prostě pokud se nějaký idiot snaží rozchodit na desce věci mimo uvedené kompatibilní komponenty a jejich parametry a stěžuje si že to nejde, není problém u ASUSu ani AMD ... všechno co má fungovat dle specifikací funguje, pokud to necháš na default vše, přesně dle specifikací, jede všechno 100% ... jakékoliv ladění nad parametry je už na tvé triko, nám to fungovalo ale taky vše bez potíží.

navíc jsme to testovali podrobně, ve nadstandardní zátěži (PRIME95 + další) a žádný problém s ničím jsme nezaznamenali. Vše běhá na první dobrou, instalace všeho bez jediného problému, nastavení OC také stabilní ...
pehe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 21:41:11

Ja jsem si ta Review take prosel a na radu z nich vyrobce (Asus) reaguje zalozenim tiketu a/nebo potvrzuje nedostupnost funkce pro AMD platformu.

Rekl bych, ze OP ma relevantni poznamky a netreba ho za ne pranyrovat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 21:47:08
avatar
já si to také prošel, některé ty věci ale ASUS ani neinzeroval že je nabízí, takže je hloupé je po něm vyžadovat a jednoduše zákazník očekával něco co mu nabízeno ani nebylo. Jak říkám, vše co ASUS u této desky tvrdí že nabízí, to funguje a pokud máš HW který je uvedený v seznamech jako kompatibilní, tak to také bude fungovat ...

já nikoho nepranýřuji, jen z vlastní zkušenosti vím, jaká ta deska skutečně je, a pokud u této desky někdo najde nějaký problém a chybu, obávám se že pro něj desku ještě nevyrobili .... tohle je totiž to nejlepší co na trhu s deskami vůbec najdeš.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 08:33:28
avatar
A proto co ? Příspěvky od lidí co neznám a můžou být klidně BFUs jak stehno beru s rezervou a přečtu si radši nějaké recenze ...
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 09:02:12

Na druhou stranu jediná rozumná statistika kvality výrobku je RMA oddělení u distributora nebo přímo výrobce. V recenzi se testuje 1 kus.... Takže i mě zajímá hodnocení více stran.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 09:17:09

A jakého data je to hodnocení? Tady máš velice aktuální. Potíže měsíc dozadu apod. nemusí být relevantní.
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 09:28:06

Vzhledem k tomu, že poslední verze Biosu (že ten řeší většinu potíží se doufám shodneme) byla vydána 16.8.2017, tak je tohle celkem zbytečná poznámka, když se podíváš na data těch uživatelských hodnocení.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 08:40:18

Hezký článek o hezkém Master race HW PC, konečně je zase o čem snít:-)
daducik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 13:24:25

A Bude recenze i na 1900X?Zajímalo by mě jak by si vedl ten to procesor s ASUS PRIME X399.Je to zatím nejlevnější varianta.Děkuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 14:41:38
avatar
snažíme se o to, ale AMD do ČR oficiálně nepůjčuje TR CPU zatím ... i tu 1950X jsme si museli opatřit jinak ....
Janosik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pekne 2017-09-19 18:19:02

drahe dosky uz mame zrecenzovane a teraz aj nieco lacnejsie

ako je na tom druha asuska, prime-A konkretne ?
inak chcem sa opytat offtopic : ma niekto realne skusenosti s eshopom IN-GRAM.sk lebo maju bombove ceny prave na threadrippery aj dosky len su az podozrivo nizke ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1347x
Komentářů: 9
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 503x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 544x
Komentářů: 3
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 810x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 976x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1252x
Komentářů: 6