ASUS ROG ZENITH EXTREME X399: TEST AMD Threadripper 1950X vs FX-9590. Srovnání generací! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 18 září 2017
Přejít na obsah
ASUS ROG ZENITH EXTREME X399: TEST AMD Threadripper 1950X vs FX-9590. Srovnání generací!
ASUS ROG ZENITH EXTREME X399 - Základní deska
Testy a výkon desky v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
AMD FX-9590 proti RYZEN ThreadRipper 1950X - O kolik se AMD zlep
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS ROG ZENITH EXTREME X399:

            TEST AMD Threadripper 1950X vs FX-9590. Srovnání generací!

O kolik je výkonnější nová generace procesorů AMD? A jaký kus ušly základní desky? A jaká je nová ZENITH? Ještě na začátku tohoto roku to vypadalo na sice docela zajímavý rok, ale na pozici krále a výrobce toho nejvýkonnějšího pro naše PC, se nemělo dle očekávání nic měnit. Ale změnilo se. A hodně! Místo očekávaných „jen“ 10 jader od Intelu za nějakých 50 tisíc korun, dorazilo hned 16 jader od AMD za polovic, a totálně změnilo vše, na co jsme byli zvyklí. Ano, AMD je dokonce v současnosti výrobcem nejvýkonnějších procesorů na trhu. Samotný procesor RYZEN ThreadRipper 1950X už jsme otestovali, nyní je na řadě také pravděpodobně vůbec nejlepší základní deska, kterou si v rámci X399 platformy můžete pořídit. TOP high end model ASUS ROG ZENITH EXTREME X399. Aby to bylo dnes ještě zajímavější, rozhodli jsme se kromě recenze desky i pro srovnání nové platformy s tou starou.

Když už jsme u té platformy AMD, víte že AMD je jediným výrobcem, který nabízí jak výkonné procesory, tak výkonně grafické karty? V redakci se nám konečně sešla kompletní sestava. Tedy AMD RYZEN ThreadRipper, AMD X399 a AMD Radeon VEGA 64. Přestože konkurenti mají podstatně více finančních prostředků, ani jeden nedokáže kompletní platformu s takovým výkonem nabídnout. 

 

  • Nové AMD vs staré AMD – o kolik se AMD zlepšilo?

Rozhodli jsme se dnes ještě otestovat a proměřit jeden zajímavý aspekt. A to, o kolik se AMD novou generací procesorů zlepšilo proti minulé! Tím vůbec nejvýkonnějším, co AMD nabízelo do uvedení nové generace procesorů, byl procesor AMD FX-9590 (VISHERA). Stále jediný procesor na trhu, který v základu bez taktování dosahuje 5GHz. Konkrétně má 4,7GHz v základu a 5GHz v Turbo režimu. Na 32nm výrobu naprosto úžasné hodnoty. Samozřejmě to není jen tak. Procesor má rovněž vysokou spotřebu a nevídaně vysoké TDP, které činí 220W. Tento procesor má jinak stejnou architekturu a konfiguraci, jak ostatní FX-8000 (VISHERA), tedy jedná se o 8jádrový čip s 8vlákny postavený na druhé generaci Bulddozer architektury (PILEDRIVER) a 32nm výrobě, které jsou v této podobě na trhu už od roku 2012, přičemž FX-9590 jako TOP model byl uvedený v polovině roku 2013. Převedeno na současný kurz stál tento procesor běžně kolem 7 tisíc korun, poslední roky se prodával kolem 5 – 6 tisíc a byl tak vůbec nejdražším procesorem od AMD.

Na trhu však byla situace taková, že FX-9590 stál tolik, kde Intel sotva začínal se základními nejlevnějšími 4jádrovými Core i5 procesory! Bohužel nic lepšího AMD nebylo schopno pro desktop nabídnout (28nm verze FX procesorů se znatelně vylepšenými CPU architekturami AMD nikdy nevydalo, objevily se jen u APU čipů) a konkurenční prostředí a možnosti výběru tomu odpovídaly. Přesto lze FX považovat za slušný čip, kdy paradoxně jeho nejlepší roky byly až ty poslední 2, kdy CPU překvapivě stále drží krok ve své cenové třídě, a konečně řada aplikací byla lépe optimalizována na více jader, avšak architekturu čipu jako takového vývojáři aplikací nikdo příliš nevzali na zřetel, a tak nikdy naplno neukázal svůj potenciál a pochopitelně byl na trhu příliš dlouho. AMD až letos konečně dokončilo novou generaci ZEN procesorů, přímým nástupcem jsou RYZEN 7, co by mainstreamové čipy, ale tím nejlepším co AMD nyní má jsou RYZEN Threadripper.

Nový AMD RYZEN ThreadRipper 1950X je však úplně jiná třída CPU a čistokrevný high end. Také se jedná o modulární procesor, nicméně postavený na zcela nové 14nm architektuře ZEN, kde je základem 8jádrový modul se 16 vlákny, přičemž procesor má uvnitř dokonce 4 tyto čipy, ale jen dva jsou aktivní, nabízí jako celek úplně jinou dimenzi výkonu. TDP je sice také vysoko, činí 180W (ale ve srovnání s 220W u FX-9590 to není špatné), přičemž jeho 16jader/32vláken s taktem 3,4GHz v základu a až 4,2GHz v Turbo režimu s XFR nabízí v současnosti tak vysoký výkon, že se jedná o vůbec nejvýkonnější desktopový procesor na trhu! A současná cena kolem 26 tisíc korun (1000 dolarů) není vůbec špatná, i když je pochopitelně mnohem dražší, než býval FX. Cena však docela odpovídá tomu, co dostanete navíc.  

Jak velký rozdíl je mezi novým TOP procesorem AMD a tím starým, na to se dnes také podíváme. Zajímavé je ale také srovnání platforem.

X399 proti 990FX a konkrétně ASUS ROG desek. Tou nejlepší ROG deskou pro starou AM3+ platformu byla ASUS CrossHair V Formula-Z (druhá a poslední generace ROG pro AM3+). Je pravda, že nástupcem této platformy je technicky AM4 (dvoukanálová platforma) a tedy model ASUS CrossHair VI HERO X370.

Nicméně protože chceme srovnat to nejlepší s tím nejlepším, je původní FORMULA-Z 990FX přesně tím, s čím musíme srovnávat. Máme tady proti této staré generaci novou ASUS ROG ZENITH Extreme X399:

Ta přestavuje to nejlepší, co nová platforma AMD X399 vůbec nabízí a ilustruje názorně ve srovnání s FORMULA-Z modelem AM3+, jak velký kus cesty ušly základní desky a jak velký skok je v rámci dvou generací AMD. Samozřejmě právě nový ASUS ZENITH je hlavní hvězdou dnešního článku.

  • ASUS ROG ZENITH EXTREME – Základní deska s velkým Z!

Zbrusu nový model, na kterém se ASUS hodně vyřádil. Tohle je absolutní TOP špička nejen mezi AMD deskami, ale mezi základními deskami vůbec. Jedna z vůbec nejlepších základních desek, kterou si pro svůj počítač můžete dnes pořídit. Její zpracování, výbava, funkce a další věci, zkrátka ASUS se rozhodl postavit pro novou generaci procesorů AMD posouvající hranice odpovídající základní desku. A pokud jste dosud měly ve svém PC právě starou AMD platformu s ASUS ROG CrossHair V FORMULA-Z, bude pro vás přechod na ZENITH skokem z letadla do vesmírné lodě.

Tahle základní deska má ve výbavě vše, na co si jen vzpomenete. Díky X399 platformě, která je sama v současnosti tím nejlepším, co trh nabízí, přičemž díky vyššímu počtu PCIe linek překonává i konkurenční Intel X299, si mohl ASUS dovolit opravdu hodně. K tomu navrch ale přidává i extrémně kvalitní zpracování, protože tohle není jen velmi dobře vybavená základní deska, ale také deska pro extrémní taktování, a to těch nejextrémnějších procesorů, které trh nyní nabízí. Zpracování a kvalita desky tomu tak musí odpovídat.

Tahle obří deska (formát E-ATX) tak nese supersilné napájení, obří patici TR4, všechnu obvyklou slotovou a konektorovou výbavu v nadstandardních počtech. K tomu má ale také novou generaci rychlé WiFi S 802.11 AD a také Bluetooth a kromě Gb Ethernetu ještě extra 10Gb ROG AREION kartu.

Samozřejmě nechybí kvalitní integrovaný zvuk, vícezónové RGB podsvícení, a úplnou novinkou je malý OLED display nad zadními konektory. Samozřejmostí je extra kvalitní zpracování a zvýšená odolnost jako elektronických komponent, tak desky samotné. Nechybí pokročilé funkce pro taktování a tak dále.

A co tahle deska tedy nabízí? Na to, se kromě jiného, dnes podíváme … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Assassin’s Creed Odyssey láká na procházky antickým Řeckem!
Assassin’s Creed Odyssey láká na procházky antickým Řeckem!Sobota, 18 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 231x
Komentářů: 0
Battlefied 5 hráče nezaujal – mizerné „sci-Fi“ pojetí 2svv od EA
Battlefied 5 hráče nezaujal – mizerné „sci-Fi“ pojetí 2svv od EAPátek, 17 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 12
El presidente se vrací! Kdy se dočkáme Tropico 6?
El presidente se vrací! Kdy se dočkáme Tropico 6?Čtvrtek, 16 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 442x
Komentářů: 0
Strange Brigade dorazí na naše PC již brzy. Co nabídne?
Strange Brigade dorazí na naše PC již brzy. Co nabídne?Čtvrtek, 16 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 513x
Komentářů: 2
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!
DooM Eternal – pokračování slavné střílečky odhaleno!Neděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1985x
Komentářů: 11
Šílené RAGE 2 v herních záběrech
Šílené RAGE 2 v herních záběrechNeděle, 12 srpen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 7