ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WIFI – TEST a RECENZE cenově dostupné desky pro Core Ultra Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 22 září 2025
Přejít na obsah
ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WIFI – TEST a RECENZE cenově dostupné desky pro Core Ultra
Základní deska
Základní deska v praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Základní deska v praxi – výkon a provoz

Používat budeme nový Intel Core Ultra 285K procesor v režimu „performance“ tedy 250W nastavení (PL1=PL2). To je fakticky už OC režim, protože základní nastavení má mít PL1 = 125W, s boostem PL2 na 250W, ale jen po dobu 56s. Ovšem výkon procesoru je pak výrazně nižší (efektivita mnohem lepší). Většina lepších základních desek Z890 má jako „výchozí“ tenhle oficiální Intel Performance režim (OC), aby to prostě proti konkurenční AMD platformě mělo výkonem vůbec šanci. Problém je, že na horších deskách a speciálně mnoha OEM systémech, bude dodržované to base line 125W nastavení v základu s tomu odpovídajícím nižším výkonem. Intel zkrátka hraje stejnou hru jako s Core 12000 / 13000 / 14000 sérií, kdy nedodržuje své základní TDP a aby byl výkonově konkurenceschopný, tak umožňuje jej ignorovat, běhat na 250W stále ovšem s tomu odpovídající spotřebou. Je to jako byste u AMD RYZEN použili, co by „výchozí“ režim aktivní PBO a tvrdili, že je to výchozí nastavení toho CPU. Není.

Procesor je instalovaný v kombinaci se 360mm AiO chladičem ASUS ROG. Jako paměti máme Corsair Dominator Titanium 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz CL30. Grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB. Používáme ultra rychlý Gigabyte Gen5 14000 SSD a aktuální Windows 11 OS. Otestovali jsme několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek.

  • Testy a výkon desky

Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi různými čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů.

Z hlediska fungování a výkonu, stále narážíme na potíže u některých her a aplikací. Ovšem jde evidentně o problémy s kompatibilitou samotného nového Intelu a jeho nové generace procesorů. Aktualizace to postupně zlepšují, ale například u herního výkonu přes slíbené změny a několik nových aktualizací, se mnoho nezlepšilo, a 285K celkově výkonem stále tu a tam zaostává za starým 14900K. Problémy se stabilitou systému jsou například způsobené i aktivním iGPU v CPU v některých případech apod., ale u některých aplikacích už se to podařilo opravit. Výkon nových Intel CPU je stále nekonzistentní nejen ve hrách. Například běžně v Cinebench R24 klesá výkon procesoru s každým dalším opakovaným měřením. V našem případě začali na těch 2420 bodech a po pátém opakovaném měření za sebou jsme skončili na 2373 bodech. A to i když nastavení procesoru a všeho bylo úplně identické a teploty nebyly nijak vysoké atd. Mohu potvrdit, že to není záležitost jen testované desky, takhle tato CPU fungují na všech Z890/B860 deskách.

Potěšující je, že mezi Z890 a B860 deskami nejsou z hlediska toho výkonu CPU na těch stejných TDP profilech žádné významné rozdíly. Liší se klasicky hlavně zpracování jednotlivých desek a určitými prvky ve výbavě a celkovým vyladěním.

B860 zachovává podporu PCIe 5.0 na hlavním slotu i současně jednom M.2. Osadit výkonné Gen5 SSD je tedy nadále možné. Ale jen jedno, další M.2 pozice už jsou Gen4 (a výrobci B860 desek na rozdíl od Z890 nemají možnost Gen5 linky přerozdělovat), což však asi drtivou většinu uživatelů nijak omezovat nebude.

ASUS u testované desky bohužel šetřil na integrovaném zvuku, jak je bohužel v této cenové hladině u většiny desek obvyklé. Integrovaná ALC892 zvukovka není OK z hlediska kvality zvuku, potěší digitální vstup/výstup a plná 3,5mm portová výbava, ale ten kodek prostě není nic moc a jakékoliv solidní USB řešení zvuku bude mít lepší kvalitu. Bohužel, v této cenové hladině je podobné řešení integrovaného zvuku naprostým standardem, a to přes fakt, že na rozdíl od dražších desek je dost velká šance, že mnoho uživatelů těchto levnějších desek by ten integrovaný zvuk i chtělo používat. Tahle deska tedy bohužel v tomto ohledu zapadá do běžného standardu zde, což není pochvala, protože obecně si myslím, že ten standard integrovaného zvuku ala ALC892 je zde prostě nízký …

  • Provozní vlastnosti

Z hlediska provozních vlastností je na tom testovaná ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WIFI dobře. Žádné výtky. Sice není chlazená efektivnějšími heatsinky s konstrukcí heatpipe + žebra, je zde jen kus kovu, ale s i PL1=PL2 nastavením TDP procesoru jsou teploty na VRM v normě (vysoko kolem 60°C, ale normě). Pokud jde o spotřebu systému v zátěži CPU, budou mezi deskami mírné rozdíly, obvykle záleží i na stupni výbavy, ale hlavně na provedení VRM a nastavení výchozího profilu napětí atd.

Z hlediska možností taktování je na tom testovaná deska tak dobře, jak jen B860 může být. Intel zakázal klasické taktování CPU, takže omezeni jste jen na možnost zapnutí vyšších TDP profilů atd. V běžných domácích podmínkách pro většinu ale dostačující. Jen připomenu, že u některých základních desek ten vyšší režim TDP, se kterým jsme testovali, podporován být nemusí, záleží prostě na kvalitě zpracování. Tahle to ale ještě zvládá.

Taktovat jdou ale nadále paměti, platforma podporuje CUDIMM moduly, které umožňují vysoké takty kolem i 8800+, otázkou je, k čemu je to dobré, když většina aplikací z rychlejším RAM prakticky netěží a současně musíte používat děličku, protože u nových Core Ultra 200K je rychlost pamětí přímo závislá na rychlosti sběrnice CPU jako u RYZEN procesorů, a tak bez děličky běží spolehlivě „jen“ na DDR5-6400 maximálně. Pro rychlejší RAM je nutné použít děličku a pak tedy můžete provozovat klidně mnohem rychlejší. Udávanou podporu 8800MT/s u testované ASUS TUF Gaming B860M-PLUS WIFI desky mohu potvrdit, alespoň 2x 16GB konfigurace na této rychlosti zde skutečně běžet dokáže.

Takže k hodnocení a závěru



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Disney ničí co se povedlo? Mandalorian a Grogu je film. První ukázka.
Disney ničí co se povedlo? Mandalorian a Grogu je film. První ukázka.Úterý, 23 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 227x
Komentářů: 0
Legacy of Valor – další velké české středověké RPG?
Legacy of Valor – další velké české středověké RPG?Pátek, 19 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 535x
Komentářů: 0
Zneužívání copyright nahlášení na Youtube v praxi
Zneužívání copyright nahlášení na Youtube v praxiStředa, 17 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1593x
Komentářů: 2
Dying Light: The Beast vychází!
Dying Light: The Beast vychází!Úterý, 16 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 832x
Komentářů: 0
Vyšlo DLC k KCD2 Legacy of the Forge – pořádný datadisk!
Vyšlo DLC k KCD2 Legacy of the Forge – pořádný datadisk!Čtvrtek, 11 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1445x
Komentářů: 3
Borderlands 4 se blíží – bude to propadák?
Borderlands 4 se blíží – bude to propadák?Úterý, 09 září 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1589x
Komentářů: 1