ASUS TUF GAMING Z790-PRO WIFI – TEST a RECENZE posílené desky pro hráče a Intel Core 14000 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 23 říjen 2023
Přejít na obsah
ASUS TUF GAMING Z790-PRO WIFI – TEST a RECENZE posílené desky pro hráče a Intel Core 14000
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr

Výrobci desek jsou poněkud v pasti, pokud jde o LGA 1700 platformu Intel, který ji tlačí fakticky jako novinku s „novou generací procesorů“. Není na ní ovšem vůbec nic nového, byla a je objektivně horší než AM5 v tuto chvíli, ale Intel prostě nic lepšího pro desktopové PC nemá. Pravdou je, že Intel neměl v plánu uvádět Core 14000 v současné podobě, tedy jen jako přeznačené Raptor Lake Core 13000 procesory a LGA 1700 měla být také letos pohřbena. Ještě nedávno Intel všem sliboval a měl v plánu uvést 7nm METEOR LAKE procesory spolu s novou LGA 1851 paticí. Jenže se to zase nepovedlo. 7nm desktopové výkonné METEOR LAKE varianty byly kompletně zrušeny a nová platforma LGA 1851 tak vyrazí na trh až se 7nm refresh METEOR LAKE procesorů, tedy ARROW LAKE někdy na přelomu Q3/Q4 2024. Výrobci základní desek tak jen s touto neplánovanou „aktualizací“ nabídky jinak stále funkčně a výkonem stejných 10nm procesorů RAPTOR LAKE, se snaží nějak své dosavadní Z790 desky vylepšit, ale samozřejmě nikomu se do této platformy nechce příliš investovat a nemá k tomu ani dobrý důvod.

Ale některá vylepšení jsou z nutnosti, kdy Core 14900K i 14700K žerou a topí ještě více, než jejich předlohy řady 13000. Zkrátka Intel vyhnal takty, kam až se dalo (a o moc více už se nedalo) a s tím ještě zvýšil už tak šílenou spotřebu. Nároky na kvalitu PCB desek a kvalitu napájení jsou tak obrovské i z hlediska běžného provozu. Výrobci desek tak museli i běžné obvykle cenově dostupnější mainstreamové modely posílit, což sice znamená kvalitnější zpracování, ale také cena tomu musí odpovídat.

ASUS a jeho TUF GAMING Z790-PRO WIFI není žádná ultra TOP deska, ani jí být nemá. Jde jen o dobře vybavený model typické střední třídy. A to určitě splňuje, ačkoliv proti některým konkurentům za podobné/stejné ceny překvapivě ztrácí. Některé konkurenční Z790 desky jsou ještě robustnější anebo mají i některé novější prvky výbavy jako třeba Wi-Fi 7. Zkrátka za těch 9 tisíc korun, které ASUS TUF PRO stojí, existují i lépe vybavené robustnější desky, byť z hlediska běžné praxe a výbavy i funkčnosti, jsou ty rozdíly poměrně zanedbatelné.

Výhodou ASUS je jeden z nejlepších BIOS a obecně špičková podpora a funkčnost, nicméně konkurence je i v tomhle velmi dobrá dnes. Pro některé uživatele by tak mohl být zajímavý hlavně existující ekosystém kolem ASUS TUF značky, kdy ve stejném designovém duchu nabízí ASUS další komponenty, včetně chlazení, GPU, Case, zdrojů apod. + periferie. Takže lze si poskládat prakticky celý PC v uceleném ASUS TUF designu. Tohle konkurence nabízí jen částečně. Ovšem i tak je otázkou, proč zvolit TUF Z790 a ne spíše TUF X670E nebo B650 variantu.

Právě pokud jde o samotnou ASUS TUF GAMING Z790-PRO WIFI desku, má stejný problém, jako všechny Z790 desky. Jde sice o velmi dobrou základní deska pro velmi náročné Core 13000/14000 procesory a má vše, co je třeba, aby je zvládla provozovat dlouhodobě a stabilně, ale cena je na střední model hodně vysoko kvůli tomu. Upřímně bych ale měl speciálně u extrémně žravých Core 13700K/14700K/13900K/14900K obavy je osazovat na levnější a méně robustní desky. Speciálně když mnozí výrobci vypínají napájecí limity a časová omezení boostů v základu ve snaze nahnat těch 1-2% výkonu i za cenu výrazného navýšení spotřeby a topení. Tahle deska to ale zvládne. Cena za to je přiměřená, ale pouze na poměry Z790. Protože jinak je prostě vysoko. Takže ano, samotná je sice dobrá, ale její zajímavost stojí a padá (a to spíše padá) se zajímavostí samotné Intel platformy a procesorů pro ni určených.

Intel LGA 1700 platforma v mnoha směrech zaostává za AM5, podobný stupeň výbavy a výkonu nabízí AMD s levnější a podstatně efektivnější B650 platformou. A především, LGA 1700 je prostě mrtvá věc, která měla být dávno pohřbena, ale 7nm procesory Intel stále nestíhá a nemá, jakkoliv nám je sliboval celé roky. Možná tedy za rok. Ale jakékoliv skutečně nové Intel procesory na slibované 7nm výrobě, už do LGA 1700 prostě neosadíte. Core 13000 a 14000 (což je to samé) je opravdu konec. A samotné procesory sice výkonem za AMD RYZEN 7000 moc nezaostávají, ale současně nejsou lepší a při tom stejném výkonu žerou běžně dvojnásobek. Ovšem do současných AM5 desek půjdou osadit i blížící se 4nm RYZEN 8000, které už budou ve všem lepší výrazně. Takže je prostě otázkou, proč si LGA 1700 a s ní tedy Z790 platformu vůbec kupovat, když konkurenční AM5 a speciálně X670E v podobné cenové hladině je prostě ve všech směrech lepší a perspektivnější.

Za to však výrobci desek nemohou. ASUS se tedy snažil, vylepšil pár věcí, jak bylo potřeba, ale zázraky udělat nemohl. Pokud bych měl posuzovat proti jiným konkurenčním Z790 deskám za stejné ceny, překvapivě ASUS nevylepšil až tolik věcí, jaké bych čekal. Nemá například Wi-Fi 7, které konkurence už nabízí. Nemá ani tak robustní chlazení apod. Celkově ale nemám problém ASUS TUF GAMING Z790-PRO WIFI doporučit, je to velmi dobrá deska, funguje výborně. Otázkou prostě je ta samotná platforma, na které staví.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 571x
Komentářů: 0
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 473x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 725x
Komentářů: 1
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1572x
Komentářů: 6
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1727x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1544x
Komentářů: 5