DDWorld Exkluzivně: TEST ASUS Sabertooth X58 – Ultimátní síla technologie pro každého Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Úterý, 21 září 2010
Přejít na obsah
DDWorld Exkluzivně: TEST ASUS Sabertooth X58 – Ultimátní síla technologie pro každého
ASUS Sabertooth X58 - Technologie
ASUS Sabertooth X58 - Parametry a balení
ASUS Sabertooth X58 - Základní deska
ASUS Sabertooth X58 - Základní deska v detailech
ASUS Sabertooth X58 - testovací sestava a testy
ASUS Sabertooth X58 - BIOS
ASUS Sabertooth X58 - Provozní vlastnosti a OC
ASUS Sabertooth X58 - Závěr a hodnocení

 

 

  • Asus Sabertooth X58 - Provozní vlastnosti a OC

Taktování jsme na této desce plně proklepli a dokonale si s ním vyhráli. Takže můžeme s klidným svědomím poreferovat o OC potenciálu, který vám může produkt nabídnout, když víte jak na to. Asus Sabertooth X58 je výborným počinem, kterému ve kvalitě nic nechybí. Tomu by měl odpovídat i taktovací potenciál. My již víme, že napájení procesoru je vyřešeno pouze analogovým spínáním a šťávu procesoru dodává "pouze" jeden osmi-pinový konektor. BIOS byl také razantně "ořezán" a nenabízí tak dobré rozsahy napětí, jako nedávno recenzované sestřičky. Poradí si tedy Sabertooth X58 i přes tyto nedostatky s vysokými frekvencemi pro procesor? Výrobce poukazuje, že produkt je připravený pro šesti-jádrová CPU. V rámci tolerance jsou hodnoty napětí a napájecí soustava pro tato CPU připravena. Jak dobře půjdou tyto procesory na takovém to "slabším" podvozku taktovat? Zcela jistě více než-li dobře. Starší a parametrově podobná Asus Rampage II Extreme dokázala tento procesor udržet stabilním na vysokých frekvencích. Od Sabertootha X58 tedy neočekáváme nic jiného.

My jsme dnes k otestování OC potenciálu použili osvědčený Core i7 920 v revizi D0. Procesor jsme chladili vzduchovým chladičem Noctua NH-U12P, který byl osazený dvěma 120mm ventilátory značky Xilence. Na základní desku jsme nafleshovali poslední BIOS, který byl v době testu na webu výrobce nejaktuálnější. Taktování šlo na této desce velice hladce a Asus opět dokázal, že když požadujete základní desku, pro kterou je OC hračka, je dobré sáhnout právě po Asusu. A na jaké frekvence pustila Sabertoothka náš "zlatý" Core i7 920?

Již nějaký ten čas se s naším procesorem potácíme v každém testu okolo frekvence 4300MHz. Ani dnes se tato hodnota nijak zásadně neliší. Zde nejsme limitování deskou, procesorem ani paměťmi, ale chlazením. Takovéto frekvence jsou na vzduchový chladič již opravdu terno a teploty pod plnou zátěží nejsou zrovna příznivé. Určitě toto není vhodné k trvalému provozu, protože teploty blízko sto stupňům, nepřidají na dlouhodobé životnosti procesoru. Brzy vám přineseme test výborného chladiče Corsair H70, se kterým podrobíme náš procesor testu. Pevně věříme, že se dostaneme na mnohonásobně vyšší frekvence. Že bychom udrželi Core i7 920 stabilním na frekvenci 4500MHz? No nechte se překvapit, test přijde již brzy. Nám se dnes podařilo procesor udržet plně stabilním na 4299MHz s napětí 1.448V, což je o pár zanedbatelných MHz méně než u Rampage III Formule. Napětí bylo na této "základovce" nutno zvolit trošku vyšší a o to 0,016V. Této frekvence díky jednoduchému BIOSu jsme dosáhli během pár okamžiků a můžete poreferovat, že taktování na této desce je velice jednoduché a intuitivní.

To co nás zajímá nejvíce je dosažená maximální frekvence BCLK. Zprvu, když deska dorazila k nám do redakce, očekávali jsme, že by mohla pokořit i Rampage III Extreme v dosažené frekvenci systémové sběrnice. Po zprovoznění sestavy a této desky se naše očekávaní vypařila. Stačilo pouze nahlédnout do BIOSu a bylo vše jasné. Přesto jsme stále doufali v nějaký to pěkný výsledek a ten se dostavil. Sabertooth X58 nám byla schopna naběhnout do Windows s BCLK na hodnotě až 225MHz, ale stabilní to nebylo. Po chvilce ladění, jsme se zastavili na konečné plně stabilní frekvenci 222MHz. Vzhledem k ceně a napájení produktu, toto není vůbec špatný výsledek. Když si navíc zhodnotíme, jak jednoduše se na této desce taktuje, nemáme co dodat a můžeme tento model pro domácí OC hrátky jedině doporučit.

  • Spotřeba:

Ti co řeší spotřebu, si nikdy nekoupí žádnou high-end komponentu. Toto je nepsané pravidlo, které není žádnou novinkou. Nad vysokou spotřebou komponent, se ve většině případů pohoršují pouze jedinci, kterým v PC tiká prehistorický procesor s mohutnou spotřebou. Jelikož dnes recenzujeme povedený produkt nižšího high-endu, musíme od něj očekávat mírně vyšší spotřebu, než u desek z low-endu. A co jsme naměřili? Měřili jsme při dvou frekvencích, s procesorem na 2,66GHz (základní takt) a s procesorem na 4,0GHz. Samozřejmě jsme změřili spotřebu jak v prostředí Windows (surfování po internetu), tak pod zátěží v 3D MARK Vantage. Spotřebu jsme změřili 3x a z té jsme udělali aritmetický průměr. Asus Rampage III Formula měla s procesorem na základním taktu v prostředí Windows spotřebu o 2W vyšší, než Sabertooth X58. Pod zátěží si desky řekly o stejnou "wattáž". Teď se dostáváme k zajímavějšímu měření. Ukážeme vám totiž spotřebu, s přetaktovaným procesorem a toto není nic lehkého změřit. Musíte totiž procesoru nastavit zcela stejné podmínky, jinak se spotřeba může lišit o slušných pár wattů.

My již naštěstí víme co a jak nastavit, tak nám tento test "nežere" tolik času jako předtím. V prostředí Windows jsme naměřili s procesorem na 4,0GHz o rovných 22W méně než s Gigabyte X58A-UD9, která disponuje dvěma můstky NF200.  Vůči Rampage III Extreme to dělá rozdíl jeden watt ku prospěchu Sabertooth X58. Pod zátěží je spotřeba u Formule o 6W vyšší než u R3E. Toto je zřejmě neodvratitelná odchylka při měření. Dále pak berte na zřetel, že tato měření nikdy nebyla a nikdy nebudou nejpřesnějšími, takže reálný rozdíl ve spotřebě může být klidně nižší. My se snažíme otestovat to co nejpřesněji, ale prostě některým anomáliím se nedá vyhnout.

Je tedy jisté, že Asus Sabertooth X58 nespotřebovává zbytečně moc energie a že se jedná o ideální desku do herní sestavy. To že by šlo o velice úspornou desku, určenou do kancelářské sestavy říci nemůžeme, ale co bychom chtěli od X58 platformy že. I tak si můžeme dovolit ji označit za zelený produkt mezi základními deskami založenými na čipových sadách X58.

  • Teploty:

Teploty jsme změřili bezdotykovým teploměrem na samotných chladičích. Předem tedy upozorňujeme, že se nejedná o teploty samotných čipů, ale chlazení. Přesto rozdíl bude velice malý a bude v rozmezí několika málo stupňů celsia. A co jsme to tedy tím měřením vlastně zjistili? Asus Sabertooth X58 díky keramickým chladičům s vyšší pórovitostí dosahuje mnohem nižších teplot, než ostatní desky, jenž byly předměty naších testů. Severní můstek se rozehřál, na pouhých 48 stupňů celsia a to je vysoce zničující výsledek proti dříve testovaným chladičům. Po přetaktování teplota mírně stoupne, ale ne zase, až o tolik moc jako u Rampage III Extreme, nebo Formule. Teploty jižního můstky dosáhly 44 stupňů a to je velice přívětivá hodnota, kterou musíme pochválit. Mosfety jsme změřili jen tak zběžně a ty se držely na teplotách okolo 42 stupňů celsia. Upozorňujeme, že ne všechny naměřené teploty v tabulce můžete vzájemně mezi sebou porovnávat. Měření probíhala za odlišných ročních období a podmínek, protože ne vždy jsme mohli stejné podmínky znovu použít, což se solidně může projevit na naměřených teplotách. Poté například nadměrně "topivá" Asus Rampage III Extreme byla změřena v počítačové skříni, která byla přeplněna 120mm ventilátory. Gigabyte GA-X58A-UD9 byla zase změřena " na stole" atd...

Kdybychom si sami nezměřili, jak dobrých teplot toto chlazení dosahuje, neuvěřili bychom plně poznámkám z prezentace. Tam se výrobce chlubí, že tento druh chlazení je mnohem lepší než ty klasické. Že rozdíl v teplotách bude dva až tři stupně bychom uvěřili a také jsme si to mysleli. K našemu překvapení, jsme naměřili mnohonásobně vyšší rozdíly a to nás velice mile překvapilo. Jak se zdá, tak chlazení CeraM!X má něco do sebe a my doufáme, že se s nim setkáme i na dalších produktech. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1394x
Komentářů: 3
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1874x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3581x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinČtvrtek, 17 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2878x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEPondělí, 14 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2569x
Komentářů: 5
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.Pátek, 11 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2399x
Komentářů: 1